Saat vermişti… Kılıçdaroğlu’nun beklenen açıklamasından ‘başörtüsü’ çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, K"adınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız." diyeerk TBMM'ye sunacakları kanun teklifini duyurdu.

featured

Kılıçdaroğlu “Bu akşam saat 21.00’de burada buluşalım. Önereceğim, hepimiz için bir samimiyet turnusolu olacak. Saray için de CHP için de… CHP bu sınavın üstesinden de hakkıyla gelecektir!” diyerek önemli bir açıklama yapacağının işaretini vermişti.

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklaması:

“Biliyorsunuz, uzun süredir ülkenin yaralarını kapatmaktan ve artık ülkenin geleceğine güvenle bakmaktan bahsediyorum. Çok açık yaralar var. Ve bu yaralar bizi hep geçmişe tutsak ediyor. İktidar olduğumuzda devletin atacağı adımları şimdiden anlatmaya çalışıyorum.

Helalleşme, aslında tam da bu. Halkımız birbirine düşürülmekten yorgun düştü. Kutuplaştırdılar, ayrıştırdılar, kamplaştırdılar. Adeta düşmanlaştırdılar. Oysa, devlet yaraları kapatacak ki, millet olarak dünya ile rekabete odaklanalım, büyüyelim, gelişelim. Her kapanan yara bizi birleştirecek, güçlendirecek ve ülkenin rekabet gücünü artıracak. Her adım huzurlu, refah içinde büyüyen bir Türkiye demek. Bunu için ben ucu nereye varacaksa varsın, bu yaraları kapatmaya kararlıyım.

Biliyorsunuz geçen hafta yol arkadaşlarıma ‘Yanımda mısınız?’ diye sordum. Çünkü bu yaraları kapatmak cesaret istiyor, cüret istiyor, gönül istiyor, gözü peklik istiyor. Gelecekte gençlerimiz bu sorunlarla boğuşmasın, daha fazla enerji kaybetmesin, kimsenin kalbi kırılmasın, kimsenin gönlünde bir yara açılmasın diye bazen oy kaybetmeyi bile göze almak gerekiyor.

Özetle bu yol, yürek istiyor. Siyaseten büyük yürek istiyor. Türkiye’yi barıştırma yolu zor ve engebeli bir yol. Ve bu yolda hep beraber yürümek zorundayız. Bu yaralardan biri de başörtüsü mevzusu. Burada bizim de yanlışlarımız oldu geçmişte. Ama değişmeyi, öğrenmeyi bildik. Şimdi bir sonraki aşamaya geçme zamanı.

Bu meseleyi toplum olarak aşma, geride bırakma zamanı. Konuyu, devlet ciddiyetiyle çözme ve siyasetçilerin iki dudağı arasından çıkarma zamanı. Evrensel hukuk ilkeleriyle uyum içinde bir kanuni çerçeve oluşturduk. Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız.

Yarın itibariyle bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz. Kanun teklifimizi, grup toplantısından hemen sonra, TBMM’ye sunacağız. CHP Grubu, eksiksiz, amasız, fakatsız ve yüreklice bu kanunun arkasında duracaktır.

Saray’ın da samimiyet turnusolu bu. Bakalım onların tutumu ne olacak. Türkiye’nin yaralarını bir bir kapatma konusunda yol arkadaşlarım benimle. Türkiye’nin birçok kanayan yarasını kapatma konusunda da biz daha cesur olacağız. Bundan en ufak bir şüphem yok.

Ve sevgili halkım; bu zor ama zor olduğu kadar da hakiki olan yolculukta sizi de yanımda görmek istiyorum, iyi akşamlar…”

Saat vermişti… Kılıçdaroğlu’nun beklenen açıklamasından ‘başörtüsü’ çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

Bir Cevap Yazın

10 Yorum

 1. 4 ay önce

  Bir gün kitaplar şunu yazacak: İran’da kadınlar başlarını açmak için can verirken, CHP başörtüsü için kanun teklifi veriyordu. 6’lı masanın ise kimse ile helalleşmeye niyeti yoktu.

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Yıllar önce de aynısını yapmıştı. Hiç gereği yokken ”Bu ülkede türban sorununu biz çözeriz” deyiverdi. Karşı taraf ortayı gördü. Türbanı, orduya, polise, milli eğitime dibine kadar soktu. Demek istedi ki ”Tayyipçiğim ben yolu açıyorum, sen gereğini yap”. Sonra ne oldu? Tabii ki tıpış tıpış Ekmelettin İhsanoğlu… Bakalım bunun sonunda seçmenlerine kimi sokuşturacak? Bekleyip göreceğiz.

 3. 4 ay önce

  Bundan sınıf başkanı bile olmaz diyordum ama sınıf başkanlarının da kendilerine göre görev ve sorumlulukları var. Bundan hiç bir şeye baş olmaz!

 4. 4 ay önce

  Yazıklar olsun bay Kemal.Erbakan’ın sapık fikri olan sıkmabaş(yalak basın
  buna türban dedi ki alakası yok) şimdide başörtüsü mü bu ülkenin sorunu
  Sen butür çıkışlarla Erdoğan’a destek oluyorsun.Sonuç ne olacak hiç dü-
  şündünmü? 10 – 15 sene sonra Türkiye iran olacak.Sakın ikidebir Atatürk’ün partisiyiz falan diye konuşma.

 5. 4 ay önce

  İyice akla zarar işlere sardı yazıklar olsun..

 6. 4 ay önce

  Bir kısım kadınlar TCK’da teşhir suçu olmasına rağmen neredeyse çırılçıplak geziyorlar ve bunun adı özgürlük oluyor. Bakın laik cumhuriyete göre kanunen suç olmasına rağmen diyorum. Ama çıkmış insanların aklıyla dalga geçer gibi başörtüsünden bahsediliyor hala. Bir insana görmek istediği vücut bölümlerini adeta zorla göstermekten daha mı kötü örtünmek? Her rezilliğinizin bir kılıfı var.

 7. Vay Avanak Avni vay. Vay gereksiz işler müdürü vay. Bütün zekan bu mu, yoksa saklıda biraz daha var mı?

 8. 4 ay önce

  Bu muydu, çok önemli açıklama?

  Bütünüyle ciddiyetini yitirmiş, yaptığı işi hokkabazlığa dönüştürmüş bir politikacı karikatürü.

  Ülkenin ve bölgenin yangın yerinde dönüştüğü şu zamanda uğradığı işlere bakar mısınız!!

 9. 4 ay önce

  Bütünüyle yalan konuşuyor!!! İran’da kadınlar başörtülerini yakıyorlar, bu dersimli başörtüsü veya türbanı yasal güvenceye almaya çalışıyor!? Bu, alenen ülkedeki siyasal islam düzeninin devam ettirilmesi projesidir!!!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!