Pandemide erken ergenlik neden arttı?

Erken ergenlik eğilimi COVID pandemisinin başlangıcından bu yana arttı ve çocukları tarihsel olarak benzeri görülmemiş yaşlarda etkiliyor.

featured

Çeviri haber

Yavaş ilerleyen erken ergenlik teşhisi konan birçok çocuk, karantina sırasında ve/veya sonrasında ergenlik ilerlemesinde bir hızlanma yaşadı.

Erken ergenlik ciddi sonuçlar doğurabilir. Depresyon, yeme bozuklukları, madde bağımlılığı ve antisosyal davranış için daha yüksek bir risk ile bağlantılıdır.

Erken ergenlik dönemindeki benzeri görülmemiş artışın kesin nedeni bilinmiyor, ancak uzmanlar bunun stres, yüksek elektromanyetik alana (EMF) maruz kalma, sağlıksız beslenme, düşük fiziksel aktivite, artan obezite gibi kapanmalara bağlı yaşam tarzı değişiklikleriyle ilgili olduğundan şüpheleniyor. Evde endokrin bozucu kimyasallara maruz kalma ve yetersiz uyku da etkili olmuş olabilir.

Birkaç COVID-19 klinik denemesi, anti-androjen ilaçları içeriyor ve birçoğu enfeksiyonun ilerlemesini engelleme açısından olumlu sonuçlar gösteriyor. Bazıları,  düşük androjen seviyelerine sahip oldukları için küçük çocuklarda COVID-19’un daha az görüldüğünü  öne sürüyor.

Son verilere göre, COVID pandemisinin başlangıcından bu yana erken ergenlik arttı. Aynı zamanda çok erken yaşlardaki çocukları da etkiliyor. Bu fenomeni ne açıklayabilir?

NADİR DURUM ANİDEN DAHA YAYGIN HALE GELDİ

Erken ergenlik, tarihsel olarak nadirdir ve yaklaşık 5.000 ila 10.000 çocuktan 1’ini etkiler. Kadınlarda erkeklere göre 10 kat fazla görülür.

Ancak henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı, 2020’nin başlarından bu yana, dünyanın dört bir yanındaki doktorlar, yalnızca kızlar arasında olmasa da, 5 yaşından küçük kızların memelerinin filizlendiği ve 8 yaşından küçük kızlarda menstrüasyonun başladığı vakalarda şaşırtıcı bir artış gördü. Meme gelişimi normalde 10 ila 11 yaşlarında başlar ve iki yıl sonra menstrüasyon başlar.

Hindistan, Delhi’de bir pediatrik endokrinolog olan Dr. Vaishakhi Rustagi, The Fuller Project 2’ye normalde her yıl yaklaşık 20 erken ergenlik vakası gördüğünü, ancak Haziran 2020’den beri bu tür 300’den fazla hasta gördüğünü söyledi.

İtalya’da, beş pediatrik endokrinoloji merkezinden 3’ü, yapılan bir ankette , Mart ve Eylül 2020 arasında erken ergenlik şüphesiyle sevk edilen 328 kızı kaydetti. 2019’daki aynı yedi aylık dönemde bu sayı 140 idi. Bir başka İtalyan çalışması, daha önce yavaş ergenlik teşhisi konan hastalarda kapanma sırasında ve/veya sonrasında hızlı ilerleyen ergenlikleri kaydetti.

Nisan 2020 ile Mart 2021 arasında bildirilen erken ergenlik vakalarının önceki üç yılın herhangi birinin iki katından fazla olduğu Türkiye’de de bir araştırmada benzer bulgular ortaya çıktı. (son üç yıldaki toplam 66 vakaya kıyasla pandemi yılında 58 vaka).

ERKEN ERGENLİK CİDDİ SONUÇLARA YOL AÇABİLİR

Bu bir felaket gibi görünmese de, aslında etkilenenler için ciddi sonuçlar doğurabilir. Erken ergenlik, örneğin daha yüksek depresyon, yeme bozuklukları, madde kötüye kullanımı ve antisosyal davranış riski ile ilişkilendirilmiştir.

Erken ergenliğe ayrıca merkezi sinir sorunu veya yumurtalık, adrenal, hipofiz veya beyin tümörü gibi daha ciddi bir durum neden olabilir, bu nedenle hormon tedavisi düşünülmeden önce bu koşulların nedensel faktörler olarak ekarte edilmesi gerekir.

Erken ergenlik (ele alınması gereken altta yatan bir durumdan kaynaklanmadığı sürece) tipik olarak , daha fazla gelişmeyi geciktiren aylık gonadotropin salgılatıcı hormon enjeksiyonu (GnRH analog tedavisi 6 ) ile tedavi edilir. Çocuk uygun ergenlik yaşına geldiğinde hormon tedavisi durdurulur ve ergenlik süreci yeniden başlar.

KİLİTLENMELER ERKEN ERGENLİĞİ TETİKLEDİ Mİ?

İtalyan araştırmasının 7 yazarı, kızlarda erken ergenlik ile “tecritle ilgili karmaşık yaşam tarzı değişiklikleri” arasında bir ilişki olabileceğini varsayıyorlar. Ama nasıl?

Bir olasılık strestir. Texas Çocuk Hastanesi’nde çocuk doktoru olan Dr. Adiaha Spinks-Franklin, “9 yaşından 15’e kadar bu süreçten geçiyorsunuz, ancak pandeminin stresi bu fizyolojik süreci hızlandırdı. Bu arada, sosyal ve duygusal olarak onlar hala çocuk. Bence bu, çocukların yaşadığı stres miktarıyla doğrudan ilgili” diye konuştu.

Diğer şüpheliler arasında yüksek elektromanyetik alana (EMF) maruz kalma, sağlıksız beslenme, düşük fiziksel aktivite, artan obezite, evde endokrin bozucu kimyasallara yüksek düzeyde maruz kalma ve kötü uyku yer alıyor, bunların tümü, karantina sırasında çocuklar büyüdükçe daha da şiddetlendi. Çocuklar eve kapandı ve uzaktan öğrenim yapmak zorunda kaldı.

Ek olarak, endokrin bozucular olarak bilinen ftalatlar ve BPA ile yüklü plastiklere ve mikroplastiklere yaygın olarak maruz kalmak da etkili olabilir.

Ayrı ayrı, bunların hiçbiri erken ergenliğin ani patlamasını açıklamaya yetmez, ancak birlikte ele alındığında, pubertal süreci başlatmak için merkezi sinir aracılarındaki değişiklikleri ve katekolaminlerde bir artışı tetikleyebilirler.

İLGİNÇ BİR BAĞLANTI

İlginç bir şekilde, erken ergenlik hızla yükselirken, Penn Medicine’deki araştırmacılar, anti-androjen ilaçların, SARS-CoV-2’nin hücreye girmek için kullandığı ACE2 ve TMPRSS2 reseptörlerini bozabileceğini öne süren klinik öncesi deneme sonuçlarını yayınladı.

Ulusal Sağlık Enstitüleri ve ABD Savunma Bakanlığı ödülü tarafından finanse edilen 14 çalışma, 19 Mart 2021’de yayınlandı.

Araştırmacılar, iki reseptörün androjen hormonu tarafından düzenlendiğini kaydetti – erken adrenarş 15’ten (cinsel olgunlaşma ve libido) sorumlu aynı hormon – ve bu reseptörleri Camostat ve diğer androjen inhibe edici ilaçlarla bloke ederek, viral giriş ve replikasyon önlendi.  Penn Medicine basın açıklamasına göre:

“Bulgular, virüsün moleküler mekanizmaları hakkında daha fazla bilgi sağlıyor, aynı zamanda şu anda klinik deneylerde araştırılmakta olan ve umut verici sonuçlar içeren COVID-19 enfeksiyonlarını tedavi etmek için anti-androjen tedavilerinin kullanımını da destekliyor. Ayrıca, androjen düzeyleri çok daha düşük olan kadınlara kıyasla, erkekler arasında artan mortalite ve hastalık şiddetini gösteren verileri de desteklemektedirler.

Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nden Kıdemli yazar Dr. Irfan A. Asangani, “Androjen tarafından düzenlendiği bilinen TMPRSS2’nin değil, aynı zamanda ACE2’nin de doğrudan bu hormon tarafından düzenlenebildiğine dair ilk kanıtı sağlıyoruz” dedi.

‘Ayrıca SARS-CoV-2 artışının hücrelere nüfuz etmek ve hücrelere girmek için bu iki reseptöre dayandığını ve mevcut ilaçlarla bloke edilebileceğini gösteriyoruz. Bu önemli çünkü viral girişi durdurursanız viral yükü ve hastalığın ilerlemesini azaltırsınız.’”

ERGENLİĞE KARŞI ADRENARŞ

Açıklık getirmek için, erken adrenarş ve erken ergenlik benzer olsa da, aynı şey değiller. Adrenarş, adrenal bezlerin aktivasyonunu ifade eder ve bu da, genel saç, yağlı cilt ve saç, vücut kokusu, akne, cinsel istek ve artan libidodan sorumlu olan androjenler gibi seks hormonlarının üretimine neden olur.

Ergenlik ise cinsel üremenin olgunlaşma sürecidir. Beyin sinyalleri testislere ve yumurtalıklara gönderilerek sırasıyla sperm ve yumurta gelişiminin yanı sıra erkeklerde sesin kalınlaşması, kızlarda göğüslerin büyümesi gibi ikincil özellikler tetiklenir.

ÇOCUKLARIN COVID’E DUYARLI OLMAMASININ NEDENİ BU MU?

Haberlerde bu konuda pek bir şey duymamış olsak da, geçen yıl içinde birkaç COVID-19 klinik denemesinde anti-androjen ilaçları kullanıldı ve birçoğu enfeksiyonun ilerlemesini engelleme açısından olumlu sonuçlar verdi. Bazıları, androjenin SARS-CoV-2 enfeksiyonu üzerindeki etkisinin, düşük androjen seviyelerine sahip oldukları için küçük çocukların COVID-19’dan etkilenmediğini öne sürdüler.

Çocukları anti-androjenlerle tedavi etmek, cinsellikleri hakkında nasıl hissettiklerinde değişikliklere neden olabilir mi? Ve eğer öyleyse, tıp endüstrisi trendin “ileriye geçmek” ve herkese transgenderizm ve cinsiyet karmaşasının tamamen normal olduğunu düşündürmek istiyor olabilir mi? Elbette bu tamamen spekülasyon, ama düşünmeye değer.

Kaynak: https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2022/04/22/early-puberty-during-covid-19-pandemic.aspx

 

Pandemide erken ergenlik neden arttı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 11 ay önce

    Tarihte görülmemiş değil de son yüz yılda görülmemiş diyelim en azından insanları manipüle etmemiş oluruz. Daha doğrusu insanoğlu son yüz yılda geç ergenliğe girmeye başlamıştı desek daha doğru söylemiş oluruz. Acaba neden.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!