Sabah yazarından ‘şifreli’ yazı… Sırada ne var?

featured

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, Ayasofya ve çoklu baro adımından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce gündeme getirdiği ancak konjoktür gereği hayata geçiremediği bazı tartışma yaratacak konuların yıl sonuna kadar gündeme geleceğinin işaretini verdi.

Danıştay kararı sonrası Ayasofya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yeniden camiye çevrildi. Erdoğan o akşam yaptığı konuşmada altında Atatürk’ün de imzası bulunan 1934 tarihli bakanlar kurulu kararını “tarihe ihanet”le suçlamıştı. Ayasofya’dan bir gün sonra, AKP kurmaylarının “Vesayet ürünü” dediği baroları bölen “çoklu baro” düzenlemesi TBMM’den geçerek yasalaştı.

Bu adımların ardından kamuoyunda “sırada ne var?” sorusu gündeme gelirken AKP’li Sabah yazarı Okan Müderisoğlu’ndan ilginç bir yazı geldi.

Müderrisoğlu, Erdoğan’ın kamuoyunda çok tartışılacak yeni konuları gündeme getireceğini söyledi. “Konular” hakkında bilgi vermezken, bunları “geçmişte konjoktür gereği arka plana ittiği bazı hassas konular” diye tarif etti..

Müderrisoğlu şöyle yazdı:

“Baro düzenlemesi ile ivme kazanan, Ayasofya’ya cami statüsünün iadesi ile belirginleşen özellikli bir dönemden geçiyoruz. Bizi bekleyen yeni dönem ise “siyasal gündem” itibarıyla çokça konuşulacak, tartışılacak başlıkları açmaya aday görünüyor…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi ve kurucu ilkelerinin, Türk milletinin inanç ve değerleri ile hakiki manada buluştuğu noktaları referans alan düzenlemelerin yıl bitmeden kamuoyunun takdirine sunulmasını bekleyebiliriz.
Bu konuların siyasetin sıcak alanına gireceğini, TBMM’nin yasama faaliyeti ile şekilleneceğini de öngörebiliriz.
Hatta önceliklerin giderek billurlaştığını da söyleyebiliriz.
Bu aşamada, gündeme taşınacak konuların içeriklerine dair ipuçları vermekten ziyade ana yaklaşımı ortaya koymak daha uygun olacaktır.

Öyle anlaşılıyor ki Cumhurbaşkanı, farklı tarihlerde müzakereye açtığı lakin konjonktürün gereğini veya o an memleketin aciliyet kazanan işlerini gözeterek arka plana ittiği bazı hassas konuları, zamanın ruhunu da dikkate alarak bir kez daha ele almanın, olgunlaştırmanın arifesinde.
* Yine ve yeni ortak payda oluşturulması adına,
* Bürokratik-politik kalıpların kırılması için,
* Milli ve manevi değerlerle devletin işleyişinin özdeşleştirilmesi umuduyla,
* Siyasal iklimde harareti yükseltecek de olsa tabu nitelikli dosyaların üstündeki örtünün kalkmasının fayda sağlayacağı kanaatindeyim.”

Sabah yazarından ‘şifreli’ yazı… Sırada ne var?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Sırada halifelik var evet:)) Türkiye nelerle uğraşıyor siz nelerle..İşiniz gücünüz kısır tartışma.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!