Sabıkalı Amerikalı yeniden Ankara’da görüldü!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile bakanlıkta görüştü. PYD/YPG'nin hamisi olarak bilinen Jeffrey, PKK/PYD ile Barzani güçlerini uzlaştırmak için yoğun mesai yürütüyor.

featured

VERYANSIN TV

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i bakanlıkta kabul etti. TSK’nın Suriye’ye yönelik kara harekatı hazırlığını hızlandırması üzerine Ankara ile Beyaz Saray ve Pentagon arasında telefon trafiği artmış, ABD cephesinden harekata karşı üst üste açıklamalar gelmişti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan en son açıklamada, “Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, Hulusi Akar’a gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı ve Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyona güçlü karşıtlığını paylaştı” denilmişti.

PYD/YPG ile yakın mesaisi bilinen Jeffrey’nin böyle bir dönemde Bakan Akar’ı ziyareti dikkat çekti.

Suriye’de yoğun mesaisi olan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, PYD’nin PKK’nın Suriye’deki uzantısı olduğunu ancak ABD’nin PYD’yi terör örgütü olarak tanımadığını söylemişti. Jeffrey görev dönemi boyunca defalarca PKK/YPG elebaşlarıyla görüştü.

Jeffrey’nin şubat ayındaki Türkiye ziyaretinin hemen ardından adresi PYD/PKK olmuştu. Önce Erbil’e ardından ise ‘Mazlum Kobani’ kod adlı PYD/PKK’lı terörist Ferhat Abdi Şahin ile görüşmek için Suriye’ye geçmişti.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin ardından ABD Kongresinin Cumhuriyetçi üyesi Ralph Abraham başkanlığındaki heyet, ‘Mazlum Kobani’ kod adlı YPG/PKK’lı terörist Ferhat Abdi Şahin’i ziyaret etti. Ziyarette ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun YPG/PKK’ya destek vermeye devam edeceği belirtildi.

Jeffrey’nin 2020’de başladığı temasların ardından ABD gözetiminde PKK/PYD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS arasında uzlaşı sağlanmıştı. “Kürt Yüksek Konseyi” kurulmuş, Jeffrey’nin iki tarafa da mali destek ve özerklik sözü verdiği açıklanmıştı.

Ancak süreç, bazı anlaşmazlıklar nedeniyle o dönem başarısızlığa uğradı. Ancak ABD, uzlaştırma çalışmalarını bırakmadı. ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joey Hood başkanlığında üst düzey heyet, geçen eylül ayında terör örgütü YPG/PKK ile görüştü. Görüşmede Hood’un, terör örgütü üyeleriyle Suriye’nin kuzeyindeki durumu ele aldığı da belirtildi.

ABD’NİN 3 ANA HEDEFİ

James Jeffrey, Times of Israel gazetesine 2020 yılında yaptığı açıklamada ABD’nin Suriye’de 3 ana hedef belirlediğini, tek hedefin IŞİD’in ortadan kaldırılması değil İran güçlerinin Suriye’den çekilmesi ve Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması olduğunu belirtmişti. Jeffrey ABD Başkanı Donald Trump’ın bu hedeflere ulaşamadığını da söylemişti.

‘ÜNİFORMALARINIZI VERMEYİN’

Diğer yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada müttefik ülkelere terör örgütü PKK/KCK/YPG’ye, her ne sebeple olursa olsun destek olmamaları uyarısında bulunduklarını belirterek, “Teröristlerden ayırt edilmeyi zorlaştıracak şekilde kendi bayrak ve kendi üniformalarını kullandırmamaları, bulundukları bölgelerden teröristleri uzak tutmaları ve nihayetinde terör örgütleri ile tüm ilişkilerini kesmeleri hatırlatılmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır” dedi.

 

Sabıkalı Amerikalı yeniden Ankara’da görüldü!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    ister misiniz Jefrey gözaltına alınsın 😀

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!