Rusya’dan ABD’ye NATO resti: Doğrudan hedef olur

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD nükleer silahlarının Kuzey Avrupa’ya yerleştirilmesi halinde Rusya ile NATO arasında doğrudan askeri çatışma senaryosunda hedef olacağını bildirdi.

featured

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Soçi kentinde Dünya Gençlik Festivali çerçevesinde düzenlediği haftalık basın toplantısında, Finlandiya Cumhurbaşkanı Alexander Stubb’un “ülkesinin nükleer caydırıcılığa sahip olmasının önemli olduğu” şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi.

ABD nükleer silahlarının Kuzey Avrupa’ya yerleştirilmesi halinde bu silahları alan ülkelerin güvenliğini güçlendirmeyeceğini belirten Zaharova, “Eğer Amerikan nükleer silahları Kuzey Avrupa’da ortaya çıkarsa bu silahları alan ülkelerin güvenliği sadece zayıflamakla kalmayacak, aynı zamanda açıkça zarar görecektir.” ifadelerini kullandı.

Bu silahların getireceği sonuçları anlamanın çok açık olduğuna dikkati çeken Zaharova, “Bu tür nesneler doğrudan bir tehdit kaynağı oluşturacaktır ve doğal olarak ülkemiz ile NATO arasında doğrudan askeri çatışma senaryosunun belirlediği meşru hedefler listesine de dahil olması da kaçınılmaz olacaktır. ABD’nin ve uydularının güçlü bir şekilde istediği şeyin de tam olarak bu olduğunu anlıyoruz.” diye konuştu.

NATO’YA KATILAN FİNLANDİYA’DA NÜKLEER SİLAH KONUSU GÜNDEMDE

Yaz aylarının sonunda konuşan Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen’in, “NATO’ya kabul edilmelerine rağmen ülke topraklarında nükleer silah bulundurmayı planlamadıkları” yönündeki açıklamasına rağmen ülke basınında çıkan iddialar, bu açıklamaların da ABD baskıları nedeniyle geçerliliğini yitireceği tehdidinde bulunuyor.

Sputnik’in aktardığına göre, 4 Nisan 2023 tarihinde NATO’nun 31. üyesi olan ülkede önemli yayın organlarından STT haber ajansının bildirdiğine göre Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo, ülkenin Kuzey Atlantik İttifakı’na katılmasının ardından nükleer silahların ülke topraklarından geçişine izin verebileceğini söyledi.

Ajansa göre Orpo, “Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvururken üyelik konusunda herhangi bir kısıtlama olmayacağına karar verdiğini, ancak nükleer silahların Finlandiya üzerinden olası naklinin nasıl ele alınacağı gibi ayrıntılara henüz karar verilmediğini” vurguluyor.

STT’ye göre seçenekler arasında, Nükleer Enerji Yasası’ndaki nükleer patlayıcılarla ilgili maddeyi değiştirmemek, yasayı değiştirmek, veya bu maddeyi tamamen kaldırarak yeni bir yasa hazırlamak bulunuyor.

Finlandiya’nın nükleer silah politikasının sonbahara kadar belirlenmesi beklenirken, halihazırda ülkenin nükleer silah ithal etmesi, üretilmesi ve bulundurmasının yasak olduğu biliniyor.

Bu iddiaların Orpo’nun şubat ayındaki açıklamalarıyla çelişmesi de dikkat çekerken, Finlandiya Başbakanı, Polonya’da yayımlanan Rzeczpospolita gazetesine 20 Şubat’ta verdiği mülakatta, ülke topraklarına ABD’ye ait nükleer silahları kabul edip etmeyeceklerine ilişkin soruyu, “Buna ihtiyaç yok çünkü NATO zaten nükleer caydırıcılığı temin ediyor” yanıtını vermişti.

4 gün önce konuşan Finlandiya’nın yeni Cumhurbaşkanı Aleksandr Stubb ise, Finlandiya’nın ‘nükleer caydırıcılığa sahip olması’ gerektiğini belirtti.

Stubb, Cumhurbaşkanlığı kampanyası süresince NATO’nun nükleer silahlarının Finlandiya sınırına yerleştirilebileceğini açıklamıştı. Açıklamalar ardından Rusya’dan tepki gelmişti.

Rusya’dan ABD’ye NATO resti: Doğrudan hedef olur

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!