Pelosi’nin Tayvan ziyareti sert düşüşe neden oldu!

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesi ABD ve Çin arasında gerilimi arttırdı. Bu gerilim piyasalarda jeopolitik risk algısının artmasına neden oldu.

featured

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Hint-Pasifik ülkelerine yaptığı gezi kapsamında Tayvan’ı ziyaret etmesi, ABD-Çin ilişkilerinin yanı sıra piyasalarda da gerilimi artırdı. Piyaslaarda ser düşüşe neden olan gerilim ile Tayvan doları en düşük seviyesine geldi.

Bu gelişmelerle Asya borsaları sert düşüş görülürken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 2,26, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,52 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,67 değer kaybetti.

Tartışmaların merkezinde yer alan Tayvan’da da endeks yüzde 1,56’lık düşüş gösterdi.

TAYVAN DOLARI SON YILLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

ABD ve Çin arasındaki tansiyon Çin ve Tayvan’ın para birimleri üzerindeki baskıyı da artırdı. Tayvan doları, Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyelerinde seyretti.

Japon yeni ise dolar karşısında hafif yükseliş gösterdi. Dolar/yen paritesi TSİ 19.00 itibarıyla yüzde 0,53 artışla 132,3 seviyesine çıktı.

NEW YORK BORSASINDA KARIŞIK SEYİR HAKİM

ABD’de New York borsası da Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilişkin gelişmelerle güne düşüşle başlamasının ardından karışık bir seyir izliyor.

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 0,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,66 değer kaybetmişti. Ancak S&P 500 ve Nasdaq endeksleri açılışın ardından yukarı yönlü bir hareket gösterdi.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti sert düşüşe neden oldu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Gittiğiniz her yerde pislik bırakıyorsunuz. Sonunuz çok kötü olacak.

  2. 2 ay önce

    Ceset-ül evanjelik el siyonizm!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!