Prof. Dr. Sencer İmer’e acı veda

featured

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Profesörü Sencer İmer, koronavirüsten hayatını kaybetti. Alanında birçok eser bırakan, Veryansın Tv programcıları arasında yer alan İmer, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Bir süredir koronavirüsle mücadele eden Prof. Dr. Sencer İmer, 6 Ocak’ta hayatını kaybetti. İmer Kocatepe Camisinde öğlen namazının ardından düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Sevenleri İmer’i yalnız bırakmadı. Cenaze törenine; Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay, Volkan Özdemir, Şahin Yaman, Faruk Dinç, Engin Öktem, Anıl Çeçen Erdoğan Karakuş ve sevenleri katıldı.

Yakınları Sencer İmer’i Veryansın Tv’ye anlattı.

‘ONUN İÇİN ÖNEMLİ OLAN MİLLETTİ’

Sencer İmer’in hayat arkadaşı Zahide İmer, yaşadıkları acı kaybı şu şekilde dile getirdi:

“Biz 50 senelik evliyiz, 50 yıl olmuş. O 50 yıl içerisinde dinlendi mi, kendine zaman ayırdı mı? Hayır. Hep çalıştı, okudu. Bu ülke için çalıştı. Acaba Türkiye’ye ne yatırım yapabilirim, diye düşündü. Eskiden beri, hep “üretim, üretim, üretim…” derdi. Atatürk’ün sanayi politikası da onun için çok önemliydi. Gazeteci Aytaç, çok güzel bir yazı yazmış. Onu da okuyuculara tavsiye ediyorum. Eşimin söylediği o kadar güzel şeyler var ki onları olduğu gibi almış. Kendi açıklamasıyla değil de Sencer İmer, bunu derdi şeklinde hazırlamış. Eşimin ne demek istediğini orada çok güzel toparlamış, özetlemiş ve formüle etmiş. Eşim ayrım yapmazdı, Türkiye’de sağ, sol, birtakım patiler onun için hiç önemli değildi. Onun için önemli olan milletti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydı. Ülkesini çok sevdiği için her insanı severdi. Sevdiği insanla ilgilenirdi, tepeden bakmazdı. Herhangi bir kuruluşa girdiği zaman, kapıda güvenlik görevlisinden başlar, odasına çıkana kadar herkesin elini sıkar ve hatırlarını sorardı. Demir-çelik üretimini 2 milyon tondan 9 milyon tona çıkaracağım diye hedef koymuştu ve çıkardı da. Planlayarak çalıştı. Teknik bilgiye de sahipti. Hedeflerine ulaştı. Türkiye’de daha çok şey yapacaktı, daha çok hedefi vardı. Maalesef ömrü yetmedi.”

‘LİDERLERE ARKA PLANDAN DESTEK OLMAYA ÇALIŞMIŞ…’

Erdem Atay, Sencer İmer’i şöyle anlattı:

“Sencer Hoca bu ülke için çok değerli bir insandı. Ülke çok şey kaybetti. Bugüne kadar Özal, Demirel, Alparslan Türkeş, Erbakan, Ecevit gibi bütün bu liderlere arka plandan destek olmaya çalışmış. Onlar iktidardayken danışmanlıklarını yapmış ve bugüne kadar Türk siyasetine, Türk ekonomisine fikirleriyle ve yaptıklarıyla çok büyük eserler katmış bir kişiden bahsediyoruz. Belki de Türkiye’de en fazla televizyon programını benimle yaptı kendisi. Her konu hakkında inanılmaz bilgi birikimine sahip ve insanlarla iletişimi son derece iyi olan ve insanlarla konuşurken sürekli bilgi aktaran, tertemiz yüreği gibi duru bir aklı olan çok değerli bir insandı. Büyük üzüntü içindeyiz. Ben bu savaşı kaybedeceğini hiç düşünmedim. Hep kazanacağını düşündüm ama diyecek bir şey yok. Bundan sonrakilere ışık tutacak birçok malzeme bıraktığı için bundan sonrakiler için aydınlatıcı bir yol açmıştır diye düşünüyorum.”

‘ÇOK KIYMETLİ BİR HOCAMIZDI’

Volkan Özdemir, “Sencer İmer, çok değerli bir hocamızdı. Hem bilimsel çalışmaları hem bilimsel çalışmalarıyla hem de vatansever kimliğiyle Türkiye’nin sorunlarıyla haşır neşir olan, çözüm üretmeye çalışan, her kesimden insanla diyaloğu bulunan, tek şartı kendi ulusal fikirleri doğrultusunda Türkiye’ye katkı sunabilecek insanlarla çalışan çok kıymetli bir hocamız, büyümüzdü.” dedi.

‘ÜLKEMİZİN BARIŞ VE HUZUR İÇERİSİNDE YAŞAMASI İÇİN GAYRET GÖSTERDİ’

Erdoğan Karakuş, “Sencer benim çok kıymetli bir arkadaşımdı. Bir yerde dava arkadaşımdı. Türkiye’nin sanayileşmesi, gelişmesi, teknikte ileriye gidebilmesi için bir dava arkadaşımdı. Ben de bu konularda devamlı çalışmam nedeniyle özellikle kendisinin hızlı trenlerle ilgili rayları yapışı var. 50 metre civarındaki ray üretimi sayesinde bugün eski trenlerdeki gibi 11 metrelik ray nedeniyle devamlı tıkır tıkır yapmayı ortadan kaldırdı. Bu kadar kıymetli birisi. Demir yolları eğriyken 50 metre konulan demir kütlesi, eğilip bükülerek daracık demiryollarında dahi taşınabildi de bugünkü sürat trenleri yapılabildi. Böyle ülkemize hizmet etmiş, ülkemizin barış ve huzur içerisinde yaşaması için gayret göstermiş bir kıymetli arkadaşım.” dedi.

‘ÜLKEYE KATACAK ÇOK ŞEYİ VARDI’

Faruk Dinç şöyle konuştu:

“Öyle bir değeri bu şekilde kaybetmek hakikaten kötü. Ülkeye kattığı bir sürü şeyden sonra daha katacak çok şeyi vardı. Gerçekten üzgünüz çünkü öyle insanlar çok kalmadı. Beyefendi tartışmasını bilen, anlatmak için çabalayan, 20 yaşındaki bir gençle bile bildiklerini aktarabilen bir insan. Kalmadı artık böyle insanlar. O yüzden üzgünüz.”

‘SENCER HOCA’NIN VERDİĞİ BİLGİLER YAŞAYACAK’

Engin Öktem şunları söyledi:

“Ülkemiz bir değerini kaybetti, bizler de sevdiğimiz saydığımız bir büyüğümüzü kaybettik. Acımızı ifade etmek çok kolay değil. Sencer Hoca’nın verdiği bilgiler yaşayacak. Yetiştirdiği öğrencilerle yaşayacak. Birlikte çalıştığımız enstitülerde, yaptığımız televizyon programlarında söyledikleriyle yaşayacak. Muhakkak önümüzü açacak, uluslararası ilişkiler anlamında özellikle ve Türk sanayisine katkıları anlamında… Birer birer değerlerimizi kaybediyoruz. Elimizdekilere sahip çıkalım.”

ESKİSİNDEN DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VARDI

Anıl Çeçen “Sencer İmer, uluslararası alanda yetişmiş önemli bir otoriteydi. Teknik adam olarak hayata başlamasına rağmen daha sonra ortaya çıkan siyasal gelişmeler karşısında uluslararası ilişkilerde uzmanlaştı ve Türkiye’yi de uluslararası anlamda pek çok toplantıda temsil etti. Bir erken ölümle karşı karşıya kaldık. Şu an Sencer Hoca’ya eskisinden daha çok ihtiyacımız olduğu anda onu kaybetmek son derece üzüncü. Ama onun yetiştirdikleri, öğrencilerinin yola devam edeceği açıktır.” şeklinde konuştu.

‘TÜRK MİLLETİ ÇOK BÜYÜK BİR EVLADINI KAYBETTİ’

Şahin Yaman, “Sencer Bey; beyefendi, insani yönü çok kuvvetli, çok uluslararası ve dünya çapında bir bilim adamı ama en önemli özelliği çok büyük bir vatanseverdi. Ondan çok şey öğrendik. 90’lı yıllarda hep devlet için vatan için Türkiye’nin milli çıkarları için çok yoğun bir şekilde çalıştı. Bir ömre; bilim, proje, verimlilik hem evrensel çaplı hem milli düzeyde her yönüyle üretken bir insandı. Türk milleti çok büyük bir evladını kaybetti.” dedi.

Prof. Dr. Sencer İmer’e acı veda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 7 ay önce

  Cümleleri içinde sık sık ” eğer öyle isterseniz” diye ilave ederdi. Türk milleti, insanlık ve gerçek, öz çocuklarından, savunucularından birini kaybetti. Ben sahidim.

  Cevapla
 2. 7 ay önce

  Çok değerli bir insandı. Siyasi analizlerini çok beğeniyordum. Objektif bir insandı. Bizim ülkemizde nadir bulunan birşey. Allah rahmet eylesin. Ailesine sabır diliyorum.

  Cevapla
 3. 7 ay önce

  Sencer Hocayı Ekranlarda İzliyordum Fakat Bu kadar değerli çalışmaları olduğunu Ölünce Öğrenmekten Üzüntü Duyuyorum.
  Bu Kadar Bilgili, Ülke için Hizmet Etmiş bir Değeri Hükümet Nasıl Değerlendirmez ki?

  Cevapla
 4. 7 ay önce

  Yüreği Türkiye için çarpan gerçek bir aydını, bir üretim felsefecisini kaybettik. Çok acı kayıp

  Cevapla
 5. 7 ay önce

  Sencer İmer Hocamızı Allah Rahmet Eylesin,Mekanı Cennet Olsun.Ülkemize yaptığı hizmetlerden dolayı,kendisine sonsuz saygılarımızı ve minnetlerimizi sunuyoruz,Allah razı olsun….

  Cevapla
 6. 7 ay önce

  Ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum, taşı toprağı ağır gelmesin, nurlar içinde yatsın.

  Cevapla
 7. 7 ay önce

  Başımız sağolsun, nurlar içinde uyusun. Yeri zor doldurulacak değerimizi kaybettik.

  Cevapla
 8. 7 ay önce

  Veryansın tv deki konuşmalarıyla hayran olmuştum kendisine. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

  Cevapla
 9. 7 ay önce

  Işıklar içinde uyu saygıdeğer büyüğüm, sayın hocam!

  Cevapla
 10. 7 ay önce

  Allah rahmet eylesin.Kalanlarda onu örnek alsın.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!