Profesörden korkutan uyarı: Sayıları arttı, insana yönelecekler

featured

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Ayı popülasyonu Karadeniz başta olmak üzere, Doğu Anadolu hatta Ege, Akdeniz’de bile iyice canlanmaya başladı. Bölgemizde artan ayı popülasyonundan vatandaşlarımız mustarip. Devletin bölgemizde sürekli artış gösteren ayı sorununa bir an önce çözüm bulması lazım” dedi.

Doğu Karadeniz’de yapılan envanter çalışmalarında önceki yıllara göre sayılarının arttığı belirlenen ayılar, indikleri yerleşim yerlerinde vatandaşlara korkulu anlar yaşatıyor. Trabzon’un Tonya ilçesinde ayıların köylere inmemesi için ormanlık alanlara sakatat bırakılarak önlem alınmaya çalışılıyor. Yönetimin riskli olduğuna dikkat çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Ayı popülasyonu Karadeniz başta olmak üzere, Doğu Anadolu hatta Ege, Akdeniz’de bile iyice canlanmaya başladı. Bölgemizde artan ayı popülasyonundan vatandaşlarımız mustarip. Devletin bölgemizde sürekli artış gösteren ayı sorununa bir an önce çözüm bulması lazım” diye konuştu.

‘İNSANA YÖNELECEKLER’

Vatandaşların kendi çözüm yollarını doğru-yanlış ayırt etmeden uygulamaya çalıştığını anlatan Prof. Dr. Başkaya, şunları dedi:

“Tonya ilçesinde ayılar yerleşim yerlerine inmesin diye ormana hayvan sakatatlarını asarak kendi yerleşim yerlerinden uzak tutmaya çalışıyorlar. Bu çok doğru bir davranış değil. Ayılar otobur hayvanlardır. Yüzde 90 ot ile beslenirler. Av yaparak et veya leş de yerler. Ama böyle bir hayvana siz kanlı, pişmemiş et bırakırsanız doğada hem de fazla miktarda bu onu et arayışına yönlendirir. Üstelik ayılar daha iyi beslendikleri için ayı popülasyonunun daha da fazla artmasına neden olur. Ayılar zeki hayvanlar. Etlerin insan tarafından getirilerek ormana bırakıldığını biliyorlar. Zamanla etlerin kaynağına, yani insana yönelecekler.”

‘DURUM FACİA İLE SONLANABİLİR’

Bölgede birçok insanın ayı ile karşılaştığını belirten Prof. Dr. Başkaya, “Ormanlardaki besin maddelerinin azalması da ayıların insanlara yakın yerlerde gıda temin etmek için gelmesine sebep olabiliyor. Ama en önemli etken ayıların popülasyonunun kontrolsüz yüksek oranda artmış olması. Araziden uzak insanlar bu gerçeği inkar ediyorlar ama köylüler yıllardır bu durumdan yaka silkiyorlar. Durum facia ile sonlanabilir. Bölge vatandaşı devletten bir adım atmasını bekliyor” dedi.

Profesörden korkutan uyarı: Sayıları arttı, insana yönelecekler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 sene önce

  İnşaat faaliyetlerinden dolayı yer değiştirmek zorunda kalmış olmasınlar?

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  bu başlığa hayvan severler cevap versin. bir de daldan sebze/meyve (örneğin armut ) kendi kendine düşmeden yemeyenler var. neymiş? onun canı var, yaşamaya hakkı var. e kardeşim çürüyecek diyorsun? yok ölürüz de yine yemeyiz (ha ha) diyen bir kafa mevcut 🙂 beslenememekten sen öleceksin diyorsun siyah ekran veriyorlar. neyse, kurulan cümlelerin çalımlı olduğuna bakmayın. dükalık insanlıktan nefret ediyor. her şeyleri dümen.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Ne meraklısınız her haltı yabancı kelime ile yazmaya! Nedemek populasyon?Yokmudur Türkçesi?

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Şehirlerdeki ayı sorunu ne olacak.Devlet bu konuda bir adım atacakmı ?

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Hamsilerin kurtuluşu için yunus balıkları vurmayı öneren purofosör. Bu tip adamlar yurtdışında akademisyenliğin kapısından giremeyecek tipler ama bizde söyledikleri gündem oluyor haa birde Karadeniz ekolojisinin içine içine edilip betonla yağmalanırken bu purofoosoormüzün açıklaması var mı ? veryansın böyle vasıfsız adamları haber yaptığın için sizleri de kınıyorum

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Ayı popülasyonu kontrolsüz çoğalmışmış… Sensin kontrolsüz çoğalan! Bölümüne bak bir de! Akademisyen mi bu! Peh!

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!