Özgür Özel’in belgesinde neler var? CHP’de ‘sokak’ sesleri

CHP'de lider adayları arasında adı geçen Özgür Özel'in hazırladığı “tutum belgesi”nde CHP'nin bir ayağı sokakta, bir ayağı parlamentoda parti olması isteniyor. CHP'de sokak ve protestolardan çekinmeyen halkçı ve kamucu sol anlayışın egemen olması gerektiği belirtiliyor.

featured

Seçim yenilgisinin ardından CHP’de lider adayları arasında Ekrem İmamoğlu’ndan sonra adı en çok geçen Grup Başkanvekili Özgür Özel’in bir “tutum belgesi” hazırladığı öğrenildi.

İsmail Saymaz, Sözcü’deki köşesinde belgeye ilişkin şu bilgileri aktardı:

“CHP Grup Başkanı Özgür Özel, genel başkan adaylığına destek veren milletvekilleri, siyasetçiler ve akademisyenlerle bir ‘Tutum Belgesi’ hazırlıyor. Özel’in manifestosu olarak tasarlanan tutum belgesinin taslağında, “Değişimden kastımız bir başkalaşım, bir metamorfoz değildir” deniyor.

Değişimden kastın CHP’yi iktidara taşımak amacıyla eylem ve söylemde değişimi gerçekleştirmek, örgütsel anlayışı yenilemek, katılımcı demokrasinin önünü açmak olduğu belirtiliyor. “Değişimin siyasal kaynağı şüphesiz, sol ve sosyal demokrasi olacaktır” deniyor. CHP’de sokak ve protestolardan çekinmeyen halkçı ve kamucu sol anlayışın egemen olması gerektiği belirtiliyor.

Tüzüğün demokratikleştirilmesi, çarşaf listenin uygulanması, milletvekili seçiminde önseçim yapılması, cumhurbaşkanı adayının üyelerce belirlenmesi hedefi konuyor. Taslakta ittifak stratejisi eleştirilerek, “Aynılaşma çabalarının ittifakı oluşturan tüm kesimleri mutsuz ettiğini deneyimlerimizden görüyoruz” deniyor.

CHP’nin “bir ayağı sokakta, bir ayağı parlamentoda” parti olması isteniyor.”

‘ÖZGÜR ÖZEL DOĞRULADI’

Saymaz, Özgür Özel’in  Tutum Belgesi’ni doğruladığını da söyledi. Saymaz’a konuşan Özel, farklı öznelerle ortaklaşma arayışında olduklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerindeki açıklamalarımdan sonra bizlerle paralel düşünenlerle birlikte biraz daha kalabalıklaşıyoruz. Hem siyaset alanından insanlarla, hem de siyasetle ilgilenen akademisyenlerden ilgi var. Bir adaylık ilanından çok, tutumumuzu netleştiriyoruz.”

Özgür Özel’in belgesinde neler var? CHP’de ‘sokak’ sesleri

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Dersimli Kemalin Kürtçü konuşma ve tutumlarına hatta bunları CHP seçim bildirge ve mutabakatlarına yazdırmasına karşı hiçbir tutumunu görmedik. Bu dakikadan sonra görsek de inanmayız.

  2. chp si özünde solcu degıldır. modası geçmiş sanal ıdeolojılerle bu işi yürütemezsınız. bir de utanmadan kemalızm eskıdı dıyorsunuz. ya siz.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!