Polonya’ya füze düştü… NATO-Rusya hattında yüksek gerilim

Polonya'ya kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Olayın ardından Polonya'da 'savaşa hazırlık durumu' artırıldı. NATO ülkelerinden 'Rus füzesi' iddiaları gelirken, taraflardan peş peşe açıklamalar yapıldı.

featured

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Polonya medyasında yer alan haberlere göre, bölgede şiddetli bir patlama yaşandı.

Ülkenin Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen bir yerden düşen füze nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti.

‘SAVAŞA HAZIR OLMA DURUMU ARTIRILACAK’

Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Müller, Ulusal Güvenlik Komitesi’nin Ukrayna sınırındaki köye füze düşmesi nedeniyle toplandığını belirterek, “Askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına karar verildi.” dedi.

Müller, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki tarafından acil olarak toplantıya çağrılan Ulusal Güvenlik Komitesi’nin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

Toplantıya, ilgili üst düzey tüm yetkililerin katıldığını ifade eden Müller, “Askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına karar verildi.” dedi.

4. MADDE GÜNDEMDE

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya bağlı Ulusal Güvenlik Bürosunun Başkanı Jacek Siewiera da Duda’nın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştüğünü söyledi.

Siewiera, görüşmede bir NATO ülkesinin, toprak bütünlüğü, bağımsızlığı veya güvenliği tehdit altında olduğunu düşündüğünde müttefiklerle istişare istemesine imkan veren 4. maddenin gündeme geldiğini belirtti.

POLONYA MGK’SI BUGÜN TOPLANACAK

Polonya Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Başkanı Pawel Szrot, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın Milli Güvenlik Kurulunun bugün toplanmasına karar verdiğini bildirdi.

Szrot, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu toplantının saat 12.00’de gerçekleşeceğini kaydetti.

‘RUS FÜZELERİ’ İDDİASI

Olayın ardından füzenin Rusya tarafından gönderildiği iddiaları gündeme geldi.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Rus füzelerinin NATO üyesi Polonya’yı vurduğunu belirterek, “Bu, olayları tırmandıran tehlikeli bir adım. Müttefikimiz Polonya ile tam dayanışma içindeyiz.” dedi.

Estonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da “Polonya’dan gelen son haberler çok endişe verici. Polonya ve diğer müttefiklerle yakın istişarelerde bulunuyoruz. Estonya, NATO topraklarının her karışını savunmaya hazır. Yakın müttefikimiz Polonya ile tam dayanışma içindeyiz .” ifadelerine yer verildi.

RUSYA: PROVOKASYON

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur” açıklaması geldi.

Açıklamada “Rusya tarafından Polonya-Ukrayna sınırındaki hedeflere hiçbir saldırı yapılmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu füzenin Rusya’ya ait olmadığının vurgulandığı açıklamada, “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur. Gerginliği daha da tırmandırmak amaçlanmaktadır. Rusya tarafından Polonya-Ukrayna sınırındaki hedeflere hiçbir saldırı yapılmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Polonya medyasının Przewodow köyündeki olay yerinden yayınladıkları enkazın da Rus silahlarıyla hiçbir ilgisi olmadığı belirtildi.

PENTAGON: UYGUN ADIMI BELİRLEYECEĞİZ

Füzelerle ilgili ABD’den de ilk açıklamalar geldi.

Peentagon “Rus füzelerinin Polonya’ya düştüğü haberleri) Konuyu izliyoruz, spekülasyon yapmak istemeyiz. Bizim NATO’nun her karış toprağını koruma konusundaki tutumumuz net” açıklaması yaparken, Beyaz Saray, Polonya’ya düşen füzeyle ilgili Polonya ile çalıştıklarını ve “uygun” adımları belirleyeceklerini açıkladı.

ABD DIŞİŞLERİ: KAYGI VERİCİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Polonya’ya füze düştüğü yönündeki haberlerin oldukça kaygı verici olduğunu belirterek, atılacak adımları belirlemek için tam olarak ne olduğunu araştırdıklarını söyledi.

Polonya’nın Ukrayna sınırlarına yakın bölgelerinde yaşanan patlamanın Rusya’nın fırlattığı füzelerden kaynaklandığı haberleri üzerine soruları yanıtlayan Patel, Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığına paralel olarak bölgede tam olarak ne olduğunu incelemeye devam ettiklerini ifade etti.

Patel, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın henüz Polonyalı mevkidaşı ile görüşmediğini, yaşanan olayla ilgili bilgi toplamak üzere Polonya ile çalışacaklarını dile getirdi.

Patel, söz konusu haberleri oldukça ciddiye aldıklarını ve olayın “son derece kaygı verici” olduğunu dile getirdi.

MACARİSTAN SAVUNMA KONSEYİ’Nİ TOPLADI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Polonya’daki füze saldırısı ve Dostluk Petrol Boru hattının kapatılması nedeniyle Savunma Konseyi’ni topladı.

Başbakanlık Basın Ofisi Genel Sekreteri Bertalan Havasi, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Başbakan Viktor Orban’ın, Polonya’daki füze saldırısı ve Dostluk Petrol Boru hattının kapatılması nedeniyle Savunma Konseyi’ni topladığını söyledi.

Ayrıca, Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky’in NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

ZELENSKİY’DEN AÇIKLAMA

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus füzelerinin bugün Polonya topraklarına isabet ettiğini iddia ederek, “NATO’nun topraklarına füze fırlatılması ortak güvenliğe yönelik bir Rus saldırısıdır.” dedi.

Zelenskiy, gece Telegram hesabından yaptığı görüntülü paylaşımda, Rus güçlerinin bugün ülkesine karşı füze saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti.

Rus kuvvetlerince Ukrayna’nın çeşitli bölgelerine toplam 90 füzenin fırlatıldığını kaydeden Zelenskiy, saldırılar sonucu enerji ve sivil altyapıların hasar gördüğünü ifade etti.

Rus füzelerinin bugün Polonya topraklarına da isabet ettiğini ileri süren Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Terör, ulusal sınırlarımızla sınırlı kalmıyor. Rus füzeleri Polonya’yı vurdu. Ukrayna, kaç kez terör devletinin ülkemizle sınırlı kalmayacağını, Rus terörünün daha da ileri gitmesinin an meselesi olduğunu söylemişti. Rusya cezasız kaldığını ne kadar uzun süre hissederse Rus füzeleri herkes için o kadar fazla tehdit olacaktır. NATO’nun topraklarına füze fırlatılması, bu ortak güvenliğe yönelik bir Rus füze saldırısıdır. Bu çok önemli bir tırmanış. Harekete geçmeliyiz.”

Ukrayna olarak Polonya’nın yanında yer aldıklarını dile getiren Zelenskiy, “Rusya dünyaya karşı çıkıyor. Rusya bize ve ulaşabildiği herkese terörle saldırıyor.” ifadesini kullandı.

AB: POLONYA’NIN YANINDAYIZ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AB’nin Polonya’nın yanında olduğunu belirterek, Polonyalı yetkililerle, AB Konseyi üyeleriyle ve diğer müttefiklerle iletişimde olduğunu bildirdi.

Michel, Twitter hesabından, “Bir füze ya da diğer bir mühimmatın Polonya’da can alması haberleriyle şoke oldum.” paylaşımı yaptı.

Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Michel, “Polonya’nın yanındayız. Polonyalı yetkililerle, AB Konseyi üyeleriyle ve diğer müttefiklerle iletişimdeyim.” mesajını paylaştı.

 

Polonya’ya füze düştü… NATO-Rusya hattında yüksek gerilim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Ne Rusya ne de ABD nukleer savas ister. Bu muhtemelen bir kaza. Olan iki koyluye oldu.

  2. 2 hafta önce

    Rusya’nın yanındayım hemde canla başla!!
    Bu uluslararası mafya çetesine dünyada tek karşı koyacak devlettir, yoksa vay dünyanın haline.

  3. Bu su demek oluyor; nato abd savasi kaybedecegini (kaybettigini) anladi ve tum avrupayi rusyanin kucagina itiyor. Hadi insallah belki bu vesile ile kirli ellerini canim ülkemden çekerler.

  4. Bu arada okudukça gülüyorum. Letonya ve estonya, polonya ile tam bir dayanisma icindeyiz demis. Reisin dedigi gibi “yahu siz dayanissaniz ne oluuur dayanismasaniz ne olur”

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!