Polonya’ya düşen füze Ukrayna’dan ateşlenmiş

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, dün Polonya'ya düşen ve iki kişinin ölümüne yol açan füzenin Ukrayna hava savunma sisteminden Rusya'nın seyir füzesine karşı ateşlenmiş olabileceğini, olayın kasıtlı bir saldırı olmadığını söyledi.

featured

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya’ya füze düşmesi sonrası NATO ülkelerinin büyükelçilerinin acil nitelikli toplantısına başkanlık etti.
Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Stoltenberg, Polonya’da konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, bunun sonucunu beklemek gerektiğini dile getirdi.
Stoltenberg, dünkü olayın Rusya’nın Ukrayna’da birçok yere geniş bir füze saldırı dalgası başlatmasından sonra meydana geldiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Bunun kasıtlı bir saldırı olduğuna dair bir gösterge bulunmuyor. Rusya’nın NATO’ya karşı saldırgan askeri eylemler içinde olduğuna dair gösterge de yok. İlk analizimiz olayın Ukrayna’dan Rusya’nın seyir füzesi saldırısına karşı ateşlenen Ukrayna hava savunma sistemine ait bir füzeden kaynaklandığını gösteriyor. Ama şunu açıkça söylemeliyim; bu, Ukrayna’nın hatası değil.”

‘RUSYA’DAN ATEŞLENME İHTİMALİ ÇOK ZAYIF’

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Polonya topraklarına fırlatılan füzenin Rus ordusu tarafından ateşlendiğine dair ellerinde herhangi bir kanıt olmadığını belirtti.
Basın mensuplarına konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Duda, “Bu füzenin fırlatılmasından kim sorumluydu? Füzenin Rus tarafından ateşlendiğine dair elimizde hiçbir kanıtımız yok” diye konuştu.
Polonya’nın kasıtlı olarak saldırıya uğradığına dair herhangi bir emare olmadığına da dikkat çeken Duda, “Bunun Polonya’ya yönelik kasıtlı bir saldırı olduğunu gösteren hiçbir şey yok. Topraklarımıza füzenin düşmesi kasıtlı bir hareket değildi. Bu füze Polonya’yı hedef almamıştı. Bu Polonya’ya yönelik bir saldırı değildi” vurgusu yaptı.

‘NATO’NUN 4. MADDESİNE ŞİMDİLİK GEREK YOK’

Yaşananlara ilişkin Polonya parlamentosunda konuşan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise, hükümet olarak müttefik ülkelerin yetkilileriyle sürekli temas halinde olduklarını söyledi. Toplanan delillerin müttefikler tarafından da incelenip onaylandığını söyleyen Başbakan Morawiecki, “Şu ana kadar toplamış olduğumuz delillerin çoğu belki de NATO’nun 4. maddesinin şimdilik devreye sokulmasını gerektirmeyecek. Bu araç halen bizim elimizde” şeklinde konuştu.

Morawiecki ayrıca “Ukrayna kuvvetleri, kendilerini savunmak için füze fırlattı. Bunlardan biri yanlışlıkla Polonya topraklarına düştü” dedi.

NATO’NUN 4. MADDESİ NE DİYOR?

NATO’nun 5. maddesine göre, bir müttefike yapılan saldırı, tüm müttefiklere yapılmış sayılıyor.
5. maddenin devreye girmesi için önce 4. maddenin aktive edilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz saatlerde Polonya acil NATO toplantısı talep etti.

NATO’nun bu çerçevede toplanan kanıtları incelemesi ve bir soruşturma yürütmesi bekleniyor.

KREMLİN: HİSTERİK ŞİDDETLİ BİR RUSOFOBİK TEPKİYE TANIKLIK ETTİK

Kremlin, Polonya sınırına düşen füzeye ilişkin Rusya’ya ait olduğuna dair iddiaları reddettiği açıklamasında “Hiçbir gerçek veriye dayanmayan başka bir histerik, şiddetli bir Rusofobik tepkiye tanıklık ettik” dedi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, ABD’nin tepkisinin diğer ülkelere kıyasla daha “ölçülü” olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, günlük basın toplantısında 19 Kasım’da sona erecek Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılması konusunda Rusya’nın endişelerinin giderilmesi için “bir miktar mesafe” katedildiğini açıkladı.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerekmesi halinde kısa süre içerisinde görüşme yapabileceğini söyledi.

Polonya sınırına füze düşmesinin hemen ardından Rusya’ya yöneltilen suçlamalar hakkında da konuşan Peskov, “Hiçbir gerçek veriye dayanmayan başka bir histerik, şiddetli bir Rusofobik tepkiye tanıklık ettik. Gerçekten de bazı ülkelerin üst düzey temsilcileri, tam olarak ne yaşandığı, neyin sebep olduğu hakkında hiçbir fikirleri olmadan açıklamalarda bulundular” dedi.

Peskov, Washington ya da NATO ile özel iletişim kanallarının aktive edilip edildiğini bilmediğini ancak ABD’nin tepkisinin diğer ülkelere kıyasla daha “ölçülü” olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Biden, Polonya sınırına füze isabet etmesi sonrası yaptığı açıklamada “Rusya’dan fırlatılması uzak ihtimal” demişti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada Polonya sınırına düşen füzenin Ukrayna’ya ait S-300 hava savunma sisteminin parçası olduğu belirtildi.

Polonya’ya düşen füze Ukrayna’dan ateşlenmiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Estonya Dışişleri Bakanlığı’nın “Estonya, NATO topraklarının her karışını savunmaya hazır” açıklaması oldukça eğlendiriciydi.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!