‘PKKistan’ müzakereleri tıkandı

featured

ABD denetiminde PKK/PYD ile ENKS arasında sağlanan “PKKistan” uzlaşmasının başarısızlığa uğradığı iddia edilmişti. Habertürk yazarı Kürşad Zorlu da müzakerelerin büyük ölçüde tıkandığını, iki örgütün masaya yeni talepler getirdiğini belirtti.

VERYANSIN TV

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey önce Suriye’de PKK/PYD ile, ardından da Irak’ta Erbil yönetimiyle eylül ayında kritik temaslarda bulunmuştu. 

KÜRT YÜKSEK KONSEYİ KURULMUŞTU 

Görüşmelerin ardından ABD gözetiminde PKK/PYD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS arasındaki sorunların giderildiği açıklanmıştı.

6 madde üzerinde sağlanan uzlaşma ile Kürt Yüksek Konseyi kurulmuştu.

Anlaşma ile birlikte güvenlik koridorlarında Jeffrey’nin iki tarafa da mali destek ve özerklik sözü verdiği belirtilmişti. Jeffrey’in Türkiye’nin PKK/PYD’ye operasyon yapmayacağına dair güvence verdiği öne sürülmüştü.  

Ayrıca ABD’nin 80 kişilik bir ekiple PKK/PYD’nin Suriye’deki asayiş gücünü eğiteceği ifade edilmişti. 

ABD’nin hamlesini uzmanlar “PKKistan kuruluyor” sözleriyle değerlendirirken Anadolu Ajansı güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirmişti.

Habere göre, Barzani’ye yakın Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile terör örgütü YPG/PKK arasında dokuz aydır süren müzakereler, örgütün ENKS’nin taleplerini karşılamaması nedeniyle başarısız olmuştu. 

ENKS: MÜZAKERELER BAŞARISIZLIĞA UĞRADI

AA muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, terör örgütü YPG/PKK’nın bünyesinde barındırdığı Kandil kadrolarını ihraç etmeyi reddetmesi, ENKS’nin Kuzey Irak’ta bulunan peşmergelerinin Suriye’ye girişine izin vermemesi ve varılan diğer anlaşmaları uygulamaya sokmaması taraflar arasındaki müzakereleri başarısızlığa uğrattı.

Habertürk yazarı Kürşad Zorlu da müzakerelere ilişkin yeni sorunları gündeme getirdi.

Zorlu’nun yazısındaki ilgili bölüm şöyle:  

‘PYD İÇİNDE İKTİDAR MÜCADELESİ’

Ancak alınan bilgilere göre görüşmeler ciddi ölçüde tıkanmış. PYD ile ENKS arasında ciddi sorunlar var. Ayrıca terör örgüt PYD’nin kendi içerisinde de bir tür iktidar mücadelesi başladığı belirtiliyor.

PYD adına konuşan Eşbaşkanlık Divanı üyesi Foza Yusuf, ENKS’nin yeni taleplerle geldiğini ve hatta %50‘lik bir pay istediğini, bu sebeple de görüşmelerin durdurulduğunu” açıkladı. Bunun yanında bir başka gerekçeleri de daha var. ENKS temsilcisi Abdullah Gedo’nun, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’ndan bir heyetle Afrin’deki ziyarette yer alması. Terör örgütü bu noktada Türkiye üzerinden ENKS’yi hedef alıyorlar. ENKS yetkilileri ise “PYD önce tüm yönetici ve üyelerimizi serbest bırakmalı. PYD’ye güvenimiz yok. Görüşmeler 3’üncü bir tarafın gözetiminde olmalı” diyorlar.

‘PKKistan’ müzakereleri tıkandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  Pyd yi aklama haberi

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Türkiye için PKK Kürdistanı Barzani Kürditanı farketemez Kürdistanların topu da yokedilmeli..
  Bunun yolu da Suriye ve Irak hükümetlerine tam detsek vermekten geçer..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!