‘Pasifik’ Fatih Erdoğan, şimdi de gözünü Bakü-Tiflis-Kars Hattına dikmiş!

Bugüne kadar şaibeli işleriyle birçok kez gündeme gelen AKP’li vekil Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın şimdi de lojistik sektörüne el attığı ve bunun için TCDD’de özel bir ekip kurduğu iddia ediliyor!

‘Pasifik’ Fatih Erdoğan, şimdi de gözünü Bakü-Tiflis-Kars Hattına dikmiş!

AKP iktidarında ışık hızıyla büyüyen (!) firmalardan Pasifik İnşaat’ın sahibi Fatih Erdoğan’ın Ankara’da TOKİ’den bedelsiz aldığı arsanın üzerine inşa ettiği Next Level AVM, uzun süre gündemi meşgul etmişti. AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi olan işadamının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la soy isim benzerliğini kullanarak birçok ticari faaliyette avantaj sağladığı ileri sürülüyor. Fatih Erdoğan’ın gözünü diktiği yeni sektör ise lojistik sektörü ve özellikle 2017 yılında hizmete giren Bakü-Tiflis-Kars demiryolu.

‘GÖRÜŞMEYE NEXT LEVEL AVM’YE ÇAĞRILDIK’

Lojistik sektörünün tecrübeli isimlerinden Doğan Genç’in Genel Müdürü olduğu Simay Lojistik, bu hattı kullanarak taşımacılık yapan çok sayıda firmadan biri. Kendilerine ait 10 vagonun yanı sıra TCDD’den de 40 adet vagon kiralayan Doğan Genç, birkaç ay önce TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından “Sizi devletle tanıştıracağız!” denilerek Ankara’ya davet edildiklerini ancak başkente geldiklerinde kurumun binası yerine Next Level AVM’ye yönlendirildiklerini açıkladı.

‘DANIŞMANI OLDUĞU KURUMA İŞ YAPIYOR’

Bu duruma şaşırdığını ancak “Herhalde öğle saati, bu yüzden bizi dışarıda yemekte ağırlayacaklar” diye düşündüğünü aktaran Genç, başından geçenleri şöyle anlattı:

“Bizi Fatih Erdoğan’ın AVM içindeki ofisine çağırdılar. Burada bizi İslam Şahbandarov isimli bir kişi karşıladı. Kendisi hem TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un danışmanı, hem de Fatih Erdoğan’ın bu işler için kurduğu Pasifik Avrasya Lojistik firmasının yöneticisiymiş. Şahbandarov, bundan böyle BTK hattından sadece kendilerinin taşımacılık yapabileceğini belirterek bizim bu işten çekilmemizi istedi. Elbette bu zorba tutumu kabul etmeyerek oradan ayrıldık. Daha sonra bu kişinin müşterimize de ulaşıp teklif yaptığını öğrendik.”

‘BİZE GÖZDAĞI VERMEYE ÇALIŞTI’

BTK Demiryolu hattının açılmasıyla geçen yıl bir şirkete ait soda külünü bu güzergâhtan Gürcistan’a taşımaya başladıklarını belirten Genç, “Gürcüler normalde bu stratejik hammaddeyi Yunanistan’dan alıyordu. Hattın açılmasıyla birlikte daha avantajlı olduğu için Türkiye’den almaya başladılar. Bizim de lojistiğini üstlendiğimiz bu ihracat kalemi sayesinde ülkemiz milyonlarca dolar kazanıyordu. Ancak TCDD içinde yuvalanan şer cephesi bize gözdağı vererek devre dışı bırakmaya çalıştı! Normalde Ankara’dan Kars’a ulaşım süresi bir gün iken, engellemeler yüzünden 18 güne kadar çıktı! Biz de müşterimizi mağdur etmemek için zarar etmeyi göze alarak ürünü tırlarla taşımaya başladık. Oysa bu iş için Kars’a özel bir lojistik üssü bile kurmuştuk” diye konuştu.

BİRÇOK LOJİSTİK FİRMASI AYNI YÖNTEMLE MAĞDUR OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR

Genç, sektörde aynı yöntemle mağdur edilen 70 kadar lojistik firmasının bulunduğunu da vurguladı. Veryansın Tv’de yer alan habere göre de, daha önce de birçok firma benzer şekilde TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından aranarak Fatih Erdoğan ve İslam Şahbandarov’a yönlendirilmişti. Bu arada hakkında suç duyurusunda bulunulan Şahbandarov’un adı kamuoyunda ilk kez ABD’deki Ahıska Türkleri Birliği’nin başkanı olarak duyulmuş ancak yaptığı yolsuzluklar nedeniyle bu görevinden uzaklaştırıldığı ortaya çıkmıştı.