Peruk, makyaj, sahte kimlik… Film gibi hesap boşaltma operasyonu

İstanbul Fatih’te iş kadını D.K.’yi gözlerine kestiren çete üyeleri, günlerce ince ince plan yaptı, sahte kimlik düzenleyip dublör tuttu. Peruk takarak bankaya giden dublör, iş kadınının 500 bin TL’sini kolayca çekti.

featured

Yapılan araştırmalara göre, çete üyelerinden biri D.K.’nin hesabındaki parayı belirleyerek hedefe koydu. Daha sonra Ayşe A. Dublör olarak tutuldu. Kuaföre götürüldü, makyaj yaptırıldı ve D.K.’nin saçlarına benzeyen peruk taktırıldı. Sahte kimlik düzenlendi. D.K.’nin banka ile irtibat kurduğu cep telefonu numarası görüşmelere kapattırıldı. İlk önce deneme amaçlı küçük bir miktar para çekildi. Bunda başarılı olan çete hesapta olan 500 bin lirayı da çekti. Para bir kafede buluşularak paylaşıldı.

NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Hürriyet’ten Çetin Aydın’ın haberine göre soygun böyle fark edildi:

İstanbul’un Fatih ilçesinde yaşayan 40 yaşındaki iş kadını D.K.’nin dünyası, 23 Ağustos 2022 günü muhasebecisinden gelen bir telefonla başına yıkıldı. Hesaplarından gün içinde yüklü miktarda para çekilmişti. D.K. parayı kendisinin çekmediğini söylese de muhasebecisi bu konuda ısrarlıydı. Bankası 500 bin TL’yi iş kadınının bizzat şubeye gidip çektiğini söylüyordu.

D.K. bunun üzerine hemen bankayı aradı ve durumu da polislere bildirdi. Asayiş Şube Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri derhal araştırma başlattı. Polis ekipleri, para çekildiği sırada banka şubesinin güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. D.K.’ye çok benzeyen bir kadının elindeki kimlikle parayı çektiği görüldü. Çevredeki kamera görüntülerini de inceleyen ekipler, parayı Ayşe A. adlı bir kadının çektiğini saptadı. Gözaltına alınan Ayşe A. ifadesinde, “Borcum vardı, işi teklif ettiler, kabul ettim” dedi. Bu ifade üzerine polis dolandırıcılık çetesini belirlemek için araştırmalarını yoğunlaştırdı. Kimlikleri deşifre edilen ve 3 suç kaydı olan İrfan H. (39), 4 suç kaydı olan Erol Ş. (42), 8 suç kaydı olan Şenel T. (53) ve 16 suç kaydı olan Süleyman O. (41) düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Emniyette sorguları tamamlanan 5 kişi adliyeye sevk edildi.

Peruk, makyaj, sahte kimlik… Film gibi hesap boşaltma operasyonu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!