Sabah yazarı, ‘McKinsey’ yazısını unuttu ama biz unutmadık!

Bugün CHP'nin vizyonunu “Küresel ajandaya teslimiyet” diye tarif eden Sabah yazarı Okan Müdderisoğlu, 2018'de Berat Albayrak'ın Amerikan danışmanlık şirketi McKinsey'le yaptığı anlaşmayı alkışla karşılamıştı.

featured

2018’in Eylül ayında, Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın yönetiminde açıklanan “Yeni Ekonomik Program” kapsamında, “maliyetleri düşürmek ve gelirleri artırmak” için Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi’nin kurulması kararı alınmıştı. Ofisin çalışmaları için de Amerikan merkezli danışmanlık firması McKinsey ile anlaşma sağlandı. Yani yeni ofis Türk ekonomisi düzenlemek için McKinsey’in reçetesini alacaktı.

Anlaşma muhalefetten sert tepki gördü. İktidar, Türk ekonomisini yabancılara teslim etmekle eleştirildi. IMF dönemine hatta Duyun-u Umumiye’ye benzetildi. Ekonomi yönetimi, “dış güçlere” teslimiyetle suçlandı. Yükselen eleştirilerin ardından bir hafta sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan anlaşmadan geri adım attıklarını duyurdu. Böyle bir hizmete gerek duyulmadığını söylemek zorunda kaldı.

Albayrak, McKinsey’le anlaşmayı duyurduğunda kararı en hararetli savunan isimlerin başında Sabah yazarı Okan Müdderisoğlu geliyordu. Müderrisoğlu 4 Ekim 2018 tarihli “Külliye… Piyasalar… Enflasyon… Mckinsey” başlıklı yazısında McKinsey anlaşmasını şöyle aklıyordu:

“Son bir husus da… McKinsey’den alınan danışmanlık hizmetiyle alakalı… Açık söyleyeyim, bunun IMF ile Düyun-u Umumiye iddiasıyla zerrece ilgisi yok. Yeni kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi’nin; harcamaların verimliliği, önceliği ve devlet hizmetlerinin birim maliyetini belirleme çabası ile buna göre kamu mali yol haritası çizme iradesi son derece yerinde bir karar. Uluslararası iyi uygulama örneklerinin yani küresel tecrübenin buraya aktarılmasından daha doğal bir şey olamaz. Mesele o ki bu Ofis, tüm bakanlıkların temsilcileri ile McKinsey elemanlarını bir araya getirmenin ötesinde bilhassa Sayıştay’ın, Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün ve eski DPT’nin deneyimini de ortak paydada buluşturabilmeli. Göreceksiniz, devlette her şey eskisinden farklı olacak!”

4 YIL SONRA…

Aradan yaklaşık 4 yıl geçti. Müderrisoğlu, McKinsey’i akladığı, “IMF ile Düyun-u Umumiye iddiasıyla zerrece ilgisi yok” dediği yazısını unutmuş gibi bugün CHP’nin Amerikalı danışmanlarla yürüteceğini duyurduğu vizyon için “küresel ajandaya teslim olmak” dedi.

Müderrisoğlu’nun o yazısının satır başları şöyle:

“(…) Atatürkçü ve antiemperyalist CHP’yi dönüştürme planı, belli ki Kılıçdaroğlu döneminde de küresel güçlerin tam olarak istediği aşamaya ulaşmadı. Bu nedenle Kemal Bey’den beklenen son görevin, tümüyle “küresel ajandaya teslim olacak” ve “federatif çözüme evet diyecek” ekiplere uygun politik zemin bırakma misyonu olduğu söylenebilir.
CHP’nin, “İkinci Yüzyıla Çağrı” toplantısına yüklenen anlam ile ortaya çıkan sonuç arasındaki fark, elbette parti tabanında ve örgütte travmatik etkiler yarattı. Her biri alanında yetkin ama Amerikan ekolünü benimsediği için bilinen reçeteleri akademik olarak anlatmaktan öteye geçemeyen, ileri sürdükleri tezlerin siyasete ve Türkiye gerçeklerine uyarlanmasını düşünmemiş isimlerin, “Zoom Zirvesi” mahiyetindeki uzaktan performansı başlı başına soru işareti yaratmaya yetti!”

Sabah yazarı, ‘McKinsey’ yazısını unuttu ama biz unutmadık!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!