Pelosi’den Tayvan’a kritik ziyaret

ABD ile Çin arasında yaşanan 'Tayvan gerilimi', ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Senatör Nancy Pelosi'nin uçağının rotasını Tayvan'a çevirmesiyle zirveye çıktı. Pelosi'nin uçağı dakikalar içinde Tayvan'a iniş yaptı. Çin, ziyaretin bölgesel barış ve istikrarı baltaladığını ve ayrılıkçı güçlere yanlış sinyal verdiğini belirtti. Çin, gereken tüm önlemleri alacaklarını açıkladı.

featured

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan’a gidip gitmeyeceğini merakla bekliyordu.

TSİ 17.44 itibari ile bu soru yanıt buldu. Pelosi’yi taşıyan uçak Tayvan’a indi.

 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin uçağı inmeden önce havalimanının ışıkları söndürüldü, güvenlik en üst düzeye çıkarıldı.

( EPA / RITCHIE B. TONGO – Anadolu Ajansı )

PELOSİ’DEN İLK AÇIKLAMA

Tayvan’a inen Pelosi ilk açıklamasını Twitter üzerinden yaptı.

Pelosi mesajında ‘Delegasyonumuzun Tayvan ziyareti, Amerika’nın Tayvan’ın Demokrasisini destekleme konusundaki sarsılmaz taahhüdünü onurlandırmaktadır’  Tayvan ile yaptığımız görüşmeler, ortağımıza desteğimizi yeniden teyit ediyor ve ortak çıkarlarımızı destekliyor.’ dedi.

ÇİN’DEN JET HIZINDA TEPKİ

Çin, Pelosi’nin ziyaretini kendi ulusal egemenlik ve toprak bütünlüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle şiddetle kınadıklarını açıkladı. Çin, ziyaretin bölgesel barış ve istikrarı baltaladığını ve ayrılıkçı güçlere yanlış sinyal verdiğini belirtti. Çin gereken tüm önlemleri alacaklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretini kınadı. Bakanlık, Pelosi’yi taşıyan uçağın Tayvan’a ulaşmasının hemen ardından yayımladığı açıklamada, Çin muhalefetine ve protestolarına rağmen yapılan ziyaretin “tek Çin” ilkesinin ve Çin-ABD diplomatik ilişkilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri’deki taahhütleri ciddi şekilde ihlal ettiği belirtildi. Çin’in ziyarete karşı olduğunun, kınadığının ve ABD’yi protesto ettiğinin vurgulandığı açıklamada, “Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar.” ifadesi kullanıldı.

Çin basınındaki haberlere göre Çin, Tayvan çevresinde önemli askeri tatbikatlar için navtex ilan etti.

PELOSİ’NİN PROGRAMINDA ZİYARET AÇIKLANMAMIŞTI

Pelosi’nın resmi internet sitesinde yer alan ziyaret programında, Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan gezinin durakları arasında Tayvan’a yer verilmemişti.

ABD’den 29 Temmuz’da ayrılarak Hawaii’de mola veren Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyeti, dün Singapur’da, bugün de Malezya’da temaslarda bulunmuştu.

Ziyarette Pelosi’ye, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Başkanı Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkan Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel Komitesi üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ile Dış İlişkiler Komitesi üyesi Andy Kim eşlik ediyor.

Pelosi’den Tayvan’a kritik ziyaret

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 2 ay önce

  Küba krizine benzer bir karşı adım gelebilir sanırım. Venezuela bunun için adaydır,

 2. 2 ay önce

  Hani Çin uçağı düşürecekti? Ziyaaaaaa

 3. https://www.veryansintv.com/cinden-abdnin-ziyaretine-askeri-karsilik-tehdidi/

  26 Temmuz 2022 tarihli bu haberle ilgili yorumumda yazdığım gibi, Çin sadece havlıyor. Çin üretim üssü olmuş, batılı ülkeler üretimlerini başka ülkelere kaydırırsa Çin batar. 1.5 milyar nüfusuna nasıl iş bulacak ve doyuracak? Çin ile Rusyayı karıştırmayın. Rusya kocaman bir pazar ve hammadde kaynağı Batı için. Bu yüzden yaptırımlar batılı şirketlere zarar veriyor. Çin ise tam tersi. Yaptırımlar Çini bitirir.

 4. 2 ay önce

  Çin’in yerinde olsam pelosiyi tayvandan çıkartmam. Abluka uygularım. Teyze de tayvan vatandaşı olur artık 🙂

 5. 2 ay önce

  ABD”nin demokrasisine (demokrasinize) sokayım!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!