PKK/YPG’de operasyon paniği

ABD'nin terörle mücadele bahanesiyle desteklediği terör örgütü YPG/PKK, Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda olası askeri operasyonuna karşı harekete geçti. YPG/PKK, zorla silah altına aldığı bir grup Arap kökenli savaşçıyı sınır hattına yerleştirdi. ABD'ye ait savaş uçakları gece geç saatlerde Suriye-Türkiye sınır hattında uçuş yaptı, terör örgütü de Tel Abyad ve Ras'ül Ayn'a takviye gönderdi.

Suriye’de ABD’nin desteklediği terör örgütü YPG/PKK, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda olası askeri operasyonuna karşı harekete geçti. Terör örgütü YPG/PKK zorla silah altına aldığı bir grup Arap kökenli savaşçıyı gece geç saatlerde işgal altında tuttuğu Fırat’ın doğusundaki sınıra yakın Tel Abyad ve Ras’ül Ayn bölgelerine yerleştirdi.

YPG/PKK, Tel Abyad ve Ras’ül Ayn bölgelerine iki askeri araç konvoyuyla keskin nişancılar ve el yapımı patlayıcı ekiplerinden (EYP) oluşan destek gücü sevk etti. Araçlar bölgeye askeri mühimmat da götürdü.

Birinci konvoy Rakka ilinin kuzeyindeki ABD’nin en büyük askeri üslerden Çelebiyye’den, ikinci konvoy da Haseke ve Kamişli bölgelerinden hareket etti.

Aynı zamanda Türkiye-Suriye sınır hattı boyunca ABD’ye ait savaş uçakları uçuş yaptı.

ABD’NİN YPG/PKK’YA ASKERİ VE LOJİSTİK DESTEĞİ SÜRÜYOR

ABD, Suriye’de terör örgütü “IŞİD ile mücadele” bahanesi adı altında YPG/PKK’ya destek vermeyi sürdürüyor.

Terör örgütüne askeri ve lojistik destek sağlayan ABD güçleri, son 10 günde Suriye-Irak sınırındaki Simelka kapısından YPG/PKK işgalindeki bölgelere 300 tır gönderdi. ABD, 21 Eylül’de YPG/PKK işgalindeki bölgelere inşaat malzemesi, kapalı kasalar, prefabrik evler ve yakıt tankerlerinin yüklü olduğu 200 tır yolladı.

ÇUKURLARA BETON BLOKLAR

Terör örgütü YPG/PKK, işgalindeki Haseki kentine bağlı Ras’ül Ayn ilçesinde sınır hattında kazılan tünellere döşenmek üzere beton bloklar sevk ediyor.

Beton blok taşıma çalışmaları, Ras’ül Ayn karşısında bulunan Ceylanpınar ilçesinden görüldü.

ABD’NİN SURİYE’DE 18 ÜSSÜ BULUNUYOR

IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek 2015’ten bu yana YPG/PKK’ya askeri destek veren ABD’nin Suriye’de 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarında personeli bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçen yıl Suriye’deki askerlerini çekmek istediğini açıklamasına rağmen Washington ülkedeki askeri varlığını sürdürüyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ‘BARIŞ PINARI’ OPERASYONU SİNYASİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, dün Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde partisinin 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’da yaptığı açıklamada, Fırat’ın doğusuna operasyon sinyali olarak yorumlanan önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat’ın doğusuna olası harekata ilişkin, “Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır.” dedi.