Rusya’dan, tahıl koridoru hamlesi: Tüm gemilerin hareketini durdurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, güvenlik nedeniyle tahıl koridoru boyunca gemilerin hareketini de durdurma kararı aldıklarını duyurdu.

featured

Ukrayna’nın Rus gemilerine saldırıları sonrası tahıl koridoru anlaşmasından çıktığını açıklayan Rusya’dan bir hamle daha geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı, ilhak edilen Kırım’daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırılar düzenlenmesi nedeniyle tahıl koridorunda gemilerin geçişlerinin de askıya alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Ukrayna’nın 29 Ekim’de Sivastopol kentinde savaş gemilerine ve sivil gemilere yönelik düzenlediği terör eylemiyle ilgili durum netleşene kadar, Karadeniz Girişimi tarafından belirlenen güvenlik koridoru boyunca hareket (gemilerin) askıya alındı” ifadeleri kullanıldı.

‘KORİDOR BOYUNCA HİÇ BİR GEMİ HAREKET EDEMEZ’

Tahıl sevkiyatı için belirlenen koridordan şimdilik gemilerin hareket etmesinin kabul edilemez olduğu kaydedilen açıklamada, “Ukrayna yönetimi ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri komutanlığı bunu Rusya Federasyonu’na karşı askeri operasyonları yürütmek için kullandığından gemilerin güvenlik koridoru boyunca hareketi kabul edilemez” denildi.

Açıklamada, Ukrayna’nın tahıl koridorunu askeri amaçlarla kullandığı savunuldu.

Gelişmeler bu şekilde olduğu müddetçe tahıl koridorundaki herhangi bir nesnenin güvenliğini garanti etmenin imkansız olduğu vurgulanan açıklamada, Rusya’nın Karadeniz Girişimi’nden çekilmediği ama anlaşmayı askıya aldığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan tahıl çıkışını sağlayan anlaşmayı askıya aldığını bildirmişti.

Tahıl koridoru anlaşması, Türkiye’nin öncülüğünde 3 ay önce imzalanmıştı.

Rusya’dan, tahıl koridoru hamlesi: Tüm gemilerin hareketini durdurdu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Uluslararası çete boş çabalar içinde.
    Rusya’ya dar edilmek istenen Karadeniz’de kendileri dara düştü, ellerinde 1 Odessa kaldı oda bilerek bırakıldı, Karadeniz’in Ruslara dar edilmesinin 2. ayağıda kanal İstanbul projesiydi bence ama tüm bu planlar battı, kanalın yapılma ihtimalide bence kalmadı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!