Lavrov’dan Batı’ya sert rest: Ukrayna yıkıma uğrar

featured

Rusya-Ukrayna hattında tansiyon yüksek. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce söylemişti ancak bu sözler bugün de geçerli; Donbass’ta yeni savaş başlatmaya çalışanlar Ukrayna’yı yıkıma uğratır” dedi.

Rusya ile Ukrayna arasında Donbass gerilimi yükseliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yaptığı açıklamada, Donbass’ta yeni savaş başlatma girişimlerinin Ukrayna’nın bölünmesine yol açabileceğini söyledi.

Lavrov, “Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce söylemişti ancak bu sözler bugün de geçerli; Donbass’ta yeni savaş başlatmaya çalışanlar Ukrayna’yı yıkıma uğratır” dedi.

Rusya’nın ABD öncülüğündeki Batı’nın Ukraynalı politikacıları Donbass’ta sıcak bir çatışma başlatmaya teşvik etmeyeceğini umduğunu kaydeden Lavrov, “Askerler, sıcak bir çatışma başlatmaya yönelik eylemlerin vereceği zararı anlıyor. Umarım ki askerler, ABD öncülüğündeki Batı tarafından kışkırtılan siyasetçiler tarafından bu yönde teşvik edilmez” ifadelerini kullandı.

ASKERİ SEVKİYAT VAR MI? PESKOV’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki hareketliliği artırması ve Kırım’a askeri sevkiyat ile ilgili gazetecilerin sorusunu cevapladı.

Söz konusu askeri hareketliliği doğrulayan Peskov, “Rusya kendi toprakları içerisinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettiriyor. Bu hiç kimseyi rahatsız etmemeli ve bu hiç kimse için tehdit içermiyor.” ifadelerini kullandı.

NATO‘nun, Rusya sınırlarında askeri faaliyetlerini artırdığına dikkati çeken Peskov, “Rusya kendi sınırlarının güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alıyor. Rusya sınırları boyunca NATO’nun, diğer birliklerin ve bazı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin faaliyetlerini artırdığını biliyorsunuz. Bütün bunlar bizi tetikte olmaya mecbur ediyor.” diye konuştu.

Rus askeri birliklerinin Ukrayna’nın doğusundaki varlığına yönelik iddialarla ilgili de konuşan Peskov, “Rus birlikleri Ukrayna topraklarındaki silahlı çatışmalara hiçbir zaman katılmadı ve katılmıyor. Bu, Ukrayna’nın iç çatışmasıdır.” dedi.

Ayrıca Peskov, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin provokasyonlar yaptığını öne sürerek, Rusya, Avrupa ülkeleri ve dünyadaki diğer ülkelerin Ukrayna’da iç savaş olmasını istemediğini vurguladı.

‘SARSILMAZ DESTEK…’

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, dün Ukraynalı mevkiadaşıyla görüşmüştü. ABD’den “Görüşmede ABD Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği sarsılmsaz desteği bildirdi” açıklaması yapıldı.  

BÖLGEDE TANSİYON YÜKSEK 

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat gerekçesiyle Ukrayna sınırı yakınlarında konuşlandırdığı askerlerin sayısını artırdığını öne sürmüştü.

26 MART’TA 4 UKRAYNALI ASKER ÖLMÜŞTÜ

Donbas’ın Şumı bölgesinde 26 Mart’ta 4 Ukrayna askeri hayatını kaybetmişti. Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Genelkurmay Başkanını bölgeye göndererek, kendisinin de Normandiya Dörtlüsü (Almanya, Rusya, Ukrayna, Fransa) liderleriyle görüşeceğini belirtmişti.

UKRAYNA TURİZM ANLAŞMASINDAN ÇEKİLDİ

Son yaşanan gerilimin ardından Ukrayna, Rusya ile turizm iş birliği anlaşmasından da çekildi. Hükümet temsilcisi Vasiliy Mokan, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun, Ukrayna ve Rusya hükümetleri arasındaki turizm iş birliği anlaşmasından çekildiğini belirtti.

Mokan bu kararının, Ukrayna’nın milli çıkarlarına zarar verebileceği gerekçesiyle alındığını bildirdi.

İTHALATA YASAK

Ayrıca Kiev, bugün Rusya’dan buğday, ayçiçeği yağı, kağıt ve deterjan ithalatının da yasakladığını duyurmuştu. Hükümetten yapılan açıklamada, 29 Mart’ta yayımlanan kararın 10 gün sonra yürürlüğe gireceği belirtildi.

Lavrov’dan Batı’ya sert rest: Ukrayna yıkıma uğrar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!