Peki bu ne? Ensar Vakfı’na bağış yaptığı yıl tek kuruş vergi ödememiş!

featured

Kızılay üzerinden Ensar ve TÜRKEN Vakfı’na para aktaran Başkentgaz’ın 2017’de bir kuruş bile vergi ödemediği iddia edildi. O yıl gelir beyan etmeyen şirketin nasıl olup da aynı yıl 7 milyon 925 bin dolar bağış yapabildiği merak konusu oldu.

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na oradan da TÜRKEN’e yaptığı 7 milyon 925 bin dolarlık bağışla gündeme gelen Başkentgaz’a ilişkin tartışmalar bitmiyor. Başkentgaz’ın sahibi Torunlar Holding’in patronu Mehmet Torun bağış yaparak vergi kaçırdığı iddialarına yönelik olarak gazeteci Muharrem Sarıkaya’ya verdiği röportajda, “8 milyonun çok üzerinde bir vergi ödedik. Burada vergi ile alakalı bir sorun yok, kamu yararı vardır” dedi.

Ancsak Başkentgaz’ın üç yıllık vergi matrahını gösteren belgeye göre bağışın yapıldığı 2017 yılında şirket bir kuruş vergi ödemediği iddia edildi.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, 2016’da 156 bin 657 TL, 2018’de 18 milyon 333 bin TL vergi ödeyen Başkentgaz, TÜRKEN’e bağış yaptığı 2017’de, hiç gelir beyan etmemiş!

Şirketin vergi levhasında, bağış yapıldığı yıl nasıl zarar gösterildiği net şekilde yer alıyor. Mehmet Torun “vergi ile ilgisi yok” dese de, 2016 da kâr eden, bağış yapıldığı yılın bir yıl sonrası olan 2018’de 83 milyon TL gelir beyan eden şirketinin, 2017’de nasıl zarar ettiği merak konusu oldu.

Bu çarpık fotoğrafın gösterdiği; Başkentgaz’ın, TÜRKEN Vakfı’na bağış yaptığı para, devlete ödemesi gereken paraydı. Bir şirket hem zarar gösterip hem bağış yapamayacağına göre, bağış parası milletin hazinesine gitmek yerine yandaş vakfın kasasına aktarıldı.

KRİTİK SORULAR

– Zarar eden bir şirket nasıl ve neden 8 milyon dolar bağışlar?

– TÜRKEN Vakfı’na yaklaşık 40 milyon TL bağış yapacak gücü olan Başkentgaz, nasıl olur da o yıl hiç vergi ödemez?

– Maliye, ilk yıl kâr eden ve vergi ödeyen bir şirketin ikinci yıl zarar göstermesini nasıl gözden kaçırır?

– Mehmet Torun “Vergimizi misli ile ödedik” diyor. Peki, bu belgeye ne yanıt verecek? (Şirketi aradık ancak haberi yazıncaya kadar dönüş olmadı)

– Bir şirket hem zarar açıklayıp hem 40 milyon TL bağış yapabilir mi? Neden?

NEDEN GYO STATÜSÜNDE?

Öte yandan Başkentgaz’ın neden GYO yani “gayrimenkul yatırım ortaklığı” statüsünü tercih ettiği merak konusu oldu. Başkentgaz’ın GYO statüsünü vergi avantajları dolayısıyla tercih etmiş olabileceği belirtiliyor. SPK’nın bir dağıtım şirketine GYO lisansını neden verdiği ise bilinmiyor. Başkentgaz 2016 yılında 156.5 milyon vergi öderken 2017 yılında vergi ödemediği görülüyor. Sözcü yazarı ve Vergi Uzmanı Nedim Türkmen, “Başkent Doğalgaz’a 2017 yılında gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsü verilmiştir. Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının kazançları Kurumlar Vergisi’nden istisnadır” dedi.

Peki bu ne? Ensar Vakfı’na bağış yaptığı yıl tek kuruş vergi ödememiş!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!