Putin’den ABD’nin Ukrayna tehdidine cevap

featured

Son zamanlarda yükselen Rusya-Ukrayna gerilimiyle ilgili haftalar sonra Rus lider Putin dikkat çeken bir açıklama yaptı. ABD’nin tehditlerine cevap veren Putin, “Rusya’nın ana endişelerinin göz ardı edildiği görülüyor. Kolay olmayacak ama bir karar alacağız. Bugün nasıl bir yanıt olacağını söylemeye hazır değilim.” dedi.

Rusya lideri Putin ve Macaristan Başbakanı Orban, Kremlin’de yaptıkları görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

ABD ve NATO’dan gelen yanıtların üzerinde çalışıldığını dile getiren Putin, “26 Ocak’ta ABD ve NATO’dan gelen yazılı yanıtı dikkatle inceliyoruz. Ancak Rusya’nın temel kaygılarının göz ardı edildiği şimdiden açık ve Sayın Başbakan’ı bu konuda bilgilendirdim” vurgusunu yaptı.

‘BİR KARAR ALACAĞIZ’

ABD’nin Ukrayna ile ilgili tehditlerine de yanıt veren Putin, “Rusya’nın ana endişelerinin göz ardı edildiği görülüyor. Batı’nın güvenlik garantileriyle ilgili tekliflere yanıtında, Rusya açısından üç kilit unsuru göremiyoruz. NATO, ülkelerin seçme özgürlüğüne işaret ediyor ancak birinin güvenliğini, bir diğeri pahasına güçlendiremezsiniz. Kolay olmayacak ama bir karar alacağız. Bugün nasıl bir yanıt olacağını söylemeye hazır değilim.” diye konuştu.

‘BASİTÇE KANDIRILDIK’

Zamanında NATO’yu doğuya doğru ilerletmeme konusunda verilen sözü hatırlatan Putin, “Bilindiği üzere bize NATO bloğunun altyapısını bir karış dahi doğuya kaydırmama sözü verildi. Bunu herkes iyi biliyor. Bugün NATO’nun nerede olduğunu görüyoruz, Polonya’da, Romanya’da, Baltık ülkelerinde” dedi ve şöyle devam etti:

“Bir şey söylediler, farklı bir şey yaptılar. Bizde halk arasında dendiği gibi, atdatıldık, basitçe kandırıldık.”

‘AVRUPA GAZ SORUNU YAŞAYABİLİR’

Avrupa’da önümüzdeki yıl gaz ile ilgili sorunlar yaşanabileceğini, fakat Macaristan’ın bu türden sorun yaşamayacağını dile getiren Putin, şunları söyledi:

“Avrupa’ya gönderilen gaz hacimleri yaklaşık yüzde 40’a kadar düştü ve gelecek yıl Avrupa’daki ortaklarımız, muhtemelen sorun yaşayacak. Macaristan sorun yaşamayacak, çünkü ek hacimler üzerinde mutabakat sağlandı. Nihai karar, ticari kuruluşlar tarafından nisan başlarında verilecek, fakat genel olarak mutabakat sağlandı.”

Rus lider, Ukrayna ile ilgili olumsuz gelişmelerden kaçınılması için tüm tarafların çıkarlarının dikkate alınması gerektiğini ifade etti:

“Tüm bu konulara derinlemesine ve ciddi bir şekilde bakacak olursak, durumun böylesine olumsuz bir şekilde gelişmesini önlemek ve bundan kaçınmak istiyorsak, ki bunu istiyoruz, Rusya dahil tüm ülkelerin çıkarlarının gerçekten dikkate alınması ve sorunun çözümü için alternatiflerin bulunması gerektiği açıkça anlaşılıyor.”

‘ABD İÇİN UKRAYNA BİR ARAÇ’

Putin, “Bize her ülkenin kendi güvenlik sistemini seçme hakkı olduğu söyleniyor. Buna katılıyoruz. Fakat bana öyle geliyor ki aynı ABD, belki de ikinci planda bir yerde düşündüğü Ukrayna’nın güvenliği konusunda endişelenmekten çok asıl görevleri Rusya’nın gelişimini engellemek” dedi ve ekledi:

“Mesele de bu zaten. Bu anlamda Ukrayna, bu hedefe ulaşmak için sadece bir araçtır. Bu farklı şekillerde yapılabilir. Bizi bir tür silahlı çatışmaya çekerek. Ve Avrupa’daki müttefiklerimizi, bugün ABD’de konuşulan çok sert yaptırımları bize dayatmaya zorlayarak.”

‘NATO BELGELERİNDE HİÇBİR YERDE ‘AÇIK KAPILAR’ POLİTİKASI BELİRTİLMİŞ DEĞİL’

NATO belgelerinde hiçbir yerde ‘açık kapılar’ politikasının belirtilmiş olmadığına dikkat çeken Putin, bu nedenle ABD ve İttifakın Ukrayna’nın üyeliğini reddedebileceklerini, 1949 tarihli sözleşmede İttifakın diğer tüm üyelerin rızası ile diğer Avrupa ülkelerini üye yapabileceklerini, fakat bunu yapmak zorunda olmadıklarını vurguladı.

Rus lider, “Aynı ABD, aynı NATO, Ukrayna’ya şunu diyebilir: Güvenliğinizi sağlamak istiyoruz, ona değer veriyoruz, arzunuza saygı duyuyoruz, ancak daha önce üstlendiğimiz başka uluslararası yükümlülüklerimiz olduğu için sizi kabul edemeyiz. Bunda Ukrayna için anlaşılmaz ve hatta kırıcı olan ne var ki” vurgusunu yaptı.

Putin’den ABD’nin Ukrayna tehdidine cevap

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!