PKK/PYD’den Birleşmiş Milletler’e: Türkiye’yi durdurun

Terör örgütü PKK/YPG, Türkiye'nin operasyonunu durdurmaya çağırdığı Birleşmiş Milletler'den uçuşa yasak bölge ve bölgeye “barış gücü” istedi.

featured

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD, Birleşmiş Milletler ve BM Güvenlik Konseyi’ni Türkiye’nin olası operasyonuna karşı harekete geçmeye çağırdı. PKK/PYD kontrolündeki Suriye’nin kuzeyindeki sözde “özerk” bölgede “uçuşa yasak bölge” oluşturma çağrısında bulunan PYD’li Salih Müslim sadece bunun yeterli olmayacağını ayrıca Birleşmiş Milletler’in bölgeye “barış gücü” konuşlandırmasını istedi.

Terör örgütü PKK/PYD iltisaklı örgütlerin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e hitaben yayınladığı açık mektupta şu ifadeler kullanıldı:

“Kuzey ve Doğu Suriye’deki parti ve siyasi güçlerin temsilcileri olarak Türk devletinin, Özerk Yönetim bölgelerine yönelik yeni bir operasyon düzenlemesinden derin endişe duyuyoruz. Bu durumu kınıyoruz. Ayrıca 2019 Ekim’inde uluslararası güçlerin himayesinde yapılan ateşkes anlaşmalar açısından kabul edilemez olarak ayıyoruz. Bölgeye dönük askeri bir operasyon, uluslararası toplumun Suriye’deki krizin çözümü konusundaki çabalarını zayıflatacak. Bu aynı zamanda uluslararası barış ve güvenliği de olumsuz etkileyecektir.”

Türkiye’nin olası bir operasyonunun “halklar arasındaki istikrar, barış ve ortak yaşam üzerinde olumsuz etkileri olacağı’ iddia edilen mektupta BM’den güçlü bir duruş sergilenmesi ve bölge hava sahasının uçuşa kapatılması istendi. Açıklamanın devamında Türkiye ile güvenlik kaygıları da dahil tüm sorunların diyalog ve barışçıl yöntemlerle ve çatışmadan uzak bir şekilde çözülmesi için Birleşmiş Milletler garantör rolü üstlenmeye davet edildi.

PYD’li Salih Müslim, hava sahasının kapatılmasının yeterli olmayacağını ancak Lübnan örneğinde olduğu gibi bölgeye Birleşmiş Milletler barış gücünün konuşlandırılması gerektiğini savundu. Şarku’l Avsat’a konuşan Müslim şunları söyledi:

“Özerk Yönetim’in bazı bölümlerindeki hava sahası, YPG’yi destekleyen Uluslararası Koalisyon’un kontrolü altında. Diğer bölümünde ise hava sahasını Ruslar kontrol ediyor. Kürt kentleri genelde Türkiye sınırının 30 kilometre ötesinde yer alıyor. Bu güçler devreye girerse operasyon olmayacaktır. Hava sahasının kapatılması önemli bir adım olacaktır ancak yeterli değil. Topçu atışlarının da durdurulması lazım. Bunun için Lübnan örneğinde olduğu gibi bölgeye bir BM barış gücü konuşlandırılmalı. Böylelikle sahadaki durum gözlemlenebilir.”

PKK/PYD’den Birleşmiş Milletler’e: Türkiye’yi durdurun

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Bu tip şeyleri neden yaparlar hiç anlamam. Ulen keko, sen bm.den daha mı akıllısın, bm senin tavsiye vermeni mi bekliyor.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!