Rusya sert uyarmıştı… Almanya ‘Ukrayna’ kararını verdi

Rusya'dan sert uyarılar gelmesine rağmen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin, Ukrayna'ya verdiği askeri desteği daha da güçlendireceğini ve Leopard 2 ana muharebe tankları sağlamaya karar verdiklerini açıkladı.

featured

Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamada, Scholz’un bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında söz konusu kararı duyurduğu ve “Bu karar, Ukrayna’yı elimizden gelen en iyi şekilde destekleme yönündeki bilinen çizgimizi takip etmektedir. Uluslararası alanda yakın bir koordinasyon ve uyum içerisinde hareket ediyoruz.” dediği aktarıldı.

KARAR İSTİŞARE SONUCU ALINDI

Açıklamada kararın, Almanya’nın en yakın Avrupalı ve uluslararası ortaklarıyla gerçekleştirilen yoğun istişarelerin bir sonucu olduğu vurgulandı.

Karardaki amacın, Ukrayna için Leopard 2 tanklarıyla iki tank taburunu hızla bir araya getirmek olduğu ifade edilerek ilk adımda Almanya’nın silahlı kuvvetler envanterinden 14 adet Leopard 2 A6 tankından oluşan bir bölük sağlayacağı belirtildi.

Diğer Avrupalı ortakların da Ukrayna’ya Leopard-2 tanklarını verecekleri aktarılan açıklamada, Ukraynalı askerlerin Leopard tanklarıyla ilgili eğitiminin Almanya’da hızlı bir şekilde başlayacağı kaydedildi.

Ukrayna’ya destek paketinin, eğitimin yanı sıra lojistik, mühimmat ve sistemlerin bakımını da içereceği ifade edildi.

Almanya’nın, Leopard-2 tanklarını envanterlerinden Ukrayna’ya hızlı bir şekilde teslim etmek isteyen ülkelere, bunların sevkiyatı için onay vereceği belirtildi.

ZELENSKİY TEŞEKKÜR ETTİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un karardan sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmede, Ukrayna’daki siyasi, askeri ve insani durum ele alındı.

Scholz, Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna ile dayanışmasını teyit etti ve Almanya’nın Avrupalı ​​ve uluslararası ortaklarla yakın eşgüdüm içinde Ukrayna’ya askeri desteği daha da artıracağını belirtti.

Zelenskiy de Leopard 2 tanklarını Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine tahsis etme kararından ve bu tankları kendi stoklarından Ukrayna’ya sağlamak isteyen ortak ülkelere de bu konuda izin vereceğinden dolayı Scholz’a teşekkür etti.

İki lider, yapıcı istişareleri sürdürme ve yakın temasta olma konusunda mutabık kaldı.

RUSYA: BU TANKLAR DA YANACAK

Öte yandan Sputnik’in aktardığına göre, günlük basın toplantısında konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov, Batı’nın Amerikan Abrams ve Alman Leopard tanklarının Ukrayna’ya olası tedariki hakkında “Birçok uzmanın bu fikrin absürd olduğunu düşündüğünden eminim. Bu, teknolojik açıdan başarısız bir plan. Bu, tank sevkiyatının Ukrayna ordusuna sunacağı katkının abartılmasıdır” dedi.

Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan ağır tankların çok pahalı olduğunun ve bunun Avrupalı vergi mükelleflerinin omuzlarına yeni yükler bindireceğinin söyleyen Peskov, ABD’nin ise güzel kazançlar elde edeceğini belirtti.

Kremlin Sözcüsü, Batı’ya bir uyarı da göndererek “Bu tankların diğer tüm askeri teçhizat gibi yanacağını defaatle dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Hem Almanya hem de ABD’den birbiriyle çelişen açıklamalar, haberler, sızıntılar geldiğine dikkat çeken Peskov, bizzat NATO’da ve tankların sevkiyatı konusunda her şeyin ‘pürüzsüz’ olmadığının aşikar olduğunu söyledi.

Rusya sert uyarmıştı… Almanya ‘Ukrayna’ kararını verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!