Rusya’nın KKTC hamlesi… Tatar: Kilometre taşı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rusya'nın KKTC'de konsolosluk açma adımıyla ilgili “Bizim devletimizin tanınması yönünde önemli bir kilometre taşıdır. En sonunda tanınma da doğal yolla gelecektir” dedi.

featured

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rusya’nın yakın zamanda KKTC’de konsolosluk açacağı haberleriyle ilgili 10Haber’den Ersin Eroğlu’na konuştu.

Tatar, Rus tarafından kendileriyle iletişime geçildiğini ve bu duruma onay vereceklerini söylediklerini belirterek, “Bizim devletimizin tanınması yönünde önemli bir kilometre taşıdır. En sonunda tanınma da doğal yolla gelecektir” diye konuştu.

’20 BİNİN ÜZERİNDE RUS VAR’

Rusya-Ukrayna savaşının ardından KKTC’ye çok sayıda insanın geldiğini vurgulayan Tatar, sözlerine şöyle devam etti:
“KKTC’ye çok sayıda öğrenci, iş insanı, turist geliyor. 20 binin üzerinde Rus vatandaşı var. Bu insanların konsolosluk hizmetine ihtiyacı var. Bizle iletişime geçtiler onay vereceğimizi söylemiştik. Rusya’nın resmi ajansı TASS’ın haberine bakılırsa ciddi ciddi bu konular değerlendirilmiş.”

‘TANINMA DOĞAL YOLLA GELECEKTİR’

Rusya’nın konsolosluk hizmeti vermek için ofis açmasının siyasi sonuçlarının neler olacağı sorumuza ise Tatar, “Kıbrıs’ta iki ayrı devlet, iki ayrı yönetim, iki ayrı halk vardır. Dünya bunu artık görmüştür, Rusya da görmüştür. Bunu artık kimse inkar edemez. Bunun bir geri dönüşü yoktur. Ve bizimle de irtibat ve işbirliği yapmak zorundalar. Bizim devletimizin tanınması yönünde önemli bir kilometre taşıdır. En sonunda tanınma da doğal yolla gelecektir” diye yanıt verdi.

‘GAYRİRESMİ TEMASLARIMIZ VAR’

“Rusya’nın dışında ofis açmak isteyen farklı bir ülke var mı?” diye sorduğumuz Tatar, “KKTC’de 140 farklı ülkeden turist ve öğrenci var. Gayrıresmi olarak ülkelerle temaslarımız var. Daha evvelden İngiltere ve ABD’nin de ofisleri vardı. Şimdi Rusya’nın da geliyor olması önemli bir adım. Rusya ortadoks olduğu için bugüne kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile birlikte hareket etti. Artık bizim avantajımıza bir gelişme oluyor diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın KKTC hamlesi… Tatar: Kilometre taşı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!