Prof. Müftüoğlu son araştırmalara dikkat çekti: Üremeyi frenlemiyor, tersine…

featured

Prof. Müftüoğlu ‘mRNA aşısı olan erkeklerin sperm sayısında artış bile olabileceğini gösteren veriler var’ dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu bugünkü köşesinde Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan mRNA aşısı BioNTech’in erkeklerde kısırlığa yol açabileceği şeklindeki iddialarını çürüten son araştırmalara dikkat çekti. 

Müftüoğlu, “Elimizde çok ama çok daha güvenilir ve güçlü bir veri var: Miami Üniversitesi Üroloji Bölümü’nde yapılan ve Amerikan Tıp Birliği’nin yayın organı JAMA’da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, mRNA aşısı olan erkeklerin üreme sistemlerinde sperm, sayı, kalite ve performanslarında olumsuz herhangi bir probleme rastlanmadığı anlaşılıyor. Daha da önemlisi mRNA aşısı olan erkeklerin sperm, sayı ve hareketliliğinde artış bile olabileceğini gösteren veriler var” dedi.

‘KORKULANIN TERSİNE…’

Başka bir araştırmaya da atıfta bulunan Müftüoğlu, “mRNA aşıları (BioNTech/Moderna) korkulanın tersine erkeklerde ürüme gücünü frenlemiyor tersine destekliyor” ifadelerini kullandı.

Osman Müftüoğlu’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

“ÜLKEMİZDE yaygın olarak kullanılan mRNA aşısı BioNTech’in erkeklerde kısırlığa yol açabileceği yönündeki kaygılar “erkek gündemi”nin bugünlerdeki en mühim, en yaygın ve en öncelikli konusu. Yanlış ve asılsız bazı bilgiler daha doğrusu duyumlar ve şehir efsaneleri nedeniyle BioNTech aşısına tereddütle yaklaşan erkekler için ilk iyi haber geçtiğimiz haftalarda İsrail’den, Kudüs Üniversitesi’nden gelmişti. Ama bu habere kaynaklık yapan araştırma yeterince güçlü değildi. Şimdi elimizde çok ama çok daha güvenilir ve güçlü bir veri var: Miami Üniversitesi Üroloji Bölümü’nde yapılan ve Amerikan Tıp Birliği’nin yayın organı JAMA’da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, mRNA aşısı olan erkeklerin üreme sistemlerinde sperm, sayı, kalite ve performanslarında olumsuz herhangi bir probleme rastlanmadığı anlaşılıyor. Daha da önemlisi mRNA aşısı olan erkeklerin sperm, sayı ve hareketliliğinde artış bile olabileceğini gösteren veriler var. Kısacası yeni bilgiler oldukça rahatlatıcı. Şimdi erkekler için soru şu: Aşılanmayıp hastalığı geçirmek mi, aşı mı daha riskli?

NETİCE ŞU

AŞI ÜREMEYİ ENGELLEMİYOR, DESTEKLİYOR

ÜROANDROLOJİ alanının saygın isimlerinden Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu hocanın anlattığına göre, JAMA dergisinde yayımlanan bir araştırmada, aşı sonrasında sperm sayı ve kalitesinde azalma bir yana, aşı olanlarda sperm hacminde, sayısı ve hareketliliğinde artış bile belirlenmiş. Anlaşılan o ki mRNA aşıları (BioNTech/Moderna) korkulanın tersine erkeklerde ürüme gücünü frenlemiyor tersine destekliyor.

ÖNEMLİ BİLGİ

AŞI DEĞİL AMA COVID-19 KISIRLIK YAPABİLİYOR

UZMANLAR testislerde de (erkek yumurtalıkları) virüsün bağlandığı ACE2 reseptörlerinin yoğun olduğunu ve virüsün bu reseptörlere bağlanarak testislerde iltihaplanmaya yol açabildiğini, neticede de testislerin, testosteron üretme kabiliyetlerinde azalma olabileceğinin altını ısrarla çiziyor. Diğer taraftan COVID-19’a yakalanan kişilerde sık görülen ateş yükselmesi sorununun da yumurtalıkları olumsuz etkileyerek testosteron gücünde ve sperm kalitesinde problemlere yol açabileceği belirtiliyor. Konuştuğum üroloji uzmanları, COVID-19 geçiren bazı erkeklerde sperm sayısında yüzde 50 oranında, testosteron seviyesinde ise ciddi ölçülerde düşmeler belirlediklerini söyledi. KISACASI ERKEKLERİN AŞIDAN DEĞİL, HASTALIKTAN KORKMALARINDA FAYDA VAR.”

 

Prof. Müftüoğlu son araştırmalara dikkat çekti: Üremeyi frenlemiyor, tersine…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 1 sene önce

  ‘Otoritelere’ inanmayı, güvenmeyi bırakalı yıllar oluyor. Artık sözde bilime de, sözde temsilcilerine de, modern tıbba da inanmıyorum. Arkalarında gizli bir ajanda arıyorum. Bunlar bilimadamı ya da insan sağlığını düşünen kişiler falan değil, bunlar basitçe birer sözcü ve propagandacı. Virüse de karşıyım, aşıya da karşıyım. Bize öğretilen her ama her şeyin yanlış ve yararımıza tam ters olduğunu anladım.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Müflis tüccar gibi ne reklam yaptınız, insanların beden dokunulmazlığını ihlal etmeyi bırakın artık, bu işin sonu insanlık açısından tekrar orta çağa dönmekle sonuçlanacak.

  Cevapla
 3. Çok güzel düşünülmüş bir algı çalışması. Derdi cinsellik olan azımsanmayacak bir erkek kitle var ki onları ancak böyle aşıya ikna edebilirsin. Gerçekten tebrik ederim, pes!

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Öyle bir aşı yapmışlar ki; mübarek ölümden başka her derde deva… Sahte pandeminiz er ya da geç ortaya çıkacak. Domuz gibi, pardon domuz gribi gibi, iyi bilirsiniz.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Son zamanlarda mRNA turu asilamalarin buyuk yan etkileri oldugu ortaya cikmakta. Su anda Amerika’da bu konu cok guncel. Bazi ABD devlet kurumlarindaki sizintilara gore 50bin civarinda Amerikalinin hayatini kaybettigi soylenmekte. Spike protein denilen mRNA yan maddesinin vucutta, beyin ve kalpte olume yol acan kan pihtilasmalarina neden oldugu soyleniyor, genc kadinlarda kisirlik yarattigi dile getiriliyor. Hatta mRNA asisinin mucidi bilim adami Robert Malone bunu internette acikca belirtiyor. Bunun disinda Alman virolog, microbiyolojist Profesor Bhakti ve diger onemli tip isimleri benzerlerini soylemekte. Bu konudada birseyler yazarsaniz seviniriz.

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Biliyorlar milletin uçkur düşkünü olduğunu, aşıyı yygınşaştırmak için biraz da bu kanaldan yürümeyi deniyorlar anlaşılan.

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Bu nedir aşı kampanyası her görüşten ünlüler aşı olmaya davet ediyorlar. O kadar insan sağlığına önem veriyorlardı madem her sene açlıktan kaç bin ölüyor.Biraz buna dikkat etsinler.Temiz suya ulaşamayan milyonlar varken bu kirli propaganda nin yeni dünya düzenin ayak sesleri

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!