Prens Charles İngiltere Kralı oldu

Buckingham Sarayı, 96 yaşındaki İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini duyurdu. Kraliçe'nin ölümünün ardından tahtın yeni sahibi Prens Charles oldu.

featured

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth 96 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe’nin vefatının ardından İngiltere Başbakanı Liz Truss açıklamalarda bulundu. Truss, “Yeni yöneticimiz kral üçüncü Charles” dedi.

Truss’ın açıklamaları şöyle;

“İngiltere bugün onun sayesinde çok büyük bir ülke ve modern, dinamik bir ulus oluşturdu. İstikrarın sembolü oldu, ihtiyaç duyduğumuz gücü bize verdi. 70 yıl boyunca gururla ve zerafetle hükmetti. Daha bu hafta kendisi bütün görevlerini yerine getirmeye devam etti ve onun yönetimi içindeki 15’inci başbakan olarak beni atama zerafetini gösterdi. Bugün büyük bir kayıp yaşıyoruz. Arkasında büyük bir miras ve isim bıraktı. Yeni yöneticimiz kral üçüncü Charles”

thumbnail
İlgili haber

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti

PRENS CHARLES KİMDİR?

Tam ismi Charles Philip Arthur George Mountbatten, dünya genelinde Prens Charles olarak tanınıyor.

Prens Charles, 14 Kasım 1948 tarihinde Buckingham Sarayı, Londra, İngiltere‘de doğmuştur. Tam ismi Charles Philip Arthur George Mountbatten’dir. Annesi İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, babası Philip Mountbatten‘dir. Prens Charles, ilk olarak Londra’nın batısında ki Hill House Okuluna gitti. 1966 yılında Avustralya‘nın Victoria eyaletinde, Geelong Grammar School Timbertop kampüsünde iki dönem geçirdi. 1967 yılında Cambridge Üniversitesi‘nde antropoloji, arkeoloji ve tarih okumaya başladı. İki yıl sonra ise bir dönem için Galler tarihi ve dil eğitimi için Aberystwyth’de Wales University College‘a gitti. 1970 yılında Cambridge’dan mezun oldu.

Prens Charles, 1976 yılında Prens Vakfını kurdu. 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘ne seyahat etti. Prens Charles, Kraliyet geleneği izleyerek, donanma ve hava kuvvetlerinde görev yaptı.

İngiltere’de genç Prens Charles’ın aşk hayatı basının gündemini en çok meşgul eden konulardan biriydi. Kraliyet ailesi, adı birçok aristokratik kadınla anılan prensin evlenmesini istiyordu. Geleneklere göre Protestan olması ve Church of England‘ın üyesi olması gereken gelinin soylu bir ailenin mensubu olması da tercih sebebiydi. Tüm bu özellikleri taşıyan Lady Diana ve Prens Charles‘in evliliğine Spencer’lar ve Kraliyet Ailesi de sıcak bakıyordu. Çünkü bu evlilik İngiliz hanedanının gelecek planları ve milenyumun eşiğinde ciddi bir kimlik krizine düşen İngiliz halkının nostaljik düşleri için umuttu.

Sonunda 29 Temmuz 1981‘de a naklen verilen St Paul’s Cathedral‘inde gerçekleştirilen evlilik töreni için ekranları karşısına geçti. Yaklaşık bir milyar kişinin izlediği törende, henüz 20 yaşındaki gencecik Diana’nın utangaç davrandığı gözlerden kaçmadı. Dünya liderlerinin de davetli olduğu törende Diana, Canterbury Başpiskoposu’nun onayıyla Galler Prensesi oldu, gelecekteyse Birleşik Krallık tahtının kraliçesi olacaktı.

29 Temmuz 1981 tarihinde Diana Spencer ile evlendi. 9 Aralık 1992 tarihinde ayrıldılar 28 Ağustos 1996 tarihinde resmen boşandılar. Boşandıktan sonra Dodi Al-Fayed‘le tanıştıktan sonraDiana Spencer, 31 Ağustos 1997 tarihinde bir paparazzinin fotoğraflarını çekmek istemesi sonucu gerçekleşen kazada hayatlarını kaybettiler.

Prens Charles, 9 Nisan 2005 tarihinde uzun yıllardır tanıdığı ve aşık olduğu Camilla Parker Bowles ile evlendi. Camilla Parker Bowles, Prens Charles ile ilk olarak 1970’te bir polo karşılaşmasında tanıştı ve arkadaşlık kurdu.

Evlilikleri :

1.eşi: 29 Temmuz 1981 tarihinde Diana Spencer ile evlendi. 9 Aralık 1992 tarihinde ayrıldılar 28 Ağustos 1996 tarihinde resmen boşandılar. Galler Prensi William (d.21 Haziran 1982) ve Galler Prensi Henry (d.15 Eylül 1984) adlarında iki çocuğu vardır.

2.eşi: 9 Nisan 2005 tarihinde Camilla Parker Bowles ile evlendi.

Prens Charles İngiltere Kralı oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!