Putin: Türkiye’de hızlıca bir gaz merkezi kurabiliriz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'Türkiye'de hızlıca bir gaz merkezi kurabiliriz.' dedi.

featured

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’deki üçlü görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, kısmi seferberliğin tamamlandığına ilişkin karara ihtiyaç olup olmadığını hukukçularla görüşeceğini söyledi.
Putin, Karadeniz Filosu gemilerine düzenlenen saldırıyı püskürten askerlere teşekkür etti.

Sputnik’in aktardığına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısmi seferberlik kapsamındaki celbin tamamlandığını ilan etti. Putin, “Kısmi seferberlik kapsamındaki celp tamamlandı” ifadesini kullandı.

Erivan ve Bakü arasında henüz barış anlaşmasının yapılmadığını söyleyen Putin, “Burada bu belgenin ana bileşenleri hakkında konuşmak için erken. Çünkü bu hâlâ bir uzlaşma meselesi. Bu uzlaşma, taraflar isterse bizim de aracılığımızla her iki tarafın ulaşması gerekiyor. Bu temelde, her iki tarafla görüşerek ilerlemeye hazırız. Bu temasların, bu görüşmelerin, bu istişarelerin devam edeceği konusunda anlaştık” dedi.

Ukrayna’dan tahılın çıkarılması sürecinin, en yoksul ülkelerin çıkarlarını karşılama bahanesiyle organize edildiğini belirten Putin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu tam da en yoksul ülkelerin çıkarları için kabul ettik. Son saatlerin ve son günlerin verilerini hatırlamıyorum ama şöyle görünüyor, tahılın yüzde 34’ü Türkiye, yüzde 35 ve hatta biraz daha fazlası Avrupa Birliği ve sadece yüzde 3-4’ü, belki yüzde 5’i en yoksul ülkelere ulaştırıldı.”

Gazprom Başkanı Aleksey Miller’in, Kuzey Akım doğalgaz boru hattında patlamaların meydana geldiği yeri incelediklerini bildirdiğini anlatan Putin, “Bu arada Gazprom’un patlama yeri incelemesine izin verdiler” dedi.

Putin, G20 Zirvesi’ne gidip gitmeyeceği konusunda henüz karar vermediğini söyledi.
“Her zaman bir doğalgaz alıcısı vardır” diyen Rusya Devlet Başkanı, “Bu ürün tüm dünyada büyük talep görüyor. Yeşil enerjiye geçiş için de en çevreci hidrojen ve ideal bir birincil enerji kaynağıdır. Çok fazla tüketici olduğunu biliyorum. Ayrıca Rus gazını satın almak isteyenlerin sayısı da çok” diye ekledi.
Putin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’ya olası tedarik merkezi olarak seçimin Türkiye’den yana yapılmasına gelince, bence bunu neden yaptığımız, neden teklif ettiğimiz ortada. Çünkü doğrudan Avrupalı ortaklarla çalışmak çok zor” ifadelerini kullanarak, “Türkiye’de hızla bir gaz merkezi kurabiliriz” dedi.

Putin, Ukrayna ile anlaşma olasılığıyla ilgili bir soru üzerine, “İstanbul’da onlarla anlaşmaya vardık, ama onlar daha sonra bu anlaşmayı çöpe attılar. Şimdi de kendilerine bizimle konuşmayı yasakladılar. Karşı tarafın bizimle konuşma arzusu bile yoksa şimdi anlaşma olasılığını nasıl değerlendirebiliriz? Biz bekleyeceğiz, belki uygun koşullar oluşur. Ama bizim iyi niyetimiz biliniyor, hiçbir değişikliğe ve şüpheye tâbi değil” dedi.

Putin: Türkiye’de hızlıca bir gaz merkezi kurabiliriz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Amerika çok kızar bizimkilere sonra olay MIR sistemine döner harcadığınız para boşa gider sayın Putin.
    Hani artık emir almayan Türkiye yarattı ya akp, oysa 1 mektupla gelen emir 1 haftada MIR’in iptal olmasına sebep oldu.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!