Rusya: Ukrayna’nın Yılan Adası’nı ele geçirme girişimi felaketle sonuçlandı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Kiev yönetiminin 9 Mayıs Zafer Günü arifesinde Karadeniz’deki Zmeinıy (Yılan) Adası’nı ele geçirme girişiminin Ukrayna ordusu için felaketle sonuçlandığını savundu.

featured
Arşiv
service

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bu akşamki basın açıklamasında hem Ukrayna’nın Karadeniz’in kuzeybatısının kontrolü açısından stratejik bir konumda olan Zmeinıy Adası’nı ele geçirme girişimlerine hem de Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü özel askeri operasyona dair yeni bilgiler aktardı.
Sputnik’in aktardığına göre Konaşenkov, “Bu macera Ukrayna için felaketle sonuçlandı. Kiev rejiminin Zafer Günü arifesinde Zmeiny Adası’nı ele geçirmeye yönelik düşüncesiz PR eylemi, 50’nin üzerinde Ukraynalı militanın ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin seçkin birliklerinde görevli personelin anlamsız ölümüne, 4 uçağın, 10 helikopterin, 3 hücumbotun ve 30 insansız hava aracının kaybına yol açtı” diye konuştu.
Ukrayna’ya ait 3 adet Su-24 bombardıman ve 1 adet Su-27 avcı uçağının, ayrıca indirme kuvvetlerini taşıyan 3 adet Mi-8 helikopterinin ve 1 adet Mi-24 destek helikopterinin havada vurulduğuna söyleyen Konaşenkov, ayrıca operasyona katılan 6 adet Mi-8 ve Mi-24 helikopterinin daha Odessa bölgesindeki Artsiz yerleşimi yakınında yerde imha edildiği bilgisini paylaştı.
Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin Zmeinıy Adası’nın bulunduğu bölgede bugün Ukrayna’ya ait bir Bayraktar TB-2 SİHA’sını daha imha ettiğini, önceki günlerde ada üzerinde düşürülen 29 İHA ile birlikte Ukrayna’nın 9’u Bayraktar TB-2 olmak üzere toplam 30 İHA kaybettiğini iddia etti.
Bugün adadaki Rus askerlerin denizden kıyıya vuran Ukraynalı sabotajcılara ait 3 ceset daha bulduklarını söyleyen Konaşenkov, “Kiev’in operasyonunun başarısızlığa uğraması sonucunda şu anda Zmeinıy’da Ukrayna özel kuvvetlerinden ve aşırı milliyetçi gruplardan militanlara ait 27 ceset bulunuyor” diye konuştu.

Rusya: Ukrayna’nın Yılan Adası’nı ele geçirme girişimi felaketle sonuçlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Elinize sağlık.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!