Rusya’nın ‘kıyamet silahı’ Poseidon ortaya çıktı

Rusya'nın nükleer başlıklı süper torpidosunun yer aldığı ve bir süredir görünmeyen Belgorod denizaltısı yeniden ortaya çıktı.

featured

Rusya’nın ‘kıyamet silahı’ olarak da adlandırılan Belgorod denizaltısı bir süredir gözlerden uzaktı.

İtalyan La Repubblica, NATO’nun uyarı notunda tekrardan uydu görüntülerinde ortaya çıkan Belgorod’un Poseidon adlı nükleer başlıklı süper torpidosunu test etmek için Karadeniz’e ilerliyor olabileceğini ifade etti.

Naval News adlı sitenin paylaştığı uydu görüntüleri denizaltının şu anda Arktik Okyanusu’nun Norveç ve Rusya arasındaki Barents Denizi’nde olduğunu gösteriyor.

Sitenin haberine göre ABD Donanması, silahı ‘inanılmaz menzile’ ve ‘öldürmesi zor bir performansa’ sahip ‘Kıtalararası Nükleer Güce Sahip Silah’ olarak tanımlıyor.

‘KIYAMET SİLAHI’ OLARAK ADLANDIRILIYOR

Poseidon’un nükleer tsunamiyi tetiklemek için tasarlanmış bir kıyamet silahı olarak adlandırılırken, torpidolarının kıyı şeritlerinde tsunami etkisi yaratabileceği iddia ediliyor.

Rusya karşıtı yalan haberleriyle dikkat çeken DailyMail’in haberine göre, Ukrayna da bu açıklamalar karşısında harekete geçti ve Kiev’de tahliye merkezlerinin çevresindekilere iyot hapları dağıtılacağı belirtildi. Dağıtılmayan yerlerde bulunan vatandaşlardan da her ihtimale karşın iyot hapları kullanmaları belirtildi.

İyot hapları, kişinin nükleer radyasyona maruz kalmasından hemen önce veya hemen sonra alınıyor. İyot haplarının tiroid bezi tarafından zararlı radyasyonun emiliminin engellemeye yardımcı olduğu belirtiliyor. SSCB dönemindeki Çernobil faciasında da çevre bölgelerdekilere iyot hapları verilmiş, HBO yapımı ‘Chernobyl’ dizisinde de bu konuya değinilmişti.

NÜKLEER AÇIKLAMALAR

Rusya lideri Putin, “Blöf yapmıyoruz. Yanıt verecek çok sayıda silahımız var” diyerek Batı’nın Rusya’nükleer şantaj yaptığını dile getirmişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise “Putin’den bu tür nükleer retoriği tekrar tekrar görürsek, bunu ciddiye almamız gerekecek. Bu nedenle, bunun Rusya için ciddi sonuçları olacağı ve nükleer savaşın asla yapılmaması gerektiği mesajını net bir şekilde iletiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Üst düzey bir NATO yetkilisi ise Reuters’a verdiği demeçte, “Rusya’nın nükleer duruşunda herhangi bir değişiklik görmedik, ancak NATO ve müttefikler tetikte olmaya devam ediyor” dedi.

Rusya’nın ‘kıyamet silahı’ Poseidon ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!