Rus nükleer denizaltısı Küba’ya vardı, ABD alarma geçti… Amiral Gürdeniz: ‘Türkiye için ders’

Küba Dışişleri Bakanlığı, 3 gemi ile 1 nükleer denizaltıdan oluşan Rus donanma müfrezesinin ülkeye vardığını duyurdu. Gelişmeleri değerlendiren Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, bu hamlenin son derece önemli olduğunu belirtip "Bu aşamadan sonra Rusya karar verir ve denizaltısını liman ziyareti sonrası bölgede bırakırsa bunun yaratacağı belirsizlik Rusya Ukrayna savaşındaki dengeleri bozacaktır" dedi. Rusya'nın elini yükselttiğini belirten Gürdeniz, "Hesaplaşma suyun altında olacak" diye kaydetti. Gürdeniz, "Suyun altında henüz hiçbir şey başlamadı. Başladığı an zaten en büyük çatışma süreci başlamış demektir. Türkiye için ders: Denizaltı ve torpidoya öncelik vermektir" uyarısında bulundu. 

featured

VERYANSIN TV

Küba Dışişleri Bakanlığından 6 Haziran’da yapılan açıklamada, Rusya’dan 3 gemi ile 1 nükleer denizaltının başkent Havana’daki limanı ziyaret edeceği bildirilmişti.

Açıklamada, “Gemilerin hiçbiri nükleer silah taşıyıcısı değil, dolayısıyla ülkemizde durmaları bölge için tehdit oluşturmuyor. Dostluk ve iş birliği içinde olduğumuz ülkelerin bu tarz ziyaretleri tarihi uygulamadır” denilmişti.

Ülke basınında çıkan haberlerde, Rus donanma birliğini oluşturan gemilerin Gorshkov fırkateyni, filo tankeri Pashin, kurtarma römorkörü Nikolai Chiker ve nükleer enerjiyle çalışan denizaltı Kazan olduğu belirtilmişti.

3 GEMİ İLE 1 NÜKLEER DENİZALTI LİMANA VARDI

Küba hükümeti, bugün yaptığı açıklamada Rusya’dan hareket eden 3 gemi ile 1 nükleer denizaltının ülkedeki limana vardığını bildirdi.

Küba Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus donanma müfrezesinin 12-17 Haziran’da başkent Havana’daki limanda demirleyeceği kaydedildi.

Rus donanma müfrezesinin limana yaklaşmanın ardından Devrimci Silahlı Kuvvetler, San Carlos de La Cabana Kalesi’nden top ateşiyle filoyu karşıladı.

ABD’DEN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı’ndan (NORTHCOM) Miami Herald gazetesine yapılan açıklamada, Rus filosunu izlemek için bölgede 3 muhrip ve 1 denizaltı keşif uçağının konuşlandırıldığı bildirildi.

CEM GÜRDENİZ’DEN KRİTİK DEĞERLENDİRME

Gelişmelerin ardından Veryansın Tv yazarlarından Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’den açıklama geldi.

Gürdeniz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Küba’yı en son Amiral Gorshkov Fırkateyni öncülüğündeki Rus filosunun 25 Haziran 2019’da ziyaret ettiğini hatırlatıp, o dönem Ukrayna-Rusya savaşının olmadığının altını çizdi.

Gürdeniz, “Bu ziyaretin en önemli yanı Rusya’nın 2012 sonrası ilk kez nükleer takatli bir füze denizaltısını Atlantik Okyanusu’na ABD’nin ön bahçesine göndermiş olmasıdır” dedi.

ABD’nin Ukrayna’ya bazı Amerikan silahlarını Rusya’da kullanma izni vermesinin ardından gelen bu hamlenin son derece önemli olduğunu belirten Gürdeniz, “Bu aşamadan sonra Rusya karar verir ve denizaltısını liman ziyareti sonrası bölgede bırakırsa bunun yaratacağı belirsizlik Rusya Ukrayna savaşındaki dengeleri bozacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Gürdeniz, “Türkiye için ders: Denizaltı ve torpidoya öncelik vermektir” diyerek uyardı.

‘EN ÖNEMLİ YANI RUSYA’NIN 2012 SONRASI İLK KEZ NÜKLEER TAKATLİ BİR FÜZE DENİZALTISINI ABD’NİN ÖN BAHÇESİNE GÖNDERMESİ’

Gürdeniz’in açıklamasının tamamı şöyle:

“Küba Havana’da liman ziyaretinde bulunan Rus filosunda 3 yaşında nükleer takatli Kazan füze denizaltısı (SSGN) ile Sovyet donanmasını okyanuslara çıkaran Amiral Gorshkov’un adını taşıyan Firkateyn var. Her iki gemi çok sayıda karaya ve gemilere karşı kullanılan hipersonik füzelere sahip. Ayrıca bir açık deniz tankeri ve romorkör de gemilere destek veriyor. Gorshkov firkateyni 2019 Haziran’ında yine Havana’yı ziyaret etmişti. Ancak o dönem Ukrayna Rusya Savaşı yoktu. Bu ziyaretin en önemli yanı Rusya’nın 2012 sonrası ilk kez nükleer takatli bir füze denizaltısını Atlantik Okyanusu’na ABD’nin ön bahçesine göndermiş olmasıdır.

‘RUSYA UKRAYNA SAVAŞINDAKİ DENGELERİ BOZACAK’

2012’de Oscar II sınıfı nükleer takatli 23 yaşındaki Orel füze denizaltısı ziyarette bulunmuştu. Soğuk savaş sonrası bir ilkti. Bu kez gönderilen Kazan denizaltısı 3 yaşındadır ve son derece gelişmiş, tespiti zor bir denizaltıdır. Biden‘ın Rusya’nın içlerini vuracak Amerikan silahlarına izin vermesinden sonra gelen bu hamle son derece önemlidir. Bu aşamadan sonra Rusya karar verir ve denizaltısını liman ziyareti sonrası bölgede bırakırsa bunun yaratacağı belirsizlik Rusya Ukrayna savaşındaki dengeleri bozacaktır.

‘RUSYA OYUNDA ELİNİ YÜKSELTTİ’

Zira Normandiya çıkarmasının 80.yılında yapılan son derece gösterişli törenlere ve Rusya aleyhinde çok keskin söylemlere rağmen, Rusya’nın son derece güçlü ve caydırıcı bir denizaltısını ABD münhasır ekonomik bölgesi içinde seyir yaptırarak ve göstererek Küba’ya intikal ettirmesi artık Rusya Ukrayna krizinin Rusya ABD ve NATO krizine dönüşmesine hazır olduğunun mesajıdır. Bu gösteri şüphesiz Ukrayna kamuoyunu da etkileyecektir.

‘TÜRKİYE İÇİN DERS…’

Rusya oynanan oyunda elini yükseltmiştir. Eğer bu aşamada nükleer takatli denizaltı göndermemiş olsaydı bu yorumu yapmak mümkün olmazdı. Ancak her zaman dediğim gibi hesaplaşma suyun altında olacak ve artık Rusya en güçlü olduğu silahıyla manevra yapmıştır. Bu durum nükleer silah kullanım tartışmasına da ara verecektir. Zira nükleer aşama için tüm seçeneklerin tükenmiş olması gerekir ki suyun altında henüz hiçbir şey başlamadı. Başladığı an zaten en büyük çatışma süreci başlamış demektir. Türkiye için ders: Denizaltı ve torpidoya öncelik vermektir.”

 

Rus nükleer denizaltısı Küba’ya vardı, ABD alarma geçti… Amiral Gürdeniz: ‘Türkiye için ders’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 14 Haziran 2024, 09:45

    Ben her zaman diyorum buyuk tonajli gemi yapmanin fazla bir anlami kalmadi hic bir zaman deviri gecmeyecek olan denizaltidir…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!