Rusya ‘nükleer’ uyarısı yapmıştı… NATO’dan tehlikeli Baltık hamlesi

NATO, gemilerinin rutin operasyonlar ve eğitimler yürütme amacıyla Baltık Denizi'ne girdiğini duyurdu.

featured

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, “Daimi Denizcilik Grubu 1” (SNMG1) ve “Daimi NATO Mayın Önlemleri Grubu 1″den (SNMCMG1) gemilerin, Baltık Denizi’ne açıldığı bildirildi.

Açıklamada, Baltık Denizi’ne sınır müttefik ve ortak ülkelerle tatbikatlara katılacak gemilerin, NATO’nun anlaşma yükümlülüklerine uygun olarak “güvenilir ve yetenekli savunma kabiliyetini sürdürmek” için bu bölgede düzenli olarak yürütülen faaliyetin parçası olacağı kaydedildi.

Her iki grubun da çeşitli müttefik ülkelerden gelen gemilerden oluştuğu, tatbikatlara katılımdan operasyonel görevlere kadar farklı işlevleri yerine getirmek için NATO’nun sürekli kullanımına açık olduğu belirtildi.

Açıklamada, ayrıca söz konusu grupların NATO bünyesindeki en yüksek hazırlığa sahip askeri güç olan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin (VJTF) parçası olduğu da vurgulandı.

RUSYA NE DEMİŞTİ?

Rusya, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi halinde Rusya’nın bölgedeki savunmasını kuvvetlendirmek zorunda kalacağı ve artık “nükleersiz” Baltık bölgesinden söz edilemeyeceği konusunda NATO’yu uyarmıştı.

Rusya’nın eski Devlet Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkanı Yardımcısı Dimitri Medvedev, 14 Nisan’da yaptığı açıklamada “Artık Baltık bölgesinin nükleerden arındırılmış durumundan söz edilemez. Denge yeniden tesis edilmelidir” dedi. Medvedev, “Eğer İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılırsa, Rusya için büyük bir fark olmayacaktır; yalnızca birkaç fazla hasım daha olacak” demişti.

Rusya ‘nükleer’ uyarısı yapmıştı… NATO’dan tehlikeli Baltık hamlesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!