Rus rublesi yükselişini sürdürüyor! Dolar karşısında son 4 yılın zirvesinde

Ukrayna'ya yönelik askeri harekatı gerekçe gösterilerek Batı ülkeleri tarafından yaptırımlar uygulanan Rusya'nın para birimi ruble yükseliyor. Rus rublesi dolar karşısında Mart 2018'den beri en yüksek seviyeye ulaştı.

featured

Ruble, dolar karşısında rallisini 5. günde de sürdürerek Mart 2018’den beri en yüksek seviyeye çıktı. Rusya’nın sermaye kontrollerini gevşetmeyi değerlendirdiğine dair haberlere rağmen para birimi dün dolar karşısında yüzde 2 yükselişle 56 seviyelerinde seyretti.

EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN PARA BİRİMİ

Ruble, Ukrayna operasyonu nedeniyle uygulanan yaptırımların ülkeyi ekonomik darboğaza sokmasına rağmen dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 30 yükselerek en iyi performans gösteren para birimi oldu. Ancak bazı ekonomistler toparlanmanın çok hızlı gerçekleştiğini ve bu değer kazancının bütçe gelirlerine darbe vuracağını, ihracatta rekabetçiliği de azaltacağını savunuyor.

RUSYA SERMAYE KONTROLLERİNİ GEVŞETİYOR

Rus hükümeti yaptırımlar nedeniyle uygulamaya konan bazı sermaye kontrollerini gevşetiyor. Son olarak rubleyi korumak adına getirilen Rus ihracatçılarının döviz kazançlarındaki mecburi satış oranı yüzde 80’den yüzde 50’ye düşürüldü.

PUTİN: RUS EKONOMİSİ İYİ DAYANIYOR

Rusya lideri Putin, “Tüm zorluklara rağmen Rus ekonomisinin yaptırım darbesine dayandığını, son derece iyi dayandığını belirtmek isterim. Tüm ana makroekonomik göstergeler bunu söylüyor” dedi.
Putin, Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yla yaptığı görüşmede partner ülkelerle ticarette ulusal para birimine geçişin rublenin güçlenmesine katkı sunduğunu kaydederek “Partnerlerimize zarar vermedik, bunun altını çizmek istiyorum, tüm yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Bazı ürün gruplarında ulusal para birimine, rubleye geçiyoruz ve bu, rublenin güçlenmesine katkı sunuyor” ifadelerini kullandı.

Rus rublesi yükselişini sürdürüyor! Dolar karşısında son 4 yılın zirvesinde

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!