Pentagon belgeleri sızdı… ABD Ukrayna’yı şehir savaşlarına hazırladı

featured

ABD’nin aralık ayından itibaren Ukrayna’yı Rusya’ya karşı sokak çatışmalarına karşı hazırlamak için uçak ve tanksavarlarla silahlandırdığı iddia edildi.

ABD basınında dün yayınlanan bir haber, savaş hazırlıklarının çok önceden başladığını ortaya çıkardı. Washington Post gazetesinin özel haberine göre ABD yönetimi, Ukrayna‘yı şehir savaşlarına hazırladı. Habere gerekçe olarak gazetenin elde ettiği gizli belgeler gösterildi. Söz konusu belgede ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Kiev yönetimine uzun süredir gönderdiği askeri teçhizatların listesi yer aldı.

Habere göre Pentagon, son bir yılda Ukrayna’ya bir dizi teçhizat ve devriye botları sağladı. Ancak listede en dikkat çeken detaylar geçtiğimiz aralık ayından itibaren gönderilen silahlar oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırı emrini 24 Şubat’ta vermişti. ABD’nin ise aralık ayından bu yana gönderdiği askeri yardımlar arasında uçaksavar roketleri ve çok sayıda piyade tüfeğinin yer aldığı görüldü.

ABD, UKRAYNA’YI SİLAHLANDIRMIŞ

Sabah’tan Uğur Yıldırım’ın haberine göre, Washington Post’taki haberin başlığında “Savaş yaklaşırken, ABD, Ukrayna’yı Rus hava araçlarını ve tanklarını vuracak şekilde silahlandırmış ve şehir çatışmalarına hazırlamış” denildi. Haberde, Beyaz Saray yönetiminin Ukrayna’ya ilk kez omuzdan taşınabilir Stinger hava savunma sistemlerinin yanı sıra Javelin füzelerini de gönderdiği belirtildi. Gazeteye konuşan yetkililer, ABD’nin savaşın sokak çatışmalarına dönüşeceğini öngörerek böyle bir adım attığını belirtti. ABD’li üst düzey savunma yetkilisi, geçen yıl ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolardan fazla askeri yardım taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

Liste, Aralık ayı başlarında Pentagon’un Ukraynalı savaşçıları, patlamamış mühimmatla uğraşan askerleri korumak için pompalı tüfekler ve özel giysiler de dahil olmak üzere kentsel alanlarda savaşmak için yararlı silah ve teçhizatla donattığını gösteriyor. Geçen hafta, Biden yönetimi bu tür sevkiyatları artırdı, ilk kez Stinger uçaksavar füze sistemleri gönderdi ve Kiev’in tank karşıtı Javelin füzeleri ve diğer mühimmat tedarikini daha da artırdı.

Pentagon belgeleri sızdı… ABD Ukrayna’yı şehir savaşlarına hazırladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!