Sabah yazarı Bilim Kurulu’nu topa tuttu: Eski MGK gibiler, fütursuzlar

featured

Bilim Kurulu’nu “fütursuzluk”la suçlayan Sabah yazarı Melih Altınok, kurulu eski Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) benzetti.

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye risk haritasıyla 4 renge ayrıldı. Her il rengine göre normalleşiyor.

Bir süredir, koronavirüs kısıtlamalarına ve Bilim Kurulu kararlarına sert muhalefetleriyle dikkat çeken Sabah yazarları, yeni normalleşme sürecine de tepki gösterdi.

Bilim Kurulu’nu “fütursuzluk”la suçlayan Sabah yazarı Melih Altınok, kurulu eski Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) benzetti.

Altınok’un yazısının satır başları şöyle:

“Eskiden hükümetler için uyulması mecburi “tavsiye niteliğinde” kararlar alan MGK’yı (Milli Güvenlik Kurulu) konuşurduk.
Seçmen ve meşru siyasi temsilcileri arasındaki demokratik işleyişe terör gibi olağandışı durumları gerekçe göstererek kaynak yapan bu generaller kurulu çok güçlüydü.
Öyle ki, 28 Şubat 1997’de olduğu gibi, başbakanlara, hükümetlere “Seçildin ama hadi ikile” şeklinde tavsiye niteliğinde kararlar bile alırlardı. İşin daha acı yanı ise kuşkusuz, siyasilerin bu “tavsiyelere” uymalarıydı.
Çok şükür o günler gerilerde kaldı.
Şimdi de “Keşke geride kalsa” dediğimiz, pandemi sürecinde nasıl yaşayacağımız hakkında tavsiyeler veren bilim kurullarımız var. Hekimlerden, bilim adamlarından oluşuyor.
Siyasi sorumluluğu, hesap verme zorunluluğu olmayan her kurul gibi onlar da fütursuzlar.
Tavsiyelerinin mantığı ve işlevi de 90’larda harita başına geçip bölgede (hangisi olduğunu yazmama gerek yok sanırım) doğum kontrolü öneren MGK’nınkilerden hallice.
Son olarak bizlere, kaçla kaç arasında sokağa çıkacağımızı, lokantada ne ara yemek yiyebileceğimizi daha iyi anlatmak için dört renge boyadıkları bir harita hazırlamışlar.

PCR testini bulan bilim adamı bile “Pandemilerde çalışmaz” derken, özgürlüklerimizi vaka ve hasta istatistiklerine göre yeniden tanımladıklarını söylüyorlar…

Peki, siz hangi ilde yaşamak isterdiniz?
Seçin beğenin Bilim Kurulu’nun sizler için hazırladığı haritadan… İsterseniz gözünüzü de kapatabilirsiniz.”

Sabah yazarı Bilim Kurulu’nu topa tuttu: Eski MGK gibiler, fütursuzlar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 1 sene önce

  Bu adam enteresan. İktidarın yalakası bir gazetede bu kadar eleştirebilmesi bile çok dikkat çekiyor.

  Benzetme önemli ve doğru. Üç tane ne idüğü belirsiz tıp dokturunun ağzından çıkana bırakıldı ülkenin bütün gidişatı. Küreselciler denip duruyor son yıllarda, bu kuruldaki doktorların küresel ilaç ve aşı şirketleriyle bağını araştıran oldu mu hiç?

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Bu kafa bilime inanmadığı için siparişle yazı yazma kapasitesini kullanmış, bunun altından göreceksiniz yakında bir şey çıkar.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!