Perinçek’ten ilginç açıklama: CHP Barzani’yi ABD ve İsrail’e yapıştırmaya çalışıyor

featured

CHP’nin Erbil ziyaretini değerlendiren Doğu Perinçek ‘Ben ilk başta bunu memnuniyetle karşıladım. Fakat öyle gözüküyor ki Cumhuriyet Halk Partisi burada Amerika’nın bir nevi aleti olarak böyle bir ziyarette bulunuyor. Yani Barzani önderliğindeki Kürdistan yönetimini bölge ülkelerinden ve halklarından koparıp tekrar Amerika’ya, İsrail’e yapıştırmaya yönelik bir çaba içerisinde oldukları gözüküyor.’ dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP’nin Erbil ziyaretini Barzanilerin yayın organı Rudaw’a değerlendirdi.

İlk başta CHP’nin ziyaretini olumlu karşıladığını belirten Perinçek konuşmasının devamında Barzani’nin CHP tarafından ‘bölge ülkelerinden ve halklarından koparılıp tekrar Amerika’ya, İsrail’e yapıştırılmaya’ çalışıldığını öne sürdü: 

“Ben ilk başta bunu memnuniyetle karşıladım. Çünkü CHP’nin Türkiye-Kürdistan Yönetimi ilişkilerine karşı soğuk ve hatta eleştirel bir tavrı vardı. Bundan vazgeçti diye düşündüm. Fakat öyle gözüküyor ki Cumhuriyet Halk Partisi burada Amerika’nın bir nevi aleti olarak böyle bir ziyarette bulunuyor. Yani Barzani önderliğindeki Kürdistan yönetimini bölge ülkelerinden ve halklarından koparıp tekrar Amerika’ya, İsrail’e yapıştırmaya yönelik bir çaba içerisinde oldukları gözüküyor. “

Perinçek Barzani yönetiminin aldatılmayacağını dile getirdi:

“Fakat ben şu konuda berakım ve eminim; buna Kuzey Irak Kürdistan Yönetimi hiç bir zaman evet demeyecektir. Çünkü bölge ülkeleri ile işbirliği Kürtlerin de yararına ve Barzani yönetiminin de yararınadır. Yani onları aldatabileceklerine fazla bir ihtimal tanımıyorum.”

Vatan Partisi Genel Başkanı Barzani’nin Türkiye ile ilişkilerde akılcı bir politika izlediğini öne sürerek, ‘ABD ve İsrail’ iddiasında bulundu:

“Şunun için diyorum; Barzani bir tabana dayanıyor. PKK ila Barzani’yi ben dikkatle ayırıyorum. Amerika’ya doğrudan doruya bağlı olan ve mecbur olan PKK’dır.  Yani PKK ABD’siz yapamaz. ABD olmadan PKK biter. Ama Barzani ABD’siz yapar, İsrailsiz yapar. Çünkü dayandığı bir halk ve taban var. Dolayısıyla onun Amerika’ya bir ihtiyacı yok. Tam tersine, Irak Kürdistan Özerk Yönetimi’nin ihtiyacı bölgede barış ve huzur olsun, bölge ülkeleri ile iyi ilişkileri olsun. Türkiye ile ilişkilerin gelişmesine özellikle önem veriyorlar. Bu da çok doğru ve akıllıca bir politika. Bu bakımdan ben Barzani yönetiminin veyahut Kuzey Irak’taki Özerk Kürdistan Yönetimi’nin bu tür Amerika planlarına evet diyeceğine ihtimal vermiyorum.”

‘İKİNCİ İSRAİL’ DEMİŞTİ

2017 yılında federe Kürt yönetiminin sözde “bağımsızlık referandumu” planladığı dönemde Barzani yönetimine tepki gösteren Perinçek, “Kürdistan’ burada ABD ve İsrail üssü olarak kurulacaktır. ‘İkinci İsrail’ olması söz konusudur” demişti.

Perinçek, Habur sınır kapısının kapatılması ve Barzani’nin Türkiye’ye çağrılıp uyarılması yönünde de açıklama yapmıştı.

Bölge ülkelerinin ve Irak merkezi hükümetinin baskıları sonucu referandum iptal olurken federe yönetim nihai hedeflerinin ileride tekrar “bağımsızlık referandumu” olduğunu saklamıyor.

Perinçek’ten ilginç açıklama: CHP Barzani’yi ABD ve İsrail’e yapıştırmaya çalışıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 Yorum

 1. ula perincek bı Barzani kalmisti savunmadigin. sırada ne var… dön babam dön

 2. yine ABD’nin eliyle kurduğu Kuzey Irak Kürt yönetimini destekliyor. ben burada bir bit yeniği görüyorum. belliki birilerinin talimatıyla yapılmış bir konuşma.

 3. barzani abd sayesinde varolurken, bu ihtiyar ne diyo ya :D.. vallahi trajikomik.. bu arada bopçu olmayan siyasetçi kaldı mı ya ülkede

 4. Akp nin Suriye ve Irak politikası zaten amerikan çıkarına Chp ye pek gerek yok.
  Esadla işbirliği yapılsa pkk zaten ölecek, canlı kalması için Esad düşmanlığı mecbur devam etmesi gerekiyor.
  Her dakika politik yol değişimi yapan erdoğan burda ne hikmetse değişmiyor.

 5. 11 Eylül 2021, 08:53

  Perincek te uzun zamandir kayış kopuk. Muhtemelen demansta var. Yoksa bu kadar tutarsız zırvalamanın açıklaması olamaz. Yanında hiçmi aklı başında biri kalmadı. Biri ona desinki, o savundugun barzaniyi abd çekiç güç koruması altında bu hale getirdi. Çekiç güce kadar, Barzani kendi başına devlet degil , kıldan çadır bile kuramadı . abd nin emir uşağı barzani, abd nin oyununa gelmezmiş öylemi, abd den bağımsız hareket edermiş değilmi. Bunu diyecek kadar tırtlamışsa bu adam , artık ne dedigini konuşmak , cevap vermek bile gereksiz biri haline gelmiş demektir. Fuzuli adamlar listesine yazıp , listeyide çöpe attım gitti.

 6. Barzaninin zaten kafasi karisik !

  Türkiye bir Nato ülkesi, ABD üs`leri fingirdiyor ülkede birisi kalkiyor ona AKIL veriyor.
  Simdi o ne yapsin?
  Yukari tükürse BIYIK , asagi tükürse SAKAL …..

 7. Biz Barzani nin yerinde olsak ne yapardik?
  Yukari tükürse BIYIK asagi TÜKÜRSE SAKAL !!!!!
  Ortada kaldi eger israil olmasa !
  Eee bizde israil ile ticaret yapiyoruz yüksek düzeyde.

 8. Barzani her plana gelir. İki şartı var.
  Ya fena halde korkutacaksın
  Ya da havuç göstereceksin

 9. Barzani özerk bölgeyi kedisi kurmadı. ABD tarafından dizayn edildi. D. Perinçek rüzgara göre yön değiştiren biri. RTE nin gemisinden bakıyor her konuya.
  CHP nin ziyaretini gerçekleştiren ekipteki kişilerin etnik konulara bakış açıları sorunlu. CHP yönetimi nin görüşü ise karışık.
  Bariş için gitmişler. Savaş varsa sebebi nedir.
  Ne barışı olacak. PYD /PKK ve Barzani gerçekten savaşıyor mu? Yoksa bize mi öyle gösteriyorlar. PKK /PYD yi önce Suriye yönetimiyle barıştırmaları gerekmiyor mu?
  ABD bölgede ne istiyor. Önce bunu tesbit etmek gerekmez mi?

 10. siyasi partilerde bir kurt seviciligi basladi sonu hayili olsun ama ben 100 senelik TC de Turk sevici ATATURK MILLIYETCISI bir parti goremiyorum.

 11. 11 Eylül 2021, 13:18

  Yorumlara dislike atan perincek trolleri, siz dislike atınca o yorumlar tu kakamı oluyor sanıyorsunuz. Sizin şebekede sigortada atmış.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!