Özgür Özel’den Erdoğan’a: Senin gibi bir darbecinin tam karşısındayım

CHP Ankara İl Başkanlığı'nca düzenlenen Adalet Nöbeti'ne katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Biz, Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa'yı askıya alma girişimine, onun araçsallaştırdığı, ona destek veren, onun maşası olmuş Yargıtay'ın darbe girişimine karşı sonuna kadar direneceğiz" dedi. Erdoğan'a seslenen Özel, "Bundan sonra senin gibi bir darbecinin tam karşısındayım." diye seslendi.

featured
Yargıtay’ın, Can Atalay hakkındaki kararının yankıları sürerken CHP Ankara İl Başkanlığı, TBMM Genel Kurulu’nda başlatılan Adalet Nöbeti’ne destek vermek için Anayasa Mahkemesi’nin karşısında bulunan Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda protesto düzenledi. Protestoya CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik ve CHP’li milletvekilleri katıldı.

‘BU ANAYASA BİR TOPLUM SÖZLEŞMESİ’

Burada konuşan Özel, “Bu eylem Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yaptıkları adalet oturumuna bir dayanışma eylemidir. Bu eylemi çok kıymetli buluyoruz çünkü bugün karşı karşıya olduğumuz darbe girişimi Can Atalay’ın milletvekilliğinin başlayamamasını aşan bir adaletsizlikle ve bir adalet kriziyle karşı karşıya olduğumuz gerçeğinden hareketle başladığımız bir eylemliliğin içindeyiz. Bu ülkede bir Anayasa var. Bu Anayasa’nın her maddesi başka bir şeyi düzenliyor. Bazı maddeler birbirini takip ediyor, tamamlıyor ama her madde başka bir şeyi düzenliyor. Bu Anayasa bir toplum sözleşmesi. Toplumlar ortak bir sözleşmeleri olmadan devlet olamazlar. Eğer toplum sözleşmesi ortadan kalkmışsa devlet ortadan kalkmış demektir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk önce o toplum sözleşmesi gereği genel seçimler hükmüne uygun olarak seçimler yapıldı. Sonra o toplum sözleşmesinin gereği genel seçimlerin kesin sonuçlarının YSK tarafından ilanından sonra üçüncü gününde Meclis kendiliğinden toplandı. Dünyada parlamentoları, demokrasi parlamentosu yapan iki ilkeden bir tanesi, kendiliğinden toplanma ilkesidir. Meclis bir kraldan, bir padişahtan, bir otoriter rejimden vesayetle çağırıyla toplanıyorsa oraya demokrasi meclisi diyemeyiz. O meclislerin başka isimleri var” dedi.

‘GELİP YEMİN ETMESİ LAZIMDI, SALMADILAR’

Can Atalay’ın hukuksuz yere hapiste tutulduğunu belirten Özel, şöyle konuştu:

“Demokrasi meclisleri demokratik seçimden sonra kendiliğinden toplanır. Yemin töreni için toplandık. Hataylılar Can Atalay’a milletvekili görevi vermişlerdi. Onun da olması gereken salonda toplandık. O, salonda yok çünkü üzerine kapı kilitliydi. Hapishane kapısı kilitliydi. Yemin töreninde en yaşlı üye Sayın Devlet Bahçeli Türk milleti adına, Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu adına Can Atalay ismini okuttu en genç üyeye. Gelip yemin etmesi lazımdı. Salmadılar, edemedi. Sonra o Meclis toplandı. Komisyon seçerken 600 milletvekilinden 599’unun oyuyla, oy birliğiyle İnsan Hakları Komisyonu’na seçildi, yine salmadılar. O komisyon ki herhangi bir cezaevine gidince önünde kapalı kapı duramaz ama o komisyonun üyesinin üstüne kapıyı kapalı tuttular. Bunun üzerine avukatları bu arkamızdaki Anayasa Mahkemesi’ne yeni anayasanın bir hükmü gereğince başvurdu.

‘YARGITAY OLMAYACAK BİR İŞ YAPTI’

Anayasa Mahkemesi, ‘burada hak ihlali var’ dedi. Salın diye Meclis’e bildirdi. Milletvekili olsun diye Meclis’e bildirdi. Bekledik gelsin, gelmedi. Salın diye ilgili mahkemeye yolladı ama o kararında direndi. Yargıtay’a yolladı, Yargıtay olmayacak bir iş yaptı, Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımadı. Tam bu aşamada Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin yaptığı iş karar tanımamak değildir çünkü Anayasa’nın 154’üncü maddesinin son fıkrası çok açık, ‘Anayasa Mahkemesi kararları yayınlanır yargı yasama ve yürütme için bağlayıcıdır.’ Bunu tanımazsanız Anayasa’yı tanımazsınız.

Bir başkası da Yargıtay’ı, yetkilerini tanımaz, bir başkası Meclis’i tanımaz, bir başkası Cumhurbaşkanı’nı tanımaz. O yüzden biz kendi varlığımız, Anayasa’dan aldığımız yetki birileri tarafından hiçe sayılmasın diye Meclis’te Meclis’i terk etmeme eylemi başlattık, Adalet Oturumu’nu başlattık.

‘BİZ DEMOKRASİNİN TARAFINDAYIZ’

“Geçtiğimiz hafta Ankara İl Başkanımız bir faaliyete birlikte giderken bana dedi ki, ‘Sayın Genel Başkan biz Meclis’teki eylemle dayanışmak istiyoruz. Bunun için bir adalet ateşi yakmak, onun başında toplanmak, kamuoyunun dikkatini toplamak, Meclis’teki eyleme Meclis’teki Anayasa’yı savunma mücadelesine destek vermek istiyoruz’ dedi.

Şunun için önemsiyorum. Bundan sonra 81 ilimizdeki, 973 ilçemizdeki örgütlerimizi Türkiye’nin dört bir yanındaki sivil toplum örgütlerini, meslek örgütlerini, tüm inisiyatifleri Anayasa’ya sahip çıkmaya, Meclis’teki oturuma destek vermeye ama yakacakları ateşin başında, ama yapacakları insan zincirleriyle ama gençlerin yaratıcılığıyla ortaya koyacakları farklı eylem biçimleriyle Türkiye’nin dört bir yanında sadece Cumhuriyet Halk Partilileri değil, muhalifleri; sadece muhalifleri değil, Anayasa’ya saygılı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Anayasa’ya sahip çıkmaya, Anayasa’dan yetki alan tüm kurumlara sahip çıkmaya ve bir darbe girişimine karşı Anayasa’nın ve Cumhuriyet’in yanında yer almaya davet ediyorum. Çünkü karşımızdaki kötücül akıl darbe girişimindeydi.

‘ERDOĞAN, SENİN GİBİ BİR DARBECİNİN TAM KARŞISINDAYIM’

Biz ilk başta Meclis Başkanı’na ‘Toplanalım’ dedik, ‘Olur’ dedi. ‘AK Parti de MHP de gelsin, HDP de, İYİ Parti de gelsin, Saadet de gelsin, Meclis’teki bütün partiler gelsin kendi Meclis’imize sahip çıkalım’ dedik. Cumhurbaşkanı yurt dışındaydı. AKP Genel Başkanı yurt dışındaydı. Aynı 15 Temmuz darbe gecesi olduğu gibi nasıl birileri darbenin seyrine baktılar, kazansaydı darbenin yanına geçeceklerdi, kaybedince bu tarafta durdular. Ona çok benzer bir tavırla bir baktık Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı darbecilerin başına geçmiş. Madem ki sen darbenin tarafındasın, biz demokrasinin tarafındayız. Tayyip Erdoğan, bundan sonra senin gibi bir darbecinin tam karşısındayım.”

‘ERDOĞAN’IN ANAYASAYI ASKIYA ALMA GİRİŞİMİNE DİRENECEĞİZ’

Yargıtay’ın bu kararına karşı direnmeye devam edeceklerini bildiren Özel, “Gençler, geleceğinize sahip çıkmak için. Kadınlar, seçme seçilme hakkı başta olmak üzere, miras hukuku başta olmak üzere, sizi eşya gibi görüp sahiplendirmek isteyen şu anda dört vekili olan ama Cumhur İttifakı’nın parçası olan bir grubun karşısında haklarınızı korumak için, kadının yaşam hakkını korumak için, miras hakkını korumak için, kadının tüm kanunlardan gelen haklarını korumak için, nafaka hakkını korumak için Anayasa’mıza ihtiyacımız var. Emekçileri, emeklileri, bu ülkedeki herkesi Anayasa’ya sahip çıkmaya yaratıcı eylemlerle, dayanışma eylemleriyle eylemi, mücadeleyi büyütmeye davet ediyorum. Biz, Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’yı askıya alma girişimine, onun araçsallaştırdığı, ona destek veren, onun maşası olmuş Yargıtay’ın darbe girişimine karşı sonuna kadar direneceğiz. Herkesi direnmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay, Can Atalay kararı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) hedef almıştı. AYM’nin Yargıtay üyelerini tehdit ettiğini öne süren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı almıştı. AYM’nin Atalay hakkında verdiği karara da uyulmaması kararı vermişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davası sanığı Can Atalay ile ilgili Anayasa Mahkemesince verilen ihlal kararına ilişkin incelemesinde, “Ülkemizde Anayasa Mahkemesi sadece yasaları iptal ederek yasama organının alanına müdahale etmemekte; ayrıca, bazen yasa koyucu gibi davranarak Anayasa’ya göre aralarında astlık üstlük ilişkisi bulunmayan yüksek mahkemeler üzerinde de süper temyiz mahkemesi olarak vesayet makamı gibi davranmaktadır.” ifadeleri kullanılmıştı.

Yargıdaki krizin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan ‘yeni anayasa’ çıkışı gelmişti. Özel, Erdoğan’ın ‘yeni anayasa’ çıkışına “Biri Erdoğan’a karşı darbeye kalkarsa onun karşısında dururuz ama bu darbe girişiminde meydanı Erdoğan’a bırakmayız. Erdoğan haddini bil” diye yanıt vermişti.

Son olarak Can Atalay hakkındaki ihlal kararına uyulmamasına yapılan itiraz sonuçlandı. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Atalay hakkındaki Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararının itiraza açık bir karar olmadığı gerekçesiyle “karar verilmesine yer olmadığına” hükmetti.

Özgür Özel’den Erdoğan’a: Senin gibi bir darbecinin tam karşısındayım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Ya sen ne iş yaparsın bilader!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!