Özgür Özel’den sokak köpekleriyle ilgili açıklama

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sokak hayvanlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Meclis'te raporunda yer alan "hayvan hakları fonu"na işaret eden Özel, "Tasarruf Tedbirleri konu olunca 'Parayı seçim ekonomisine harcadık, bu köpekleri uyutalım' derseniz tutar bir yanı yok" dedi.

featured

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Merkezi’nde BBP lideri Mustafa Destici ile görüştü. Görüşme sonrası liderler gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özel, burada yaptığı açıklamada sokak köpeklerinin uyutulmasını içerdiği belirtilen yasa tasarı hakkında görüşlerini açıkladı.

Özel Ocak 2020’de kurulan komisyonca hayvan haklarının korunmasına ilişkin hazırlanan rapordaki “uyutma” işleminin sınırları ile rapordaki barınakların ve kısırlaştırılmaların yapılması amacıyla “hayvan hakları fonu” kurulması kararını hatırlattı.

‘BARINAKLARIN YAPILMASI, KISIRLAŞTIRMALARIN YAPILMASIYLA İLGİLİ HARCAMALAR BU FONDAN KARŞILANABİLİR’

Özgür Özel, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin katılımıyla bir Meclis araştırma komisyonu kurdu ve bu komisyon hayvan haklarının korunmasına yönelik olarak raporunu verdi. Bu raporda bu soruna da etraflıca yer verildi. Uyutma meselesi, hasta ve tedavi edilemez hayvanlar ile kontrolü mümkün olmayan birtakım hayvanlarla sınırlı ve sokak hayvanlarının çoğalmasını engellemeyle ilgili uyutma tedbiri burada kesinlikle yok. Ama burada soruna müdahale var.

Diyor ki rapor: Bir hayvan hakları fonu kurulmalıdır. Geliri belediyelerin aldığı emlak, çevre, temizlik vergilerinden aktarılacak paylar, at yarışından, Milli Piyango gibi şans oyunlarından, idari cezalardan aktarılacak paylar ve bağışlardan oluşmalıdır. Bu fon barınakların yapılması, kısırlaştırmaların yapılmasıyla ilgili harcamaları bu fondan karşılanabilir ve yeterli kaynak sağlanır. Bunu tüm siyasi partiler böyle söyledi ve Meclis karara bağladı.

‘YÜZ BİNLERCE CANDAN TASARRUF EDEMEZSİNİZ’

Şimdi bugün Tasarruf Tedbirleri söz konusu olunca, ‘Efendim parayı seçim ekonomisine harcadık, bu köpekleri uyutalım’ derseniz tutar bir yanı yok. O yüzden bu fon kurulmalıdır. Başta kısırlaştırma olmak üzere barınaklar için bu paralar olmalıdır… Okula giden çocuklar, sabah ibadete giden yaşlılar, toplu taşımaya erken saatte ulaşmaya çalışan yoksullar açısından bir güvenlik sorunudur. Bu sorun görülmezse çözüm olmaz.

Diğer yandan da bu hayvanların yaşam hakkı vardır, hayvan hakları vardır, hayvanseverlerin hassasiyeti vardır. O yüzden böyle bir fona çok ciddi bağışların katkıların yapılabileceği, bu konuda hiçbir sıkıntının olmayacağı aşikardır. Ama Tasarruf Tedbirleri konusunda, binlerce, yüz binlerce candan tasarruf edemezsiniz. Burada istikrarlı, dengeli, bilimsel işler yapmak gerekiyor.”

 

Özgür Özel’den sokak köpekleriyle ilgili açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. 25 Mayıs 2024, 08:22

  Benim cebimden hayvanseverlik kolay. Çok isteyen evine götürsün.

 2. Efendi hala anlamış degilsin. Turkiyenin kurtarisi bu Hükumetten ve Erdoğa dan kurtulmaktan geçer. Bunun reçetesi de erken seçim dir. Ancak sen buna bastiracagina, ki Erdoğan su en zayif doneminde en çok erken seçim lafından korkmaktadir, sen bundan kacip varsin dort yil daha yonetsin deyip Erdoğan’a destek çıkıyorsun.
  Iktidar olmadan hangi konuyu duzeltebilirsin? Su an seni takan var mı? Soru onergelerine bilem Mecliste cevap alamayan birisin.
  CHP gukuk kuşlarından temizlenmedikce, CHP geri alınmadıkça, ülkeyi daha çok kötü günler beklemektedir.

 3. Hayatında bir kere hayatın ve mantığın yanında ol.Aç oku bakıyım hayvanseverleri nasıl kanunla ve cebirle korunak veteriner hizmetleri gibi konularda elini cebine attırıyor gelişmiş dediğin ülkeler.Bedava hayvanseverlik yok yani.Hayvan canı diye duygu sömür ama işe gelince halkın parasına dal.Lale!

  • Bu konuda yazdıklarınız doğru değil. Örnek gösterin, hangi ülkede zorlama var.
   Siz bu konuda tarafsız değilsiniz ve insanları etkilemeye çalışıyorsunuz.
   Bir kaç hayvan saldırdı diye, bütün suçsuz günahsız hayvanlar öldürülemez.
   Araçlar her yıl binlerce insanı eziyor, neden bütün otoları yakmıyorsunuz?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!