Paşinyan’dan açıklama: Başka şansım yoktu

featured

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ve Rusya devlet başkanlarıyla ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurdu. Paşinyan bu durumun kendisi ve Ermenistan halkı için ‘son derece acı verici’ olduğunu açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ve Rusya devlet başkanlarıyla ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurarak, bunun kendisi ve Ermenistan halkı için ‘son derece acı verici’ olduğunu ifade etti.

Zor bir karar aldıklarını kaydeden Paşinyan, “Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile Karabağ savaşının sonlandırılmasına ilişkin bir anlaşma imzaladım. Zaten yayınlanan açıklamanın metni benim ve halkımız için inanılmaz acı verici.” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’da halk, Başbakan Nikol Paşinyan’ın Azerbaycan karşısındaki mağlubiyeti kabul etmesinin ardından protesto gösterilerine başladı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan da protestocular, Paşinyan’ın Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında yenilgiyi kabul etmesinin ardından hükümet binası önünde toplandı.

Hükümet binasının camlarına kırarak içeri giren protestocular, Paşinyan ve Ermenistan aleyhine sloganlar attı.

Bazı protestocular Paşinyan’ın makam odasına girerken Ermenistan Başbakanı’na istifa çağrısında bulundu.

ALİYEV HALKA SESLENDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ krizine ilişkin yapılan anlaşma kapsamında Moskova saatiyle 00:00’dan itibaren ateşkes ilan edildiğini bildirdi.

Aliyev, Dağlık Karabağ’daki krizle ilgili halka seslendi.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında ortak bildirinin imzalandığını belirten Aliyev, bildirinin maddelerini okudu.

Aliyev, “Kelbecer 15 Kasım, Ağdam rayonu 20 Kasım, Laçin ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verilecek.” diye konuştu.

“Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak.” diyen Aliyev, Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ’da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini aktardı.

Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, çatışmalar süresince verdiği destek dolayısıyla teşekkür ederek “Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz.” dedi.

‘PAŞİNYAN, ANLAŞMAYI AZERBAYCAN’IN DEMİR YUMRUĞU SAYESİNDE İMZALADI’

Anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğine dikkati çeken Aliyev, “Paşinyan, anlaşmayı kendi isteğiyle değil, Azerbaycan’ın demir yumruğu sayesinde imzaladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Aliyev, “27 Eylül’den bugüne kadar 300 civarında yerleşim biriminin kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı.” dedi.

Paşinyan’dan açıklama: Başka şansım yoktu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. – Kilavuzu Karga olanin burnu boktan cikmazmis.
  – Akilsiz basin derdini ayaklar cekermis.
  – Enkufi ile ucmayan Kus, tepetaklak yere düsermis.
  – It, araba gölgesini kendi gölgesi zannedermis.
  – Elden gelen ögün olmazmis, o da vaktinde bulunmazmis.
  – El seyiyle gerdege girilmezmis.
  – Aga aga diyip maldan, yigit yigit diyip candan ederlermis.
  – …..
  Hey gidinin Pasinyani, Fransanin gazina geldin, hirladin gürledin…Avrupaya cilve yaptin, Putini kizdirdin…Sen gene bukadarina da dua et…yoksa Dimyat‘a Pirince giderken evdeki Bugurdan oluyordun. Sen ve sarlatan karin tarih Kitaplarinin reziller cildinde yerinizi aldiniz. Dua etki Türklerle savasma serefine nail oldun su ahir ömründe…Bu her kula nasip olmaz. Yüz yildir tüm dünyada yaydiginiz soysuz yalaniniz „soykirim“ in kefareti olsun Karabag yenilginiz. Hocalida yaptiginiz gercek Soykirimin kefareti olsun. Hainlik gömlegini giydiginiz günden beri onursuzluk kaderiniz oldu.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Bu günleri göreceğimizi hiç düşünmemiştim..Burdan bizi destekleyen,bizi hep seven,bizim sonuna kadar yanımızda olan Türkiyeye çok büyük teşekkürlerimi sunuyorum.Eğer Paşinyan Türkiye olmasaydı büyük ihtimalle anlaşmayı kabul etmezdi.Burda sizinde çok büyük rolünüz var Türkiye<3Pakistanada çok teşekkür ederim.Galiba vakti zamanında biz onlara bir fedakarlık yapmışız ve onlarda bizimle iyi anlaşmaya başlamışlar.Ama kurtuluşumuzun bu güne denk gelmesi beni bir az üzdü..Türkler orda Mustafa Kemal Atatürk için ağlarken biz burda sevinçten ne yapacağımızı bilemiyoruz.Ama yinede olsun bu gün için değer<33.Yazımı bu sefer şöyle bitirmek istiyorum:
  “Biz bir millət iki dövlətik/Biz bir millet iki devletiz.”

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!