Rusya’dan Ukrayna saflarındaki paralı savaşçılara idam cezası

Rus ordusuna karşı Ukrayna ordusu saflarında savaşan 2 İngiliz ve 1 Fas uyruklu paralı savaşçı, Donetsk kentinde görülen davada idam cezasına çarptırıldı.

featured

Rusya’nın Ukrayna’da operasyonları devam ederken, Rusya, Ukrayna saflarında savaşan ve sonrasında ya teslim olan ya da yakalanan yüzlerce paralı savaşçıyı yargılıyor. 12 Mart’ta Neonazi Azov taburunun merkezi Mariupol kentinde Rus güçlerine teslim olan 2’si İngiliz, 1’i Faslı paralı askerin yargılanmasına dün başlamıştı.

Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde görülen davada, Donetsk Savcısı, 3 paralı askerin Donetsk Halk Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun 34 maddesi ve 323’ncü maddesine göre “İktidarı güç kullanarak ele geçirmek, terörist faaliyetlerde bulunmak ve ülkeyi ortadan kaldırmak” suçlamalarından bulunarak, İngiltere vatandaşı Sean Pinner ve Aiden Aslin ile Fas vatandaşı Saadun Brahim hakkında idam cezası talep etti. Dün yapılan ilk duruşmada suçlarını kısmen kabul eden 3 sanığa yeniden söz hakkı tanınmasının ardından mahkeme, 3 paralı askeri idam cezasına çarptırdı.

CEZAYA İTİRAZ EDECEKLER

Paralı savaşçılar cezalarının yüzüne okunmasının ardından söz konusu cezaya 1 ay içinde itiraz edebileceği belirtildi. Sanıklar ise karara itiraz edeceklerini açıkladı. Açıklanan karar ile Rusya, yargıladığı ilk paralı asker grubunu ölüm cezasına çarptırmış oldu. Daha önce İngiltere, askerlere idam cezasının verilmesi durumunda askerlerin korunması için çaba göstereceklerini duyurmuştu.

UKRAYNA, RUS ASKERLERİNİ HAPİS CEZASINA ÇARPTIRMIŞTI

Ukrayna’nın Sumi kentinde 28 Şubat’ta, 62 yaşındaki Ukraynalı Aleksandr Shelipov’u öldürmekten suçlu bulunan 21 yaşındaki Rus asker Vadim Shishimarin, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 23 Mayıs’ta görülen davada mahkeme tarafından ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Rus askeri Ukraynalı sivili öldürmekten dolayı pişman olduğunu söyleyip öldürdüğü sivilin ailesinden özür dilemişti.

Rus askerler Aleksandr Bobukin ve Aleksandr İvanov ise 24 Şubat’ta Rusya’nın Belgorod bölgesinden top mermisi ateşleyerek Ukrayna’nın Harkov bölgesinde bulunan Kozacha Lopan’daki altyapıyı ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan topçu birliğinin parçası oldukları gerekçesiyle Poltava bölgesindeki Kotelevsky Mahkemesi tarafından 31 Mayıs’ta 11’er yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

PKK SAFINDA SAVAŞAN İNGİLİZ DE ARALARINDA

Rusya’nın ele geçirdiği ve idama mahkum ettiği paralı savaşçılar arasında 2015 yılında Suriye PKK/PYD saflarında savaşan İngiltere doğumlu Aidin Aislin de yer alıyor.

thumbnail
İlişkili Haber

Ukrayna ordusuna katılan İngiltere kökenli PYD’li terörist Ruslara yakalandı

Aslin, yakalandıktan sonra Rossiya 1 kanalına verdikleri röportajda esir Rus askerleri ile takas edilmek istediğini söylemişti.

Ukraynalı Nazilerin katliam, toplu tecavüz ve yağma yaptıklarını anlatan Aislin, “Buraya savaşmak için gelmek isteyenlere tavsiyem sakın benim gibi aptal olmayın, biz burada kullanıldık, bir kenara atıldık ve unutulduk. Buraya kahraman olmak için gelenlere sakın gelmeyin diyorum. İngiliz hükümeti de bunları teşvik etmeyi bırakmalı” demişti.

Rusya’dan Ukrayna saflarındaki paralı savaşçılara idam cezası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!