Rusya’ya bağlı Dağıstan bölgesinde silahlı saldırılar: Çok sayıda ölü ve yaralı!

Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nin Derbent kentinde kimliği belirsiz kişilerin bir sinagog ve kiliseye otomatik silahlarla ateş açtığı bildirildi. Başkent Mahaçkale'de ise bir polis yol kontrol noktası hedef alındı. Terör saldırıları sonucu 7'si güvenlik güçlerinden olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi ise yaralandı.

featured

Derbent Belediye Başkanı, Ortodoks kilisesine ve sinagoga düzenlenen saldırının ardından kolluk kuvvetlerinin alarma geçirildiğini bildirdi.

Yerel sosyal ağlarda sinagogda çıkan yangının fotoğraf ve videoları paylaşılmaya başladı.

Başkent Mahaçkale’de ise bir polis yol kontrol noktası hedef alındı. İçişleri Bakanlığı bölge idaresi, Mahaçkale’de bir polis memurunun hayatını kaybettiğini, 6 polis memurunun ise yaralandığını bildirdi. Ön belirlemelere göre sivil halk arasında herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Sputnik’in haberine göre saldırıya ilişkin ilk sosyal medya görüntüleri paylaşıldı. İçişleri Bakanlığı basın dairesinden yapılan ilk açıklamaya göre, saldırı sonucu bir polis memuru hayatını kaybetti, 6 polis memuru yaralandı.

Dağıstan lideri Sergey Melikov, Derbent ve Mahaçkale’de meydana gelen çatışmalara ilişkin açıklamada bulundu:

“Kimliği belirsiz kişiler sosyal durumu istikrarsızlaştırma girişiminde bulundu. Dağıstan polis memurları bu kişilere engel oldu. İlk bilgilere göre, güvenlik güçlerinin arasında yaralananlar var. Tüm kurumlar talimatlara uygun olarak çalışıyor. ‘Yakalama’ operasyonu ilan edildi. Saldırganların kimlikleri belirlenmeye çalışılıyor. Operasyonel bir karargah oluşturuldu, cumhuriyet sakinlerinin güvenliği adına gerekli tüm kararlar hızlı bir şekilde alınacak.”

Rusya Soruşturma Komitesi bölge idaresi, Derbent ve Mahaçkale’de düzenlenen silahlı saldırılar ile ilgili olarak ‘terör eylemi’ maddesi kapsamında ceza davalarının açıldığını bildirdi.

Rusya İçişleri Bakanlığı bölge idaresi, Dağıstan’da 2 militanın etkisiz hale getirildiğini, güvenlik güçlerinin çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

İdare, hem Derbent hem de Mahaçkale’de çatışmaların yeniden başladığını duyurdu.

İÇİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA: CAN KAYBI ARTTI

İçişleri Bakanlığı Dağıstan bölge idaresi, edinilen bilgilere göre şimdiye kadar Mahaçkale’de 4 militanın etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Dağıstan Müftülüğü’nden yapılan açıklamada ise gerçekleştirilen terör saldırılarında 7’si güvenlik güçlerinden olmak üzere 9 kişinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı bilgisi verildi.

Derbent’te akşamın ilerleyen saatlerde de militanlar ile güvenlik güçleri arasında çatışmanın devam ettiği bildirildi.

ETKİSİZ HALE GETİRİLDİLER

Rusya Terörle Mücadele Komitesi, Derbent’te 2 saldırganın güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Açıklamada, terörle mücadele operasyonunun aktif fazının sona erdiği ifade edildi.

Dağıstan İçişleri İdaresi ise Mahaçkale’de teröristler ile çatışmalar sonucu 13’ü polis, 3’ü sivil olmak üzere 16 kişinin hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

 

Rusya’ya bağlı Dağıstan bölgesinde silahlı saldırılar: Çok sayıda ölü ve yaralı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!