Panikteki Yunanistan umudunu NATO’ya bağladı

Panikteki Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Londra’daki NATO toplantısında Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı anlaşmaya karşı üye ülkelerden destek isteyeceğini söyledi.

Panikteki Yunanistan umudunu NATO’ya bağladı

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası ile Türkiye, Akdeniz’in batısındaki meşru sınırlarını tüm dünyaya ilan etmiş oldu. İki ülke deniz sınır koordinatlarının ayrıntısını da içeren anlaşmanın hayata geçirilmesinde Libya tüm hukuki işlemleri tamamlarken, Türkiye ise tarihi sözleşmeyi TBMM’de onaylanmasının ardından Birleşmiş Milletler’e bildirecek. Muhtıra böylece resmen yürürlüğe girecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, cuma günü Libya Büyükelçisi’ni çağırarak diplomasi tarihinde eşi olmayan bir skandala imza atmıştı. Yunan basınına göre görüşmede Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın bir kopyasını ve mutabakatın detaylarını isteyen Dendias, istedikleri belgelerin 5 Aralık’a kadar verilmemesi durumunda büyükelçinin ‘istenmeyen adam’ ilan edileceğini söyledi.

Atina’daki panik bununla da kalmadı. Dendias’ın bugün Mısır’a ‘acil’ kodlu bir ziyaret düzenleyeceği ve masadaki konunun ‘Türkiye-Libya anlaşması’ olduğu açıklandı.

Panikteki Yunanistan’da Türkiye-Libya anlaşmasına yönelik bir hamle daha hazırlandığı öğrenildi.

Türkiye ile Libya’nın anlaşması Yunanistan’ı çıldırttı: Büyükelçiyi sınır dışı ediyorlar

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Londra’daki NATO toplantısında Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı anlaşmaya karşı üye ülkelerden destek isteyeceğini söyledi. Mitsotakis, NATO’nun, bir üyesi uluslararası hukuku çiğnerken sessiz kalamayacağını iddia etti.

Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır ve Yunanistan, Türkiye’yle Libya arasında varılan anlaşmanın uluslararası hukuka uygun olmadığını iddia ediyor.

Mısır ve Yunanistan dışişleri bakanları konuyu Pazar günü Kahire’de görüştüler.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Hafez iki bakanın görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada bakanların Türkiye-Libya arasındaki anlaşmanın yasa dışı olduğu konusunda hemfikir olduklarını ve Libya Başbakanı’nın bu tür anlaşmaları imzalama yetkisi olmadığını iddia etti.

Açıklamada, görüşmede ayrıca Yunanistan’la Mısır arasında Akdeniz’deki özel ekonomik bölgelerle ilgili görüşmelerin hızlandırılması kararının alındığı da kaydedildi.

Mavi Vatan’ı savunmak… Amiral’in Libya rotası