Saat 9’u 5 geçe hayat 1 dakika durdu

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 84'üncü yılında, saat 09.05'i hayat 1 dakikalığına durdu. Türkiye, Ata'sını böyle andı. 

featured

Bir milleti esaretten kurtaran Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin üzerinden 84 sene geçti. Yurdun dört bir yanında vatandaşlar, Büyük Önder Atatürk’ü andı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. yılında vatandaşlar, devlet töreninin ardından halkın ziyaretine açılan Anıtkabir’i doldurdu.

Çeşitli şehirlerden gelen genç, yaşlı, çocuk binlerce kişi, Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve çiçeklerle Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu.

Bazı vatandaşlar mozolenin önünde dua etti, beraberlerinde getirdikleri çiçekleri mozoleye bıraktı. Zaman zaman duygusal anlar yaşanırken, kimi ziyaretçiler gözyaşlarına hakim olamadı.

Anıtkabir, gün boyu ziyaret edilebilecek.

ANKARA’DA ATA’YA SAYGI DURUŞU

Ankara’nın en işlek noktalarında, hayat Ata’ya duyulan saygının işareti olarak bir dakikalığına durdu.

Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla başkentin cadde ve sokaklarında vatandaşlar saygı duruşunda bulundu. Sürücüler araçlarından inerek saygı duruşuna katıldı.

Bazı sürücüler de araçlarının kornalarına basarak sirenlere eşlik etti. Saygı duruşu sırasında duygulanan vatandaşlar oldu.

İZMİR 1 DAKİKALIĞINA SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

İzmir’de vatandaşlar Tarihi Saat Kulesi’nin de bulunduğu Konak Atatürk Meydanı’nda saat 09.05’te saygı duruşunda bulundu.

TAKSİM’DE TÜRK BAYRAĞI YARIYA İNDİRİLDİ

Taksim’deki anma töreninde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu.

Büyük Önder Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu, anıttaki direkte bulunan Türk bayrağı yarıya indirildi.

Gazilerin, öğrencilerin ve vatandaşların da hazır bulunduğu program, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

5 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Özel Harekat Şube Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğüne bağlı Yunus Ekipleri, Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği Ekipleri ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı KEM Ekiplerde köprü üzerindeki anmaya katıldı.

Saat 09.05’i gösterdiğinde Üsküdar – Çekmeköy metrosundaki vatandaşlar, saygı duruşunda bulundu.

ARAÇLAR DURDU, KORNALAR ÇALDI

Atatürk’ün yaşama gözlerini yumduğu saat 09.50’te Avcılar metrobüs üstgeçidinin bulunduğu D-100 karayolundan geçen sürücüler siren sesi ile birlikte motorlarını durdurdu. Sürücülerden bir bölümü inerek saygı duruşunda bulunurken, bazıları da duydukları acıyı korna çalarak sirenlere eşlim etti.

‘ÖZGÜRLÜK, BAĞIMSIZLIK VE ATATÜRK’

Metrobüs üstgeçidinde Ata’ya saygı için duran gençlerden biri, bu tarz günleri yas anma günü olarak görmediğini, bir ölüden söz etmediğini, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman yaşatacaklarını söyledi. Sadiye Yıldız ise, “Atatürk olmasa bugünleri göremezdik. Bu kadar da rahat yaşayamazdık. Özgürlük kadar güzel şey yok. Söylenecek tek söz özgürlük, bağımsızlık ve Atatürk” dedi.

ATATÜRK ÇANAKKALE’DE ANILDI

Çanakkale’de saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

Kilitbahir-Çanakkale feribotundaki vatandaşlar da Atatürk’ü deniz üzerinde andı.

MADEN İŞÇİLERİNDEN OCAK GİRİŞİNDE SAYGI DURUŞU

Zonguldak’ta saatler 09.05’i gösterdiğinde siren sesleri eşliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 84’üncü yılında saygı duruşuyla anıldı. Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde ocak girişindeki işçiler de saygı duruşuna geçti. 14 yıllık madenci Sinan Ese (38), “Saygıyla sevgiyle onun izinde yürümeye devam ediyoruz. Madenci olarak onunla gurur duyuyoruz, bu ülkeyi bize emanet ettiği için. Saygıyla sevgiyle anıyoruz.” dedi.

Bir başka maden işçisi Ahmet Ermiş ise, “Atamızı saygı ve minnetle anıyoruz. Bugün acımız büyük, Türkiye’nin tekrar başı sağ olsun. Madenciler olarak atamızı andık” diye konuştu.

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ ATATÜRK ANITI’NA KARANFİL BIRAKTI

Trabzon’da anma töreni, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başladı. Saat 09.05’i gösterdiğinde sirenler çalıp, saygı duruşuna geçildi, ardından da İstiklal Marşı okundu. Burada temizlik yapan belediye çalışanları da saygı duruşuna geçti. Atatürk Anıtı’na anaokulu öğrencileri de karanfil bıraktı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi ve imzası baskılı siyah tişört giyen çocuklar, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu.

Daha sonra öğrenciler, ‘Çocuk Kalbimle Atatürk’ şarkısını söyledi. Çevredekiler de çocukları tebrik edip, alkışladı. Anaokulu Müdürü Ebru Şahin Özçavdar, “Misyonumuz her zaman, Atatürk ilke ve inkılaplarını, çocuklara yaşayarak ve yaşatarak öğretmek olacaktır” dedi. Karadeniz Sahil Yolu Ganita Köprüsü ise bir sürücü minibüsten inip, saygı duruşuna geçti.

thumbnail
İlişkili Haber

Büyük Önder Atatürk’ü su altında andılar

Saat 9’u 5 geçe hayat 1 dakika durdu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Saygı duruşu sırasında gözlerden yaş gelmemesi mümkün değil. Nurlar içinde uyusun.

  2. Afferim sizlere Yigit Ulkenin Yigit Milleti. Atamiza bu saygi sizde devam ettikce kimse ne sizi, nede bu ulkeyi yikabilir. Hatta, hatta icteki yobaz mahruklar bilem.
    Ne Mutlu TURKUM Diyene.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!