Putin ile Biden arasındaki görüşmeden anlaşma çıktı! Rusya ve ABD büyükelçileri başkentlere dönüyor

featured

Son dakika: Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Biden arasındaki görüşmeden anlaşma çıktı. İki ülkenin büyükelçileri başkentlere dönüyor.

Bölgesel sorunların en sona bırakılacağı ifade edilirken, liderlerin özellikle Orta Doğu’yu, Suriye, Libya ve Afganistan’daki durumu, Kore Yarımadası’ndaki durum ile İran nükleer programını görüşecekleri söylendi. Görüşmede ayrıca Dağlık Karabağ ve Belarus’daki durumun da özel olarak değerlendirilmesinin planlandığı kaydedildi.Ukrayna’daki krizin de diğer bölgesel konularla birlikte toplantının gidişatına göre değerlendirileceği ifade edildi.

SOĞUK TUTUM

Az önce iki lider basının karşısına geçerek poz verdi, bu sırada Rusya Devlet Başkanı Putin’in Biden ile göz teması kurmaması, soğuk tutumu dikkat çekti. İşte ilk görüntü; 

İLK AÇIKLAMA KREMLİN’DEN: SAVAŞA GİTMİYORUZ

Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov görüşme öncesi, “Cenevre’ye savaşmaya gitmiyoruz, normal, sakin bir ruh haliyle çalışma yapmak üzere gidiyoruz” açıklamasında bulundu. 

 ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENMEYECEK

Kremlin’den yapılan açıklamada, iki liderin 16 Haziran’daki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı yapılmayacağı duyurulmuştu. Biden buna karşılık, “Bu görüşme, basın toplantısında gazetecilerin önünde kimin daha iyisini yapabileceği, birbirini utandırmaya çalışacağı bir yarışma değil” dedi. 

PUTİN TARİHİ ZİRVENİN ARDINDAN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden’la yaptığı ilk yüz yüze zirvenin ardından basın toplantısı düzenledi. 

Putin’in açıklamalarından öne çıkanlar:

* Biden ile aramızda düşmanca bir ortam yoktu. bence her iki taraf da birbirini anlamaya çalıştı.

* Rusya ve ABD büyükelçilerin görev yerlerine dönmesi konusunda Biden’la mutabakat sağladık. 

* Ukrayna meselesini çok geniş şekilde olmasa da ele aldık. Biden, Donbass’taki sorunların Minsk anlaşmaları temelinde çözülmesini kabul etti. Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği konusunu konuştuk ama detay vermeyeceğim.

* Biden, Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (START-3) uzatılması konusunda sorumlu ve zamanında bir karar aldı. Rusya ve ABD’nin stratejik istikrarın sağlanmasında sorumlulukları var. 

* İki ülke, uzatılan START-3 anlaşmasında yapılacak olası değişiklikleri görüşmeye başlayacak. 

* Siber güvenlik konusunda istişarelere başlamak için Biden ile anlaştık. 

* Aleksey Navalnıy, Rusya yasalarını ihlal ettiğini biliyordu. Hakkında arama kararı varken Rusya’ya gelen Navalnıy’ın tutuklanmak istediğinden eminim.

* Biden insan hakları meselesini gündeme getirdi, onun inisiyatifiyle bu konuyu konuştuk. Sert açıklamaları (katil meselesi) hepiniz biliyorsunuz. Bundan sonra beni kendisi aradı, görüşelim dedi. Biden’in katil açıklamasına getirdiği açıklamadan memnun kaldım.

Putin ile Biden arasındaki görüşmeden anlaşma çıktı! Rusya ve ABD büyükelçileri başkentlere dönüyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!