ruskuyu

Ruskuyu Nükleer Santrali | Sath-ı Müdafaa | Serkan Öz – Av. İsmail Hakkı Atal

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. Tebrik ediyorum. Çok aydınlatıcı bir program. Programı başından sonuna kadar izledim. Bu notun yazarı 1982 yılı İTÜ si NEE mezunu. Yine aynı Enstitü de doktora çalışmasına başlamış ve yeterlik sınavını verip, tez yazma aşamasında 1985 te Üniversiteden tamamen ayrılmış bir elektrik mühendisiyim. Bu konuda bilgim olduğu notunu düşmek için yazdım.
  Burada ek olarak bir kaç notuda bilgilerinize sunarım.
  1. Nükleer Santral sahip olmak bildiğiniz gibi “Nükleer Teknoliye sahip olmayı sağlamaz.” Birçok eski eskiden sovyetlerbirliği içinde olan ülkede Rusya yapımı Nükleer elektrik santrali olmasına rağmen Nükleer teknoloji sahibi değil.
  Nükleer Teknolojiye sahip olma konusunda ve Nükleer Teknoloji gücü nedir sorusuna cevap verme konusunda en iyi örnek İRAN dır.
  İran uzun yıllardır, devlet olarak Nükleer Tenoloji için çalışıyor. Nükleer Teknolojinin en can alıcı noktası “uranyum-235 Nükleer yakıtın cevher içinden zenginleştirilerek, Nükleer santralde kullanılabilir hale getirilmesi yada atom bombası yapacak düzeyde Atom bombası” malzemesi haline getirebilmesidir.
  Bu seviyeye gelmiş olan İran in Nükleer Teknoloji sahibi olması nedeniyle, özellikle ABD ve İsrail korkutuyor. Sonuçta Nükleer Güç demek atam bombası yapabilme ve bunu deneyebilmsi demektir.
  Türkiye Nükleer Enerji konusunda Dünya Nükleer Enerji konusunda yaptığı anlaşma ve taahhütlerle, Nükleer Teknoloji geliştirmekten vazgeçmiştir.
  Yaptınız program için sizleri tekrar kutlarım. B.Ç

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!