Yerel seçim öncesi kritik ziyaret… Meral Akşener ve Özgür Özel’den ‘iş birliği’ mesajı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara'da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret etti. Görüşmede yerel seçimde iş birliği konusu gündeme gelirken, Akşener, "Pazartesi günü bu soruyu Genel İdare Kurulumuza soracağız." dedi.

featured

Yerel seçimler öncesi Ankara’da dikkat çeken bir görüşme gerçekleşti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir araya geldi.

CHP lideri Özel’e CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Zeybek, Gül Çiftçi ve Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın eşlik etti.

ÖZEL: YEREL SEÇİM İŞ BİRLİĞİNİ GEREKTİRİYOR

Özel ve Akşener’in görüşmesi yaklaşık 1,5 saat sürdü. İYİ Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmenin gündeminde, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yerel seçimlerde olası iş birliği alternatifleri oldu.

Görüşmenin ardından Özel ve Akşener, açıklama yaptı. Özel, toplantıda çok önemli değerlendirmelerin yapıldığını söyleyerek, “Ziyaretimizin özü ve özeti şuydu; İYİ Parti’nin kamuoyunca da bilinen, bizim tarafımızdan da saygıyla karşılanan bir Genel İdare Kurulu (GİK) kararıyla tüm seçim bölgelerinde kendi adaylarıyla girme kararı, bir irade beyanları, alınmış bir kararları vardı. Biz bu karara saygılı olduğumuzu, o yüzden yerel seçimlere somut bir teklifle değil ancak yerel seçimlerde daha önceden de ifade etmiştim; ittifak kelimesi yoruldu. İttifak kelimesi kalabalıkları uzun süren toplantıları çağrıştırıyor. Ama yerel seçim esnekliği. hızlı karar vermeyi, ikili iş birliklerini gerektiriyor. Biz İYİ Parti’ye önümüzdeki yerel seçimde, yerel seçime yönelik iş birliği içinde olup olamayacağımızı, GİK kararının yeniden GİK tarafından gözden geçirilip geçirilemeyeceğini, bizim alınmış kararlara saygılı olduğumuzu; ama mümkün olursa bundan sonraki süreçte yerel seçime yönelik bir iş birliği için partilerimizin görevlendireceği kişilerin birlikte çalışma imkanı yaratılıp yaratılamayacağını sorduk ve Sayın Genel Başkanımızdan bu konuda bir cevap aldık” diye konuştu.

AKŞENER: GİK’TE GÖRÜŞECEĞİZ

Akşener ise Özel’e teşekkür ederek, “Bizim bir kararımız var; 81 ilde tek başımıza seçime girmek şeklinde. ‘İki siyasi parti olarak, hiç değilse bazı yerlerde iş birliği yapabilir miyiz sorusunu, acaba Genel İdare Kurulu’na tekrar götürebilir misiniz?’ özü bu. Biz de arkadaşlarımızla konuştuk. Pazartesi biz doğal olarak kurulu toplayacaktık zaten. Orada bu soruyu GİK’te soracağız. Onlar nasıl cevap verecek, orada göreceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da İYİ Parti lideri Meral Akşener’le görüşmüştü.

Söz konusu görüşmelerin ardından CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak tartışması siyaset gündeminde yeniden yerini alırken, dün partisinin grup toplantısında konuşan Akşener, “İYİ Parti ittifaklara dayanıp yan gelip yatmak için kurulmadı.” demişti.

Özel ise, önceki gün grup toplantısında muhalefete seslenmiş “Bütün Türkiye’yi büyük güç birliğine davet ediyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

Yerel seçim öncesi kritik ziyaret… Meral Akşener ve Özgür Özel’den ‘iş birliği’ mesajı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. istemem yan cebime koy

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!