RTÜK’ten Erol Mütercimler kararı

featured

RTÜK’ün Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bir televizyon kanalında Erol Mütercimler’in İmam-Hatip camiasına yönelik tahkir edici ifadeleri nedeniyle inceleme başlatılmıştır” denildi. MEB de yasal süreç başlattıklarını belirtirken, imam hatiplilerin de 81 ilde suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Erol Mütercimler’in katıldığı canlı yayındaki sözleri nedeniyle inceleme başlatıldığını duyurdu.

Mütercimler “İmam Hatiplerden mezun olanlar karşımıza sapık ve sahtekâr olarak çıkıyor” demişti.

81 İLDE SUÇ DUYURUSU

Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal da imam hatiplilere yönelik sözleri dolayısıyla yazar Erol Mütercimler hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

MEB DE DEVREDE

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da Erol Mütercimler hakkında gerekli yasal süreci başlattıklarını bildirdi.

Nazif Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Mart 1924’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun 4. maddesi gereğince açılan ve yaklaşık yüz yıldır Türk eğitim sisteminde özgün tasarımıyla gelişerek uluslararası düzeyde kabul gören imam hatip okullarına ve mezunlarına kamuoyu önünde, bir televizyon programında iftira ve hakaretlerde bulunan Erol Mütercimler’i şiddetle kınadığını belirtti.

Yılmaz, “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okul türleri içerisinde, bir devlet kurumu olarak faaliyetlerini yürüten imam hatip okulları üzerinden halkımızın benimsediği dini değerleri alenen aşağılama, kamu barışını bozmaya teşebbüs, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmesi nedeniyle söz konusu şahıs hakkında yasal işlemler ve hukuki süreç başlatılmıştır.” dedi.

RTÜK’ten Erol Mütercimler kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 8 Eylül 2020, 14:41

    E. Mütercimler’in bu sözü, doğruları söylüyor. işte bunların pislikleri ortalığa dökülüyor.

  2. 9 Eylül 2020, 03:05

    Bunu nerdeyse her youtube videosunda yeri geldiğinde söylüyor; eksik bile olmuş “hırsız” sıfatını da eklemeliydi…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!