Pakistan’dan Taliban’a kınama

Pakistan Başbakanı Şerif, Afgan sınır güçlerinin sınırdaki saldırısını kınadı.

featured

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Afganistan sınır güçlerinin hudut bölgesinde yer alan Çaman’da sivil halka top ve ağır silahlarla saldırısını şiddetle kınadı.

Başbakan Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Afgan sınır güçlerinin saldırısı sonucu çok sayıda Pakistan vatandaşının hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirtti.

Saldırıyı “talihsizlik” olarak nitelendiren Şerif, bunu en güçlü şekilde kınadığını vurguladı.

Şerif, Afganistan geçici hükümetinin bu tür hadiselerin tekrarlanmamasını sağlaması gerektiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da bu olayın iki ülke arasındaki kardeşçe bağlarla uyuşmadığına işaret edildi.

NE OLMUŞTU?

Pakistan ordusu dün, Afganistan sınır güçlerinin Çaman-Spin Boldak Hudut Kapısı’nda “sebepsiz ve ayrım gözetmeden” ateş açması sonucu 6 sivilin hayatını kaybettiğini, 17 sivilin yaralandığını açıklamıştı.

Kandahar Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Hacı Cuma Gül Nurzey ise basına yaptığı açıklamada, sınırda bulunan Şiro Oba köyünde Taliban mensuplarının karakol inşa ettiği sırada Pakistan askerlerinin engellemeye çalıştığını ve bunun üzerine taraflar arasında çatışma çıktığını belirtmişti.

Nurzey, ilk belirlemelere göre, 1 Taliban mensubunun öldüğünü, 6’sının yaralandığını kaydederek, olayda 3 sivilin de yaralandığını aktarmıştı.

 

Pakistan’dan Taliban’a kınama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!