Özgür Özel’den ‘DEM Parti’ açıklaması: Kent uzlaşısı sağlanmış durumda

CHP lideri Özgür Özel; DEM Parti ile "ittifak yapmadıklarını", ancak "belirli yerlerde kent uzlaşısı" sağladıklarını duyurdu.

featured

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, tv100 canlı yayınında yerel seçim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DEM Parti ile “kent uzlaşısı” yaptıklarını açıklayan Özgür Özel, bir ittifak yapmadıklarını ifade ederek, ” Belirli yerlerde kent uzlaşısı olarak adlandırılan uzlaşı sağlanmış durumda ama DEM’in adayları var ve bize de kaybettirecekleri birçok yer olabilir.” dedi.

TALAY’A YANIT VERDİ

“Sayın İstemihan Talay bir açıklama yaptı. Mersin’le ilgili uyarıda bulunup DEM’in de terörle ilişkili olarak tanımlanması dolayısıyla ‘Mersin’i emperyalist hayallere peşkeş çekmeyin’ diyerek CHP yönetimine yani sizlere bir uyarıda bulundu. Bununla ilgili de cevabınızı almış bulunalım.” sorusuna Özel, “İstemihan Beyle bir sohbetimiz, bir merhabamız var, yaşına hürmetim var. Böyle onu rencide etmek istemem canı sağ olsun.” yanıtını verdi.

thumbnail
İlişkili Haber
Eski bakan İstemihan Talay: CHP, Mersin’i DEM’e peşkeş çekti

Özgür Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar:

Bursa’da saha çok iyi, yarım kalan işi tamamlıyoruz. Geçen seçimde çok geriden başladığımız yarışı çok küçük bir farkla kaybetmiştik.

Birkaç puan farkla kaybettik. Mustafa Bozbey doğal olarak çalışıyordu bu zamandır. Bozbey çalıştı, biz de arkasında durduk. Yerel seçim adaylarının belirlenmesinde çok farklı yöntemlerde çalıştık Bursa’da. Bursa masası oluşturduk, milletvekilleri, il başkanı, ilçe başkanları ile. Bozbey ile birlikte çalıştılar. Mutabakat ile adaylar belirlendi. Parti Meclisi’nde dahi Bursa hiç tartışılmadan geçti. İlk anketlerde Bursa keyfimizi yerine getiren sonuçlar gösteriyor. Bozbey de bugün başarılı bir lansman yaptı. Örgütte motive olmuş, Bursa’da sorun gözükmüyor.

‘ANKET VE PROTOKOL’ AÇIKLAMASI

390 bin tekil anketle adaylarımızı belirledik. Aday belirleme sürecinin tamamındaki anket. Bunlar aday belirleme sürecinin anketleri.

Bu CHP’nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Bu seçim çok özel bir seçim. Yeni bir denklem var. Millet İttifakını kurduğumuz partilerle birlikte değiliz. Millet İttifakını oluşturan seçmen bir yere gitmedi. Kimse bize mecbur değil, herkesten oy istiyoruz. Seçmenin temel itirazları duruyor.

Gizli protokolle ilgili parti adına özeleştirimizi vermiş durumdayız.

CHP’NİN SEÇİM HEDEFİNİ AÇIKLADI

Türkiye genelinde yüzde 30’u aşmayı önemli görüyorum. Yüzde 25’lik bir cam tavan var üzerimizde. 5-6 parti birlikte yüzde 25 oy aldık, çok üzüldük. Bu 4-5 yıllık bir hedef. İttifaklar yapabilseydik bambaşka şeyler yapabilirdik. CHP kendi gücüyle yüzde 25 psikolojik sınırını aşmak, yüzde 30’u aşmayı önemsiyorum.

Belediye kaybetmek istemem. Geçen seferki ittifak ortamı, geçen seferki destek ortamından çok geride bir yerdeyiz ama partinin enerjisi, toplumun beklentisi var.

Kimse bize mecbur değil. Herkesten büyük bir samimiyetle, büyük bir iştahla, büyük bir taleple de oy istiyoruz. Öyle bir şey yok zaten de kimse bize mecbur değil. Ama o seçmeninde Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaptıkları yaz boyunca dile gelen bazı itirazlar da ortadan kalkmış durumda

‘SORUNUMUZ VAR’

CHP’li belediyeler iyi işler yapıyor ama şöyle bir sorunumuz var. Bizim üst koordinasyon ekibi oluşturmamız lazım. Baş koordinatör olarak Yılmaz Büyükerşen görevi kabul etti. 1 Nisan’dan sonra koordiasyonla güçlü bir yapı oluşturuyoruz. Bir yerde iyi bir iş yapılıyorsa onu herkes yapacak, tektipleştireceğiz. CHP yerel yönetimlerde merkezi bir sistem oluşturacak. Bu yapı belediyelerimizi bir ölçme değerlendirme sistemiyle karne verecek. Yine bu yapı belediyelerimize planlı ve plansız iç denetime tabi tutacak. Profesyonellerin olduğu bir yapı değerlendirme yapacak. Böyle bir yapı kuruyoruz, bizdeki eksikliği ortadan kaldırmaya yönelik.

Ben yakasında güneş olan İYİ Parti’nin bir seçmenini oldum olası, 5 yıldır nerede görsem “İyi insanlar” der sarılır öpüşürüz. Çünkü benim İYİ Parti seçmeniyle hiçbir sorunum yok. İYİ Partilileri sahada görüyorum ve abi kardeş gibiyiz. Ablama sarılır gibi sarılıyorum onlara.

‘KENT UZLAŞISI NEDİR?’

Kent uzlaşısı veya makalelerde bir kısaltma bir tanımlama görüyorsanız ilk önce başta anlatılır, öyle anılarak yürü. Kent uzlaşısını ben DEM Parti’nin parti toplantısından sonra ilk kez okudum. Şunu söylüyorlar ‘Bizim hiçbir partiyle ittifak yapma niyetimiz yok, kimseyle anlaşmayacağız, kendi adaylarımızla çıkacağız ancak bazı yerlerde kent uzlaşısı sağlayabiliriz’ orada yaptıkları tarif şu ‘Eğer aday bizim de oy verebileceğimiz bir adaysa o adaya kent uzlaşısı adayı olarak bakabiliriz.

DEM İLE CHP ARASINDA İTTİFAK VAR MI?

Bu DEM konuşma iştahı nereden geliyor? Ben onu anlamıyorum. Bu CHP’nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok.

DEM’in bir adayı var mı İstanbul’da? Var. O DEM’in adayı varken Ekrem İmamoğlu DEM ile yan yana mı değil mi demek…

‘KENT UZLAŞISI SAĞLANMIŞ DURUMDA’

Bizim bu seçimde DEM’le olan ilişkimizde ne onların kayıtsız şartsız bize desteği söz konusu ne de bizim DEM’le kazanmaya yönelik iş birliğimiz söz konusu. Belirli yerlerde kent uzlaşısı olarak adlandırılan uzlaşı sağlanmış durumda ama DEM’in adayları var ve bize de kaybettirecekleri birçok yer olabilir.

LÜTFÜ SAVAŞ YORUMU

Hatay’a belediye başkan adayı belirlemek farklı. Hatay’da çok büyük bir travma var. Savaş’ın bazı beyanları tartışma yarattı. Savaş’ın Türkiye’deki algısı başka, Hatay’daki algısı başka. Böyle olunca Hatay’da hata yapmamak lazım. Aday belirlemede parti dışı etkenlerde, siyasi meşrutiyeti olmayan bir işi toplumsal bir meşrutiyet tanımlıyor. Partinin adayını parti belirler.

‘KAZANIRSAK LÜTFÜ SAVAŞ’LA KAZANIRIZ SONUCU ÇIKTI’

Ben Hatay’la ilgili kabul ettiğim kadar heyeti toplam 10 ilde kabul etmedim. Çok farklı şeyler söylediler, şikayetçi olanlar oldu, memnun olanlar oldu, akıl verenler oldu. Lütfü Savaş’ın iyi bir insan, yönetici olduğunu bilen birisiyim. Hatay’da bizim normal şartlarda durumumuz ortada. Savaş’ın aldığı oy ortada. Savaş’la ilgili toplam 5 anket yaptırdık. Bu anketlerde Savaş’ı sorduk, Savaş’a itirazların bir kısmını da gördük. Hatay’da başka bir Lütfü Savaş olduğunu gördük.

Ayın 25’inde ankete çıktık. Sonra Hatay’da protestolar oldu. Lütfü Savaş’ı da protesto edenler oldu. Bir anket daha yaptıralım dedik. Anket geldi, Lütfü Bey’e ‘Hatay’da alternatif geliştirelim, ama bu sana rağmen olmaz’ dedim. Çeşitli müzakereler yaptık, kazanırsak Lütfü Savaş’la kazanırız sonucu çıktı.

HATAY ADAYI HALUK LEVENT Mİ OLACAKTI?

Aday değiştirmeye kalkarsak başka ilçeleri de kaybederiz. Alternatiflerin hepsini ankete koyduk, Lütfü Bey’den az oy alıyorlar. Haluk Levent, ‘evet’ deseydi ankete koyardık. 60 parti meclisi üyemize ‘Hatay kritik, aday değiştiğinde destekler almamız söz konusu, temas ettiğiniz kişilerle görüşün. Onay verin olursa bana bildirin’ dedim.

‘MERT FIRAT’A ‘SENİ ANKETE KOYALIM MI’ DEDİK’

O isimleri ankete koyacaktım. Biz şu ana kadar 13 parti meclisi toplantısı yaptık. Mert Fırat ile konuştuk, ankete koyalım mı dedik, istemedi. Haluk Levent de değerlendirdi ‘olmaz’ dedi. PM veya MYK üyemiz olur alıp deseydi ankete koyardık. Sürecin hakkaniyetle ve titizlikle yürütüldüğünü açıklıkla ifade edebilirim.

GÜRSEL TEKİN’İN İSTİFA KARARI

Aktaş’ın “Gürsel Tekin CHP’den istifa etti. Sonrada “Kimseye ulaşamadım” diyerek sitem etti. Siz de “Ben onun gönlünü alırım” dediniz. Hakikaten kimseye ulaşamadı mı? Gönlünü aldınız mı?” sorusuna Özel “Biz Gürsel abiyle Kadıköy adaylığını istediğinde, geldiğinde oturduk, uzun uzun kahve içtik, sohbet ettik. Onun dışında da ben Gürsel abiyi çok severim. Ona saygım çoktur. Biz Gürsel Abi’nin gönlünü alırız. Bir fırsatını bulsam arayacak bir grup aramayı düşündüğüm insan var ama şu an kampanyanın içindeyiz. Onlar da benim enerjimi onlarla tüketmemi istemezler. Bu kampanya bittikten sonra oturulur, aranır.” yanıtını verdi.

‘İZMİR’DE 2 KERE ANKET YAPTIK’

İzmir’deki memnuniyet anketine rağmen biz memnuniyet anketinde şöyle yapıyoruz başkan başarısızsa normal şartlarda aday anketine sokmuyoruz ama biz İzmir’in hassasiyetinden dolayı Sayın Başkanımızı da kendisine de gösterdiğim, zaten İzmir’de memnuniyet anketini iki kez yaptım, 3. kez adayları sorduğum memnuniyet anketine başkanı da koydum. 4. sadece 5 adayı sorduğumuz yerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız da vardı ve ankette kendisinden daha yukarıda olan bir arkadaşımız atandı.

Bazı istenmeyen şöyle durumlar oluyor. Ben anket kötüyse Belediye Başkanı’na önden söylüyorum. Çağırıyorum, arıyorum, söylüyorum. Bazen Başkan “Hayır” diyor. Bazen “Bendeki anketler o değil” diyor. Bazen “Aday göstermezseniz başka partiye giderim” diyor. Kimi de gidiyor.

‘İMAMOĞLU’ MESAJI

Biz Ekrem İmamoğlu’yla hem partinin kaderini değiştirmek hem Türkiye’nin kaderini değiştirmek üzere partiyi seven her CHP’li olduğu gibi kader birliği yaptım. Ekrem Beyden yanlış bekleme bugüne kadar birbirimize ‘Öf’ demedik. Birbirimizin hukukunu kendi hukukundan fazla koruyoruz.

‘ADAYLARI ÜÇ KİŞİ BELİRLEDİ’

İstanbul’da adayları üç kişi belirledi ama iki kişi çok çalıştı. İl Başkanım Özgür Çelik ve Ekrem İmamoğlu. Ankara’yı üç kişi belirledi ama Mansur Başkanım, vekillerden oluşan heyet ve il başkanım. İstanbul’da aklıma yatmayan aday olduğunda geri gönderdim, değiştirdiler. Yoğun olarak ben, MYK Üyelerimiz ve İl başkanımızdan oluşan heyet. Ama bu üçünün de birleştiği yerde MYK’ya sunulmadan önce bana geldi. Ben İstanbul’da Ekrem Bey’e ve İl Başkanıma alan daraltmadım çalışsınlar diye. İstanbul’da aklıma yatmayan olduğunda geri gönderdim. Ankara’da da Mansur Bey’e alan açtım. Yavaş’ın inanılmaz gayreti oldu. İmamoğlu’na İlgezdi’ye ‘aday değilsin’ demesini ben söyledim.

‘AHMET AKIN İYİ PARTİ’YLE ORTAK ADAYIMIZDI’

Balıkesir’de Ahmet Akın’ı aday gösterdik. CHP’nin adayıydı, İYİ Parti’yle ortak adayımızdı. Ahmet Akın seçimi almıştı neredeyse, İYİ Parti, İsmail Ok diye bir milletvekili vardı. İnanılmaz bir ısrarla Balıkesir’i bize bırakın dedi. Meral Hanım istedi, Kemal Bey kabul etti. Ahmet de ikiletmeden iki gözü yaşlı şekilde Balıkesir adaylığından çekildi, parti disiplini için. İsmail Ok da seçimi kaybetti. Ok sonra partisinden istifa edip AK Parti’ye katıldı.

MERAL AKŞENER’İN SÖZLERİ

Seçim sonrası Ahmet çok üzgün. Meral Hanım bir gün bizi gösterip “bunların hiçbirine borcum yok, sana borcum var Ahmet” dediğine şahit oldum. Biz bu seçimlerde Ahmet Akın’ı aday yaptık, biz İYİ Parti’nin Ahmet Akın’a borçlarını ödemesini bekledik, hala bekliyoruz. O jesti bekledik. İşin hakkaniyetinin gereği, orada bir işbirliğiydi. Hür ve müstakil aday dediler. Ben halen daha kendilerinden ‘bir borcumuz var’ demelerini bekliyoruz. Benim beklentim bu işi tepede halledemiyorsak, İYİ Parti’nin iyi insanları Balıkesir’de ne yaşandığını biliyorlar. Orada hakkın yerini bulması lazım.”

Özgür Özel’den ‘DEM Parti’ açıklaması: Kent uzlaşısı sağlanmış durumda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. kent soylemi pkk agzidir. kent kadrosu vardir, dag kadrosu vardir. Bir tane duzgun isin olmaz mi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!