RTÜK’ten kanallara ilginç ‘ceza’ uyarısı: Konuklarınızı seçerken dikkat edin

featured

RTÜK, televizyon kanallarına, tartışma programlarına davet edilen konuklarla ilgili ilginç bir “ceza” uyarısında bulundu.

VERYANSIN TV

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) televizyon kanallarına ilginç bir uyarı yaptı.

Tartışma programlarına çıkartılan bazı konukların alanında uzman olmamasına rağmen açıklamalarda bulunduğu belirtildi. RTÜK bu durumda televizyon kanallarının da ceza alabileceği ifade edildi.

Muhalif kanallarının uzun zamandır haksız cezalara maruz bırakmakla suçladığı RTÜK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bilindiği üzere televizyonlarda birbirinden farklı birçok konuda programlar yayınlanmaktadır. Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişiler konuk olarak katılmaktadır.

Bu kişilerin bir kısmının gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzmanı imiş gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb. farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir.

Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir.

Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından Üst Kurulumuza çok sayıda şikâyet başvurusu yapılmaktadır. Programlara katılan konukların kendi popülerliklerini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir. Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir. Amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür yayınlarla kamusal sorumluluktan uzaklaşıldığı; söz konusu konukların yaptıkları yorumların toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği; bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir. Bu durum yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi hâlinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur.”

RTÜK’ten kanallara ilginç ‘ceza’ uyarısı: Konuklarınızı seçerken dikkat edin

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Vallahi dogru..Nihat genc de ayni fikirde..Buradan rtuk e yurumeyin yine..Gerci bu emir degil tavsiye..Liberal medyamizda eski tas eski hamam devam eder gider..Ozgurluk var ya, parasini bastirip cagirmis ya, kendi yandasi ya, gerisi onemli degil…!..Isteyen istedigini programina cagirir yoksa nasil algi propagandasi yapacaklar…Mesela nagehan.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Rtük bu sefer biraz haklı.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!