Putin Erdoğan’dan önce Esad’la görüştü

Rusya lideri Vladimir Putin, Suriye'de Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. Putin yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşecek.

Putin Erdoğan’dan önce Esad’la görüştü

Rusya lideri Vladimir Putin, Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. Putin yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşecek.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin’in Şam’a gittiğini söyledi.

Putin’in Suriye’deki Rus birliklerinin komuta merkezini ziyaret ettiğini belirten Peskov, “Komuta merkezinde Putin’i Esad karşıladı. İki lider, ülkenin çeşitli bölgelerindeki duruma ilişkin askeri raporları dinledi” dedi.

Ziyarette heyetlerarası görüşmelerin de yapıldığını ifade eden Peskov, “Putin, Esad’la görüşmesinde Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik önemli mesafe kat edildiğini belirtti. Putin ayrıca Şam sokaklarında hayatın normale döndüğünün çıplak gözle görülebildiğini söyledi” diye konuştu.

Daha sonra Rusya ve Suriye heyetleri arasında ikili görüşmelere geçildiğini aktaran Peskov, şöyle konuştu:

“Putin, Esad ile yaptığı görüşme sırasında, Suriye’nin devlet kimliğinin ve toprak bütünlüğünün geri kazanılması yolunda büyük bir mesafenin kat edildiğinin güvenle söylenebileceğini belirtti. Putin ayrıca yeniden tesis edilen barışçı yaşamın belirtilerinin Şam caddelerinde açıkça görülebildiğini dile getirdi.”

Esad’ın Putin’e ziyaretinden dolayı teşekkür ettiğini belirten Peskov, şunları söyledi:

“Suriye Devlet Başkanı, Rusya’nın ve Rus askerlerin terörle mücadeleye ve Suriye’deki barışçı yaşamın yeniden tesisine yardımları için minnet duygularını ifade etti. Esad ayrıca Putin’in ve tüm Rus halkının Noel’ini içtenlikle kutladı.”

Kremlin Sözcüsü, Putin’in Suriye programının devamında birkaç tesisi ziyaret etme planı olduğunu sözlerine ekledi.

Sputnik’in aktardığına göre bu, Putin’in 2017’de Lazkiye vilayetindeki Rus hava üssü Hmeymim’i ziyaretinden beri Suriye’ye yaptığı ilk seyahat.

YARIN İSTANBUL’DA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yarın Suriye ve Libya’daki durumu görüşeceği bildirildi.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Putin’in TürkAkım doğal gaz boru hattının açılış törenine katılmak üzere yarın İstanbul’a çalışma ziyaretinde bulunacağı kaydedildi.

İki liderin bir araya geleceği belirtilen açıklamada, “Görüşmelerde Rus-Türk iş birliğinin daha da geliştirilmesi, Suriye ve Libya’daki durum dahil uluslararası güncel sorunların müzakere edilmesi planlanıyor.” ifadesi kullanıldı.

EMEVİ CAMİSİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Suriye resmi haber ajansı SANA da görüşmeye ilişkin şunları aktardı:

“Esad ile Putin, bölgedeki son gelişmelere ışık tutarken İdlib’teki terörü yok etme planları ve oradaki Suriyeli vatandaşların güvenliği ile ilgili konuları tartıştı. Başkanlar ayrıca Suriye’nin kuzeyinde Türkiye tarafından alınan icraatları ve Suriye krizinin çözümüne yönelik siyasi sürece uygun durumların yaratılması konusundaki meseleleri masaya yatırdı.

Esad ile birlikte Şam’ın Emeviler Camisini ziyaret edip tarihi anıtın simgelerini inceleyen Putin, Emeviler Camisinde bulunan Hz. Yahya’nın (Vaftizci Yahya) türbesini ziyaret edip kaydını yaptı.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2012 yılında “İnşallah biz en kısa zamanda Şam’a gidecek Selahaddin-i Eyyubi’nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camii’nde namazımızı kılacağız” demişti.